Ptóza neboli pokles horního víčka je stav, kdy okraj horního víčka přesahuje zornici, a tím může omezovat zorné pole. Jednostranná ptóza způsobuje asymetrii obličeje. V závislosti na věku můžeme ptózu víčka dělit na vrozenou a získanou. Může se objevit jednostranně (týká se jednoho oka) nebo oboustranně (pokud ovlivňuje obě oči). Léčení je pouze chirurgické, operace se provádí většinou v místní anestezii, u dětí pak v celkové anestezii.
Patří mezi vrozené vývojové vady, dítě se narodí s ptózou na jednom nebo na obou víčkách.
Při těžké formě ptózy víčko překrývá velkou část zornice, věkem se tato vada nelepší, řešením je operace, která by se měla provést co nejdříve.
Při lehčích formách, které vadí pouze kosmeticky, můžeme operaci provést v pozdějším věku, nejčastěji mezi šestým až osmým rokem věku dítěte.
Získaná ptóza může mít různé příčiny. Ty vedou k ochrnutí svalu zdvihače. Dále může dojít k degeneraci svalu a jeho přeměně na vazivo, často také ptóza vzniká jako důsledek úrazu po hematomu ve víčku, jizvě na víčku atd.
Někdy se jedná o tzv. nepravou ptózu víčka, kdy je ochablá pouze kůže víčka a překrývá zorné pole. V tomto případě je řešením tohoto problému korekce horních víček pacienta - blefaroplastika neboli plastická operace očních víček.
Při konzultaci před operací je třeba pečlivě zvážit, který operační přístup je pro pacienta nejvhodnější.
Mírný i střední stupeň ptózy je možno řešit miniinvazivní operací v místním umrtvení, při které jsou použity pouze dva malé řezy na víčku, a z vnitřní strany víčka je zaveden do víčka speciální steh. Výhodou této techniky je velmi jednoduché a rychlé provedení, minimální bolestivost a velmi rychlé zotavení po zákroku. Zákrok je možno provádět ambulantně.
Střední ptózu s poklesem víčka pod tři mm lze řešit zkrácením zdvihače víčka. Řez je umístěn z vnější strany víčka jako při blefaroplastice. Výkon se provádí v lokální anestezii a trvá zhruba šedesát minut.
Těžkou ptózu je nutno řešit závěsem víčka na čelní sval (frontotarzální závěs). Během operace je víčko zavěšeno na čelní sval proužky ze svalové povázky, které nahradí nefunkční zdvihač víčka. Pacient po této operaci otevírá a zavírá víčko pomocí tahu čelního svalu.
Výkon je vhodný pro pacienty s mírným nebo středním typem ptózy, u kterých nebyl dosud prováděn jiný chirurgický výkon na víčku. Pacienti si obvykle stěžují na pocit menších očí, unavený vzhled, omezení zorného pole a bolest hlavy.
Výhodou miniinvazivní korekce ptózy víčka je rychlé zotavení po zákroku, jen minimální bolestivost a především také rychlé provedení.
Miniinvazivní korekce se provádí ambulantně v místním umrtvení, při kterém se umrtvuje víčko i spojivka oka. Výkon je minimálně bolestivý, jen u některých pacientů je hůře snášen. Chirurgické nástroje a speciální steh je v těsné blízkosti oka.
Po operaci je oko na cca 2 až 3 hodiny zalepeno, poté doporučujeme víčko 1 až 2 dny chladit. Hematomy a otok po tomto výkonu bývá zcela minimální.
Návrat k běžným činnostem je možný po 2 až 3 dnech od operace.
Miniinvazivní korekce není vhodná pro těžký stupeň ptózy víčka, a také pro pacienty, kterým již bylo víčko operováno jinou technikou.
Rizika výkonu jsou zcela minimální, zvýšená opatrnost musí být při užívání antikoagulancií nebo krvácení v anamnéze, u pacientů s maligní hypertermií a pacientů s onemocněním srdce a alergií na lokální anestetika, abychom se vyhnuli potencionálním komplikacím v průběhu chirurgického zákroku.
Vybírejte si lékaře/kliniky pečlivě, minimalizujte tak rizika komplikací. Nebojte se zeptat během první konzultace na jejich zkušenosti v této oblasti a také jejich odbornou způsobilost. Můžete si vyžádat fotografie před a po zákroku předchozích pacientů. Pouze vyškolený odborník rozpozná potenciální rizika a dokáže si poradit s případnými komplikacemi, které nikdy nejdou zcela vyloučit.
Na stránkách Estheticon najdete seznam odborných lékařů specializujících se na operaci ptózy očního víčka.
Mezi způsoby prevence vzniku pokleslých víček patří používání krému či jiného kosmetického přípravku, který zvyšuje elasticitu kůže. Účinná jsou také mimická cvičení, obličejová jóga či masáže obličeje včetně okolí očí. Je však nutné zmínit, že roli hrají také naše genetické predispozice.