Kladívkový prst

  • Lokální anestezie
  • Nevyžaduje hospitalizaci
  • Délka zákroku méně než 1 hodina
  • 1–7 dní klidového režimu
  • Okamžitý efekt
  • Trvalé výsledky

Co je to kladívkový prst

Kladívkový prst (lat. digitus hammatus, angl. hammertoe) patří mezi časté deformity prstů dolních končetin, kdy se deformují klouby porušením rovnováhy mezi krátkými a dlouhými svaly nohy. Jsou to jakési „skrčeniny prstů“. Postižení se objevuje se stoupajícím věkem a vzniká hlavně na 2. prstu stálým drážděním. Prst se postupně ohýbá, nelze ho narovnat a tlakem obuvi se na vrcholku prvního článku vytvoří otlak, či bolestivé „kuří oko“.

Deformita prstů do tzv. kladívkového postavení vzniká ve vyšším věku. Bolestivé kladívkové prsty navíc s otoky, které tlačí v obuvi, doporučujeme řešit jednoduchou ambulantní operací.

Stavba prstu

Stavba prstu

Stavba prstu

Prst se skládá ze tří a palec ze dvou kostěných článků, které jsou spojeny klouby jednak mezi sebou (articulationes interphalangea) a jednak mezi prvním článkem prstu a kostí nártní (articulatio metatarsophalangea). Všechny tyto klouby jsou zesíleny postranními kloubními vazy – ligametna collateralia a zespodu vazy ploskovými – ligamenta plantaria. V kloubech je možný pohyb ve smyslu ohnutí a natažení.

Tvar všech navzájem spojených kostí na noze podmiňuje nožní klenbu. Ta výrazně podporuje pružnost nohy a chrání struktury v chodidle, jako jsou nervy, cévy a svaly. Nožní klenba je podélná a příčná, její tvar a výška ovlivňuje nášlapovou plochu chodidla. Klenby jsou udržovány svaly a vazy. Jejich oslabením se klenba bortí a vzniká plochá noha (pes planus), která je jedním z důležitých příčin vzniku kladívkových prstů.

Příčiny vzniku kladívkového prstu

Příčiny vzniku kladívkového prstu

Kladívkový prst vzniká nejčastěji nošením nevhodné obuvi

Nejčastěji je kladívkový prst získanou vadou, která vzniká nošením nevhodné obuvi – krátké špičaté obuvi, vysokých podpatků, ale i nošením těsných ponožek. Prsty jsou neustále skrčeny a drážděny, tlačí na ně okolní prsty. Postupně dojde ke kontrakturám (smrštění) některých šlach a kloubních pouzder a prsty se dostávají do pozice, kdy kloub mezi kostí nártní a prvním článkem prstu je ohnut nahoru, kloub mezi prvním a druhým článkem prstu dolů. 

Klouby jsou deformovány tak, že se dá hovořit o tzv. subluxaci, což je předstupeň vykloubení. Tlakem obuvi na tyto klouby dochází k tvorbě bolestivých otlaků a kuřích ok. Nejnáchylnější na vznik kladívkového prstu je 2. prst, především pokud je delší než palec, ale deformita může postihnout i ostatní prsty. Ve vyšších věkových skupinách také klesá nožní klenba kvůli degeneraci vazů a ochabnutí svalů, noha se jakoby prodlouží a tím se relativně zkrátí šlachy, které pak stahují prsty do kladívkového postavení. K tvorbě kladívkových prstů přispívá i deformita zvaná vbočený palec (hallux valgus), kdy palec tlačí na 2. prst zboku. 

Kladívkový prst může být i vrozenou vadou, potom se vyskytuje na více prstech a na obou nohou zároveň. Může být též následkem neurologického onemocnění.

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."