Pomocí IPL přístrojů lze dosáhnout celkového omlazení pleti – fotorejuvenace. Využívají se také k léčbě rosacey (růžovky), kuperózy, akné, odstranění pigmentových či stařeckých skvrn a pavoučích žilek. Při ošetření intenzivním pulsním světlem, na rozdíl od laseru, IPL přístroje využívají světlo různých vlnových délek.
Terapie intenzivním pulsním světlem (IPL – intense pulsed light) není shodná s laserovou terapií, i když se často s termínem „IPL laser“ setkáváme. Přístroje využívající IPL působí na rozdíl od laseru světlem různých vlnových délek – frekvencí (barev světla). Klasický laser obvykle využívá pouze světlo jedné vlnové délky – frekvence. Při IPL léčbě je každá vlnová délka určena k ošetření jiného kožního problému. Podobně jako u laseru je možné se přesně zaměřit na určitou oblast a nepoškozovat tak okolí ošetřované plochy (řada pracovišť používá český certifikovaný přístroj Exilite).
IPL prochází přes vrchní vrstvu kůže epidermis a dostává se až do hlubší vrstvy kůže dermis, kde se nacházejí krevní cévy, pigmentové buňky a kolagenová vlákna. Během ošetření je epidermis nedotčená a proto se lze vyhnout jejímu poškození. Dochází k regeneraci kůže a tvorbě nových kolagenových a elastinových vláken, jenž jsou produkovány vazivovými buňkami fibroblasty.
Při odstraňování nežádoucích chloupků, světelný paprsek zachytí melanin, což je pigmentové barvivo, jenž je zodpovědné za tmavé zabarvení chloupku. Po té se paprsek postupně dostane níže, až k vlasovému folikulu chloupku, který svým působením zničí. Odstraňovat nelze příliš světlé nebo šedé chloupky, které nemají dostatečné množství pigmentu.
Zákrok je možné kombinovat i s dalšími ošetřeními jako je například chemický peeling.
IPL se používá k terapii kůže celého těla: obličej, krk, hrudník, záda, ruce, horní i dolní končetiny. Je vhodné k léčbě rosacey (červených skvrn na kůži), kuperózy, akné, jizev a různých nerovnosti na kůži, dále redukuje drobné pigmentové skvrnky způsobené stářím nebo slunečním zářením, pihy, vrásky a pavoučí žilky. Je určeno k celkovému omlazení pleti – rejuvenaci, a protože jde o omlazení pomocí světla jedná se o fotorejuvanci.
Podle Forever You Medical Center lze IPL využít také k odstranění nežádoucích chloupků jakékoli tělesné partie, takový zákrok nazýváme fotoepilace. Nicméně pro epilaci, tedy trvalé odstranění nežádoucího ochlupení, je efektivnější jiný přístroj, a to diodový laser.
Pokožka před ošetřením by neměla být opálená, je dobré se minimálně čtyři týdny před ošetřením vyvarovat pobytu na slunci a soláriu, nepoužívat samoopalovací krémy. Informujte svého ošetřujícího odborníka, pokud užíváte nějaké léky (antibiotika, léky na ředění krve).
Pacient dostane černé brýle jako prevence silného osvětlení. Ošetřovaná plocha je natřena speciálním gelem a vyškolený odborník přejíždí pomocí sondy s hladkým, skleněným povrchem, jenž vyzařuje silné světlo po kůži. Existují dva druhy sond: jedna je určena pro fotorejuvanci (fotoomlazení) a druhá pro fotoepilaci.
IPL působí bezbolestně, jeho účinek se podobá blesku z fotoaparátu nebo kamery. Někteří pacienti pociťují jemný tlak podobný masáži gumovou kuličkou. Před ošetřením lze pro zmírnění bolesti použít anestetické krémy, ale ve většině případů to není pacienty vyžadováno.
Doba výkonu závisí na velikosti ošetřované plochy. Ošetření obličeje během jednoho sezení trvá zhruba dvacet minut. Obličej, krk a hrudník dohromady trvá kolem 45 minut.
K dosažení uspokojivého výsledku při IPL terapii je potřeba absolvovat obvykle 4 až 6 sezení s odstupem jednoho měsíce.
Ihned po výkonu se lze věnovat běžným aktivitám. Kůže v ošetřované oblasti může zarudnout a být citlivá na dotyk což lze tlumit přikládáním studených obkladů. Reakce je individuální a obvykle vymizí do dvou dnů.
Po fotorejuvenaci je třeba se vyhnout slunění nejméně na dobu 1 týdne a poté používat krémy s vysokým ochranným faktorem. Po zákrocích jako jsou odstranění pigmentových skvrn či žilek je nutné se vyhnout slunění na mnohem delší dobu, proto je v létě řada klinik neprovádí.
Při fotorejuvenaci pleť výrazně omládne. Díky ošetření se zbavíte drobných linek a vrásek, získáte jednotný tón pleti, póry budou stažené, případné jizvičky po akné jemnější. IPL stimuluje produkci vlastního kolagenu, proto po zákroku dochází také ke zpevnění obličejových kontur.
K dosažení co nejlepšího výsledku doporučujeme ošetření IPL opakovat a podstoupit několik sezení po měsíci, případně jej kombinovat s dalšími omlazujícími zákroky.
Ošetření IPL je kontraindikováno u pacientů s cukrovkou, plicní embolií, vysokým krevním tlakem, infarktem myokardu, kardiostimulátorem nebo jiným kovovým implantátem, žilní trombózou, epilepsii a u žen v graviditě. Dále u osob s infekčním onemocněním kůže jako je např. herpes simplex nebo pásový opar, u osob, u kterých se někdy objevila vyrážka v souvislosti se světelným zářením nebo které se intenzivně slunily těsně před zákrokem.
Ošetření by neměli absolvovat lidé užívající léky na ředění krve nebo léky, jež způsobují přecitlivělost na světlo. IPL není vhodné ani u pacientů s tetováním v ošetřované lokalitě nebo mikropigmentací.
Barry, C., 2022. Photorejuvenation Treatment: What It Is, Benefits, Cost and More. [online] Derm Collective. Dostupné na: <https://dermcollective.com/photorejuvenation/> [Datum: 3 May 2021].