Microneedling, česky mikrojehličkování, je metoda známá také jako kolagenová indukční terapie. Jedná se o minimálně invazivní kosmetickou a léčebnou proceduru, která spočívá v použití malého zařízení s mnoha jemnými sterilními jehlami, které při výkonu pronikají do vrchních vrstev kůže a vytvářejí drobné mikrokanálky. Tento proces stimuluje produkci kolagenu a elastinu, což jsou klíčové složky pro zdravou a pružnou pokožku.
Po zákroku bude pokožka jasnější a pevnější. Ideálních výsledků je dosaženo po 4-6 sezeních, ale dle stavu pleti může být vyžadován dlouhodobý udržovací plán.
Účelem tohoto ošetření je vytvoření nového kolagenu a kožní tkáně pro vyhlazení, zpevnění a tonizaci pokožky. Mikrojehličkování se používá k léčbě řady kožních problémů, jako jsou jizvy po akné, vrásky, strie nebo hyperpigmentace. Procedura může také pomoci zlepšit texturu a celkový vzhled pokožky.
Výrazně zmírňuje hyperpigmentaci a vyhlazuje nerovnoměrný tón pleti. Poslední studie zjistila, že mikrojehličkování v kombinací s injekčními výplněmi je účinné při léčbě strií na stehnech a v oblasti břicha.
Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu, přehled z roku 2021 naznačuje, že mikrojehličkování dokáže podpořit růst vlasů i u lidí s alopecií.
Mikrojehličkování je minimálně invazivní ošetření, které nevyžaduje téměř žádnou přípravu. Pro většinu lidí v dobrém zdravotním stavu je považováno za bezpečné.
Zákrok se nedoporučuje pro klienty, kteří užívají některé druhy léků na akné, pro osoby s aktivním akné nebo pro osoby se středně těžkou až těžkou lupénkou nebo ekzémem.
Mikrojehličkování je podstatně levnější než laserová ošetření a u některých typů lidí může i lépe fungovat. Při laserovém ošetření se používá teplo, které může ovlivnit pigmentaci kůže.
Samotné ošetření trvá přibližně 30 minut. Před výkonem lékař aplikuje na ošetřovanou oblast lokální anestetikum, které pokožku znecitliví.
Následně lékař provádí malé vpichy pod kůži pomocí přístroje podobného peru s jemnými sterilními jehlami. Toto “pero” umožňuje automatický pohyb jehel a průnik do přednastavené hloubky kůže. Tyto vpichy při zákroku způsobí mírné poranění kůže, která automaticky reaguje tvorbou nové tkáně bohaté na kolagen. Ranky jsou tak malé, že si jich po zákroku pravděpodobně ani nevšimnete. Poté může lékař vaše sezení ukončit aplikací růstového séra nebo zklidňujícího ošetření. Pro dosažení těch nejlepších výsledků je zapotřebí podstoupit více ošetření.
Mikrojehličkování lze také kombinovat s lokálními séry, radiofrekvencí a plazmou bohatou na krevní destičky. Specialista vám pomůže zorientovat se v rozhodování o dalších možnostech léčby a jejich odhadovaných nákladech.
Mikroneedling je minimálně invazivní procedura s krátkou dobou zotavení (24-48hodin). Během několika prvních dnů můžete zaznamenat podráždění a zarudnutí pokožky. Není nutné se znepokojovat, jedná se o přirozenou reakci na drobná "poranění", které jehly ve vaší kůži způsobí.
Pokud se cítíte dobře, můžete se po zákroku vrátit ihned do práce nebo do školy. Před použitím krycího make-upu je vhodné nejprve nechat pokožku zahojit.
Stejně jako všechny kosmetické zákroky i mikrojehličkování s sebou nese určitá rizika. Nejčastějším vedlejším účinkem je drobné podráždění kůže bezprostředně po zákroku. Po několik dní se také může objevit zarudnutí.
Vzhledem k tomu, že kožní kanálky jsou po zákroku otevřené a velmi citlivé, je nejlepší se během prvního týdne rekonvalescence vyvarovat slunečnímu záření, aplikaci přípravků na péči o pleť s alfa-hydroxykyselinami a retinolem, líčení a nadměrnému pocení.
DULEŽITÉ JE CHRANIT POKOŽKU přípravkem s SPF 50.
Hojení pokožky po mikrojehličkování je možné urychlit vysokou hydratací, používáním antioxidačního séra, pomocí chladivé masky a používáním peptidů stimulujících tvorbu kolagenu.
Výsledkem zákroku je zářivější a pevná zdravě vypadající pleť. Tato metoda je v několika posledních letech stále více využívaná, protože se jedná o relativně jednoduchý postup, který není finančně nákladný a je velice efektivní. Navíc ho většina lidí dobře snáší a pokožka se rychle regeneruje. Další výhodou zákroku je schopnost léčit lokalizované oblasti. Tato metoda je účinnou alternativou také pro pacienty s popáleninami s hypertrofickými jizvami.
NCBI, Review of applications of microneedling in dermatology [online]. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5556180/ [Datum: 04. dubna 2023].
Healthline, Microneedling: Collagen Induction Therapy [online]. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/microneedling#_noHeaderPrefixedContent [Datum: 04. dubna 2023].