Chrápání
je snad největším postrachem společných ložnic. Současné
poznatky navíc ukazují, že chrápání může mít nejen vážné
následky
sociální, ale dokonce i zdravotní.
Chrápání neboli ronchopathie je velice častý problém se kterým se na nás obrací naši pacienti.
Příčin může být celá řada a v podstatě se mohou dělit na celkové a lokální.
Řešení ronchopathie je pak u každého pacienta velice individuální a je často nutná mezioborová spolupráce.
Nejčastěji lze chrápání řešit laserovým zákrokem na měkkém patře (LAUP) eventuálně laserovým zprůchodněním nosu (LAMT).
Chrápání je zvukový projev, který vzniká při spánku tak, že se při nádechu a výdechu rozechvějí tkáně dýchacích cest. Dochází tak současně k vibraci stěny hltanu, ale i měkkého patra a čípku.
V případě, že chrápání přeroste v opravdový problém, který obtěžuje vás i vaše okolí, jednou z možností je jeho laserové odstranění.
Vhodným kandidátem je každý, kdo chrápe. Tento problém není sám o sobě nemocí, ale kosmetickou vadou se známými společenskými důsledky. Část chrápajících však má vážnější poruchu spánku. Jedná se o syndrom spánkové apnoe. Při něm dochází ve spánku k zástavám dýchání, což může mít pro nemocného vážný zdravotní dopad.
Podle MUDr. Václava Pavelce Ph.D. pacient trpí nejen chrápáním, ale i bolestmi hlavy, ranním pocitem nevyspání, nadměrnou denní spavostí, poruchami paměti, impotencí, vysokým krevním tlakem a podobně. Pečlivým vyšetřením dokážeme syndrom spánkové apnoe rozpoznat a následně i léčit. V ostatních případech je potřeba léčby dána především přáním pacienta řešit svůj společenský či kosmetický problém.
Před tím, než se vydáte do ordinace lékaře, informujte se z dostupných zdrojů o dosavadní práci a zkušenostech ORL specialisty, kterého pro zákrok zvažujete. Lékař by měl mít zkušenost nejlépe s více metodami pro odstranění chrápání tak, aby vám případně mohl doporučit alternativní možnosti léčby.
V současné době lze mnoho informací získat na internetu, a to nejen z webových stránek kliniky či lékaře, ale též z recenzních webů. Zde jsou veřejně dostupné názory ostatních pacientů týkající se daného specialisty či konkrétního zákroku, díky nimž si můžete snáze zvolit vámi preferovaného lékaře.
První schůzka probíhá nejprve formou rozhovoru, kdy se vás lékař zeptá na všechny důležité otázky, které je před vyšetřením a samotným zákrokem třeba zodpovědět. Na vstupní konzultaci bude posléze vyšetřena vaše ústní i nosní dutina a případně bude doporučena monitorace vašeho spánku k vyloučení obstrukčního spánkového syndromu.
Mezi otázky, které můžete na první konzultaci čekat, patří:
Jak uvádí MUDr. Václav Pavelec Ph.D., každému zákroku musí předcházet vyšetření odborníkem ORL, který je zároveň chirurgem a má zkušenost nejen s laserovou ale i jinou léčbou chrápání. Jen tak je zaručena volba nejvhodnějšího postupu. Před ošetřením váš lékař nejprve zhodnotí stav vaší ústní dutiny. Velmi důležité je také vyšetření dutiny nosní, je totiž možné, že problém tkví v její neprůchodnosti. Před zákrokem také může být spánek blíže sledován za pomoci spánkového monitoru, a to obvykle během jedné noci. Díky tomu pak může specialista lépe vyhodnotit vhodnost zvažované metody pro léčbu chrápání a též vyloučit syndrom spánkové apnoe, která se s metodou LAUP neslučuje.
Zákrok je prováděn v místním umrtvení, a to většinou ambulantně.
Výkon trvá maximálně do 15 minut. Je zcela nebolestivý, většinou se provede resekce hltanového čípku spolu s plastikou patrových oblouků a nakonec se několika vpichy bipolární sondou zpevní celá oblast patra. Pacient může po zákroku ihned domů. Efekt operace nastává zhruba za 3 týdny. Říká MUDr. Vladimír Prokop z Sanatorium plastické a estetické chirurgie s.r.o.
Bolestivost je minimální, postačí režimová opatření, úprava pooperační stravy a zcela běžná analgetika . Pooperační období bývá spojeno s bolestí či pocity tlaku v krku, které tlumíme analgetiky. Intenzita bolestí, a hlavně doba jejich trvání dle MUDr. Vladimíra Prokopa je individuiální. Obvykle můžete počítat s bolestmi podobnými angíně po dobu max. 10 dnů. Po tuto dobu se doporučuje konzumace měkké a nedráždivé stravy.
Díky nejnovější technice můžeme nabídnout příznivý pooperační průběh, zvláště pak snížení bolesti a rychlejší hojení. Během několika dnů se většina nemocných vrací do práce.
Laserový zákrok proti chrápání na měkkém patře (LAUP) má obecně vysokou úspěšnost a malé riziko vzniku komplikací. Také proto se jedná velmi rozšířenou metodu po celém světě, především u pacientů s běžným chrápáním (tzv. primární ronchopaté). Tato metoda odstranění chrápání se obecně nedoporučuje obézním pacientům ani apnoikům.
Konečný efekt, který hodnotíme až po několika týdnech, je ve většině případů velmi dobrý a dlouhodobý.
Úspěšnost léčby je velmi vysoká, až u 90 procent všech pacientů dochází ke snížení intenzity chrápání nebo k jeho úplnému vymizení.
Proti běžnému chrápání mohou některým pacientům před tím, než vyhledají pomoc chirurga, pomoci obecná doporučení, mezi které patří například redukce nadváhy nebo vysazení alkoholu či prášků na spaní. V případě, že se problém nachází v neprůchodné nosní přepážce, přichází na řadu možnost její plastiky či léčby nosních polypů. U některých pacientů může pomoci odstranění krčních či nosních mandlí, u jiných má chrápání na vině chronická rýma, kterou lze též léčit laserem.
U pacientů s apnoickým syndromem je léčba komplexní a zahrnuje několik lékařských oborů. Kromě vyšetření na ORL oddělení vás bude čekat také návštěva na plicním nebo neurologickém, někdy též kardiologickém oddělení. Spánkovou apnoe lze léčit několika způsoby, za pomoci dýchacího přístroje, ústního aparátku, plazmou nebo poziční terapií. Například CPAP je účinný ventilátor používaný při léčbě spánkové apnoe, který žene přes masku vzduch pod tlakem do dýchacích cest tak, aby dýchací cesty zůstaly v noci otevřené.
Lente Klinika. 2015. Laserová léčba chrápání. [online] Dostupné na: https://www.lente.cz/laserova-...