Mikropigmentace je estetický postup, který se stále častěji používá po celém světě. Spočívá v povrchovém zavedení pigmentu do kůže, zlepšení nebo korekci určitých částí těla. Využívá se především pro úpravu obočí, nebo například u lidí, kteří trpí alergií na make-up nebo se často potí a nemohou používat klasický make-up.
Tato technika má nejen estetické účely, ale používá se také k účelům lékařským. Například při rekonstrukci prsních dvorců po mastektomii, u lidí trpících vitiligem (kožní porucha, při které dochází ke ztrátě buněk tvořících kožní pigment), využívá se také jako maskovací technika v alopecii (ztráta vlasů) na pokožce hlavy nebo obočí.
Mikropigmentace je technika určená pro ženy i muže, při které se pigmentové granule zavádějí do epidermis (nejsvrchnější vrstva kůže) - do hloubky 0,3-0,5 mm, což ji odlišuje od tradičního tetování, kde se pigment zavádí hlouběji do kůže, takže je trvalý. V mikropigmentaci pigment v průběhu času mizí (obvykle za 1-3 roky), což nám umožňuje změnit tvar nebo barvu oblasti, kterou jsme si nechali ošetřit.
Používá se především pro kosmetické účely, zvláště u obočí, ale také ke zvýraznění kontur rtů, očních víček nebo k maskování jizev. Z lékařských důvodů se využívá u lidí, kteří trpí alopecií (vypadáváním vlasů); nebo u žen, které podstoupily mastektomii po rakovině prsu, u nich lze po rekonstrukci prsu vytvořit pomocí mikropigmentace prsní dvorec.
Nejvíce je žádaná mikropigmentace obočí (ztmavení, zvýraznění, délka atd.), očních linek (například optické zhuštění řas) a rtů (kontury, vystínování rtů apod.). Mikropigmentaci podstupují také ženy, které již podstoupily permanentní make up a vyžadují jeho opravu.
Hlavní rozdíl mezi mikropigmentací a permanentním make-upem spočívá v tom, že přírodní barvivo je aplikováno do vrchní vrstvy pokožky zcela bezbolestně. Potom, co se pokožka úplně obnoví, barvivo neboli pigment za jeden až tři roky zcela vymizí, pokud pravidelně obnovován. Tím pádem se nemůže stát, že by došlo k nežádoucí změně barvy pigmentu jako je tomu u permanentního make-upu. Mikropigmentace navíc získala certifikaci jakosti ISO a díky které můžete mít jistotu v tom, že po zákroku bude vaše tvář bez výrazných linií. Mikropigmentace může zcela jistě propagovat přirozenou krásu.
V případě normálního permanentního make-upu je barvivo aplikováno také do hlubších vrstev pokožky, a tím pádem barvivo takřka nikdy nevymizí. Navíc může časem změnit svou barvu, což nevypadá hezky. U permanentního make-upu jsou další nevýhodu také příliš nápadné linie.
Mikropigmentace je vhodná pro ty, kteří:
Mikropigmentace je ve své podstatě vhodná pro všechny. Ženy, které se pro mikropigmentaci rozhodnou nejsou omezeny věkem. Pokud trpíte alergií například na líčidla a kosmetické přípravky, můžete být také bez obav, jelikož alergické reakce nebyly dokázány. Při zákroku se používá barvivo, které je naprosto přírodní a proti alergické.
Měli byste vyhledat odborníka, který je pro tento postup řádně certifikován. Klíčem je zajistit, aby byla dodržována základní hygiena a správná sterilizace použitých nástrojů. Vyžádejte si fotografie před a po ošetření, přečtěte si recenze předchozích klientů na internetu. Daný profesionál by měl být plně vyškolen, aby byl schopen zodpovědět všechny vaše otázky a zajistil nezbytnou bezpečnost. Podívejte se na seznam klinik a lékařů, kteří nabízejí mikropigmentaci na Estheticon.cz.
Certifikační autorita zabezpečuje, že vám bude mikropigmentace v České republice provedena pouze ve vybraných certifikovaných salonech s nadstandardní kvalitou služeb a hygieny. Zákrok bude prováděn certifikovanou stylistkou a budou použité výhradně certifikované přístroje a nejkvalitnější přírodní barviva.
Mikropigmentace se stala jedinou technikou na světě, která získala certifikaci jakosti ISO (konkrétně se jedná o TUV - ISO 13485:1996 a ISO 9001:1994).
První konzultace je důležitá, abyste sdělili odborníkovi, jaká jsou vaše očekávání ohledně postupu a aby vám zodpověděl veškeré vaše dotazy.
Odborník by měl vzít v potaz vaši anamnézu (nemoci, alergie, užívání léků). Během této konzultace se podrobně určí typ a tón pleti, aby se správně vybral pigment, který bude během ošetření použit. Odborník by vám měl poradit, které líčení bude na vaší pleti vypadat nejpřirozeněji v závislosti na vašem věku.
Mikropigmentace se provádí pomocí bezpečné ultra tenké jehly, kdy je přírodní barvivo aplikováno pouze do vrchní vrstvy pleti. Před zahájením je v případě potřeby aplikován anestetický krém. Odborník by měl řádně vyčistit ošetřovanou oblast a měl by vždy používat lékařské rukavice. Používá se zařízení zvané dermograf, které se podobá peru, které pomocí velmi jemných jehel nanáší pigment na kůži pomocí pohybů tam a zpět. I přes použití anestetika je možné při použití jehly cítit malé bodnutí. Postup trvá asi hodinu. Daný odborník by vám měl doporučit co nejpřirozenější barvu. Během procedury se doporučuje nemíchat více než dvě barvy.
Zákrok se provádí ambulantně. Může se objevit otok na ošetřované oblasti, lze použít led k jeho zmírnění a řídit se pokyny specialisty, který vám zákrok provedl. Pokud jste si nechali ošetřit oční víčka nebo obočí, raději byste neměli řídit. Během následujících 10 dnů po zákroku se může vytvořit strup tmavšího odstínu. Nepokoušejte se jej odstranit.
Kontrolní konzultace se provádí jeden měsíc po ošetření a během ní se mohou provést případné opravy.
U některých lidí je potřeba provést opravu v následujících měsících po zákroku. Je důležité, abyste věděli, že tato technika není trvalá a že pigment bude časem mizet, obvykle po prvním roce od zákroku. Abyste zachovali požadovaný efekt, můžete ošetření podstoupit opakovaně.
Je důležité, abyste se vyhnuli kontaktu oblasti s látkami, které vás mohou dráždit, také se nevystavujte slunci. Musíte dodržovat pokyny odborníka a v případě, že máte v ošetřované oblasti nepříjemné pocity, jako je bolest, svědění, pálení nebo nadměrný otok, kontaktujte jej.
Mezi nejčastější rizika, která se mohou objevit, patří:
Rozhodnete-li se pro mikropigmentaci obočí, učiníte jednu z nejnápadnějších změn ve vašem vzhledu. Mikropigmentace obočí se provádí tzv. vláskováním. Jedná se o unikátní způsob nanášení pigmentu, který zajistí přirozený vzhled obočí z jakékoliv vzdálenosti. Metoda microblading dokáže napodobit přirozený tvar obočí.
Podle salonů, kde se mikropigmentace provádí, chtějí ženy v souvislosti s obočím nejčastěji tyto zákroky:
A pokud vás trápí ztráta vlasů, existuje také mikropigmentace vlasů, která vám pomůže zamaskovat postiženou část.
Provádí se jemné oční linky, které působí opět přirozeně a při zavřených očích jsou neviditelné. Jemné oční linky jsou velmi vhodné pro ženy, které mají řídké řasy, jelikož linka řasy opticky zhustí.
Mezi nejžádanější zákroky u očních linek patří například vytvoření oční linky mezi očními řasami, optické zhuštění řas, vytvoření iluze očních řas i tam, kde úplně chybí, úprava tvaru oka nebo jeho optické zvětšení, optické vyrovnání velikosti a vzhledu obou očí atd.
Princip mikropigmentace rtů spočívá v tom, že se barvivo neboli pigment nanáší od kontury směrem dovnitř rtů postupně vystínováním. Rty jsou zvýrazněné, ale mají svůj přirozený vzhled.
Po mikropigmentaci rtů se můžete těšit výraznější barvě, zvětšenému objemu atd. Mezi zákroky, které se u mikropigmentace provádějí, patří například úpravy vad v symetrii a výšce rtů, zvýraznění barvy a optické zvětšení rtů, kontura a vystínování rtů podél kontury, korekce nepřirozené barvy rtů po starším permanentním make-upu atd.
Mimo to se mikropigmentací provádějí také speciální zákroky, které z největší části souvisejí s opravou vzhledu po nezdařeném běžném permanentním make-upu nebo zlepšením vzhledu obličeje po vnějších nehodách.
Mezi speciální zákroky patří například doplnění chybějící části obočí, ke kterému dochází při chemoterapii aj.
ar-aesthetics.cz. 2020. Permanentní Make-Up Obočí - Bezbolestné A Rychlé Tetování Obočí. [online] Dostupné na: <https://ar-aesthetics.cz/mikropigmentace-oboci/> [12. srpna 2020].
American Society for Aesthetic Plastic Surgery
Society for Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS)
American Society for Dermatologic Surgery (ASDS)