Hluboké akné může trvale poškodit pokožku a vést ke vzniku jizev. Kromě drobných jizviček poakné dochází k tzv. hypopigmentaci ( úbytku pigmentu) a fialovému zabarvení v místě předchozího výsevu. Existujemnoho způsobů odstranění jizev po akné –
chemický peeling, dermabraze, intenzivní pulznísvětlo (IPL) a další. Jak se zbavit jizev po akné? Zcela se jich zbavit nelze, ale můžete je velmi výrazně redukovat.
Jaká bude jizvička po akné, rozhoduje proces vlastního hojení, uložení, rozsah postiženého místa a infekce v ráně. Jaké máme typy jizev po akné?
Vystouplé, nevzhledné a bolestivé jizvy. V místě pupínku vzniká nekvalitní tvrdší tkáň, která vystoupí směrem vzhůru. Obvykle se tvoří při popáleninách, ale i po podkožním a hlubokém akné.
Vpadlá jizva. Někdy se jí říká „ice pick". Velmi hluboká jizva, která je důvodem velkého zanícení pupínku. Enzymy v místě infekce pohltí elastin a kolagen. Kůže se okolo snaží produkovat zjizvenou tkáň, aby napravila poškození. V místě pupínku se naopak uprostřed zjizvení vytvoří důlek - atrofická jizva.
Dalo by se říci, že jde o „přerostlou" hypertrofickou jizvu. Tkáň jizvy je rozšířená přes hranice původního místa, které bylo zasažené. Keloidní jizva svědí, bolí a tvoří nepravidelné shluky zjizvené tkáně.
Při infekci kůže posílá tělu na pomoc bílé krvinky. Ty mají za úkol bojovat s bakteriemi anapravit škody. Fialové zabarvení po akné jsou důsledkem této „bojové mise”. Fialové zabarvení po akné zůstávají na kůži i několik měsíců.
U tmavší pleti se objevují spíše hnědé skvrny.
V nejlepším případě dodržujte správnou péči o pleť, aby se akné vůbec nevytvořilo. Vpřípadě, že se problém objeví, navštivte kosmetičku, aby pleť důkladně vyčistila. Při menších projevech využijte dermokosmetické přípravky, které jsou běžně dostupné v lékárně. "Fialové zabarvení kůže po proběhlém akné lze velmi úspěšně ošetřit puls dye laserem - cévní laser VBeam," vysvětlila MUDr. Sabina Sellner, ,Ph.D., korektivní dermatoložka MEDICOM Clinic.
Důležitá je prevence. Když už se akné objeví, pak dodržujte pár základních pravidel:
Na hypertrofické a keloidní jizvy pomáhají masáže a aplikace speciálních mastí. Kromě toho lze využít i silikonové náplasti na jizvy a případně uvažovat o zlepšení stavu laserem. Jak se zbavit jizev po akné? S fialovým zabarvením po akné i s jizvami pomůže estetickádermatologie.
Silikonové náplasti na jizvy: Silikonové náplasti normalizují tvorbu kolagenu. Výsledkem je plošší a měkčí jizva. Aplikace náplastí musí být důsledná a dlouhodobá.
Existuje celá řada mastí na jizvy. Ve většině případů obsahují kyselinu hyaluronovou nebo kolagen. Pravidelné potírání jizviček po akné vede k jejich změkčení a zesvětlení. Vyzkoušet můžete například přípravky řady Eucerin, La Roche-Posay a další.
Zástup na trhu s kosmetikou proti akné mají bezpochyby i zklidňující séra a přírodní tinktury. Ty pokožku dezinfikují, pupínek vysušují a působí antibakteriálně. Běžnou složkou těchto tinktur je aloe vera, heřmánek, meduňka a mandlové oleje.
Estetická dermatologie vám pomůže zlepšit stav jizev po akné mnoha metodami. Představujeme nejpoužívanější z nich:
Zlepšení stavu jizev laserem je velmi úspěšné, když se začne ošetřovat při čerstvých projevech akné. Laser omezuje nadprodukci mazových žlázek a tím předejde ucpávání pórů a tvorbě akné. Pro lepší výsledek odstranění jizev po akné se doporučuje terapii laserem podstoupit alespoň třikrát v průběhu výskytu akné.
Laserové ošetření zlepšuje vzhled i v případě starších jizviček. Nejúčinnější je puls dye laser VBeam používaný pro všechna stadia akné.
Efektivní léčbu nabízí také radiofrekvenční lasery, které současně zlepšují kontury pleti, redukují pigmentové skvrny a rozšířené póry.