Odstranění znamének

Stojí to za to
94 %
Stojí to za to
Na základě 93 příběhů
Průměrná cena
1.462 Kč
Průměrná cena
Podle 210 odborníků
  • Lokální anestezie
  • Nevyžaduje hospitalizaci
  • Délka zákroku méně než 1 hodina
  • Nevyžaduje klidový režim
  • Okamžitý efekt
  • Trvalé výsledky

Jak na odstranění znamének?

Na světě neexistuje člověk, který by na své kůži neměl žádné znaménko ani výrůstek (bradavice, fibrom, milia), těch je však možné se zbavit chirurgicky nebo pomocí laseru. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Většina znamének a kožních výrůstků sice představuje jen estetický problém, některé můžou ale způsobit i méně či více závažné zdravotní problémy (rakovinu kůže – zhoubný, nezhoubný melanom). Je proto vhodné kožní znaménka průběžně kontrolovat a v případě pochybností navštívit dermatologa.

Typy kožních výrůstků

Typy kožních výrůstků

Každé znaménko je potřeba pravidelně kontrolovat.

Mateřské znaménko

Kožní projev, který vzniká kvůli přítomnosti pigmentových buněk obsahujících melanin. Mateřská znaménka se na kůži často vyskytují už po narození, postupně ale přibývají i v průběhu života. Často mají různý tvar i barvu a ty se mohou postupně proměňovat. Mohou být ploché v úrovni kůži, vyklenovat se od středu, nebo zcela vystupovat nad kůži. Změny probíhají v závislosti na stadiu jejich vývoje. Každé mateřské znaménko se může rozvinout ve zhoubný melanom. Proto je dobré znaménka kontrolovat pravidelně a při změnách navštívit dermatologa.

Fibrom

Fibrom je vystouplý útvar na kůži různých velikostí. Nejčastěji se fibrom vyskytuje na místech, kde se často tře kůže (v podpaží, pod lemem spodního prádla, na krku, apod.). Poznáte jej podle charakteristické „stopky", která vyrůstá z kůže. Většinou má stejnou nebo o něco málo tmavší barvu než jeho okolí. Pokud fibrom nepůsobí žádné obtíže, není potřeba jej řešit. Jedná se jen kosmetickou záležitost.

Hemangiom

Hemangiom je nezhoubný novotvar, který je tvořen klubíčkem cév. Vypadá jako červená tečka nebo červený vystouplý útvar na kůži. Velké procento hemangiomů je vrozené. Vznikají ale i v průběhu života s přibývajícím věkem. U dětí se hemangiomy často zmenšují až samy vymizí. U dospělých se naopak mohou zvětšovat. Hemangiom představuje především estetický problém. Pokud je ale vystouplý a objeví se na místě, kde dochází k jeho častému tření švem nebo okrajem oblečení, může dojít k jeho poranění. Proto je na místě zvážit jeho odstranění.

Epidermální cysta

Epidermální cysta je útvar o velikosti několika milimetrů, který se vytváří z narušeného vlasového folikulu. Nejčastěji ho na těle najdete tam, kde je ochlupení, nebo na pokožce hlavy. Epidermální cysta je naplněna hmotou, která svou konzistencí připomíná zubní pastu. Je složena z keratinu, základní složky vlasů, chlupů a nehtů. Za normálních okolností představuje epidermální cysta jen estetický problém. Občas ale dojde k jejímu zanícení, které je velmi bolestivé.

Xantelesma

Xantelesmy jsou žluté útvary nepravidelného tvaru, které vznikají nahromaděním tukových látek při zvýšené hladině lipidů v krvi. Nejčastěji se nachází na horních očních víčkách, častěji u starších lidí.

Virové bradavice

Jde o vřídek vzniklý v důsledku nákazy papilomavirem. Rozlišujeme 3 druhy virových bradavic.

  1. Pravé bradavice jsou typické pro děti a mladé lidi do 20 let. Obvykle je najdete na rukou a dlaních. Mají kulatý tvar a našedlý hrubý povrch. Postupně se zvětšují.
  2. Ploché bradavice se také nejčastěji vyskytují u dětí. Jsou menší než pravé bradavice a jejich povrch je hladký a lesklý. Často svědí a jejich rozškrábáním si je děti roznášejí po celém těle. Nejčastěji se vyskytují ve větších shlucích na končetinách a na krku.
  3. Plantární bradavice trápí převážně dospělé. Nachází se na ploskách chodidel, Zpočátku jsou hladké, ale postupně prorůstají do hlubších vrstev kůže. Mají tvrdý a hrubý povrch, jsou ohraničeny prstencem. Vypadají podobně jako mozol.

Virové bradavice je v každém případě vhodné odstranit, aby nedocházelo k jejich dalšímu rozšiřování a přenosu na vaše okolí.

Stařecké bradavice (seboroidní veruky)

Mají žlutou až černou barvu a vyskytují se kdekoliv na těle. Nejsou způsobeny virem jako klasické bradavice, ale vlivem stárnutí kůže a jejího nadměrného vystavování slunečnímu záření. Samy o sobě jsou neškodné, nicméně představují velmi nepříjemný estetický problém.

Milia

Bílé tvrdé cysty o velikosti špendlíkové hlavičky, které jsou vyplněné zrohovatělou kůží. Většinou se nachází na tvářích, očních víčkách a spáncích, často i u velmi malých dětí. U dětí se nedoporučují odstraňovat, obvykle samy zmizí. Odstranění u dospělých z estetických důvodů je zcela běžné.

Odstranění znamének

Vyšetření znaménka dermatoskopem je důležitou prevencí a možností včas odhalit zhoubný melanom

Vyšetření znaménka dermatoskopem je důležitou prevencí a možností včas odhalit zhoubný melanom

Pokud se rozhodnete pro odstranění jakéhokoliv útvaru na vaší kůži (ať už se jedná o znaménka, kožní výrůstky nebo například pigmentové skvrny), je první a nejdůležitější věcí navštívit odborného lékaře – dermatologa. Ten vaše znaménko nebo výrůstek posoudí a doporučí vhodný způsob jeho odstranění a následný postup. V případě, že znaménko vyhodnotí jako rizikové, vždy je nutné jej odstranit chirurgicky a odeslat na histologické vyšetření.

Dvě nejčastější metody odstranění znamének jsou vyříznutí (excize) a moderní odstranění frakčním CO2 laserem, případně cévním laserem.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."
Zobrazit lékaře