Mezoterapie je technika aplikace aktivních látek do střední vrstvy kůže, které říkáme dermis, pomocí mikrojehliček. Účinné látky obsažené v krémech zatím nedokáží překonat vrchní epidermální bariéru kůže. Teprve když se účinné látky dostanou do mezibuněčného prostoru dermis, dojde k aktivaci základních buněk dermis (fibroblastů), které produkují kolagen, elastin, kyselinu hyaluronovou a udržují zdravé mezibuněčné prostředí.
Počet fibroplastů a jejich aktivita bohužel s přibývajícími lety klesá, proto pleť viditelně stárne, ztrácí pevnost, pružnost a hydrataci. Mezoterapie pomáhá pleti dostat se zpět do kondice, vrací jí věkem i dalšími vlivy ztracenou pružnost a hydrataci.
Pro řešení výče zmíněných problémů kůže je též možné využít metodu s názvem microneedling. S výběrem správné techniky vám poradí specialista.
Složení roztoku závisí na účelu aplikace, na typu a míře poškození kůže. Hlavní složkou je většinou kyselina hyaluronová, jejíž molekuly na sebe vážou vodu. Často roztok obsahuje ještě vitamíny, aminokyseliny, koenzymy, minerální látky a antioxidanty.
Další často používanou variantou mezoterapeutického roztoku je vlastní plazma, kterou před aplikací získáme odběrem krve. Krevní plazma obsahuje růstové faktory z krevních buněk a ty potom vedou k omlazení pleti. Také roztok plazmy může obsahovat kyselinu hyaluronovou.
Za účelem rejuvenace, zpevnění, hloubkové hydratace pleti a vyhlazení drobných vrásek se nejčastěji ošetřuje:
Pokud mezoterapií léčíme nadměrné vypadávání vlasů (alopecii), léčebný roztok kyselinu hyaluronovou neobsahuje. Jsou v něm obsažené vitamíny a další látky, které vlasová pokožka potřebuje a které intenzivně stimulují růst vlasů. Při léčbě alopecie kombinujeme mezoterapii s dalšími léčebnými metodami jako je laser, lokální terapie a užívání vitamínů. Pro stanovení vhodné léčby v případě vypadávání vlasů je vhodné trichologické vyšetření.
Technika mezoterapie se využívá i při injekční lipolýze. Účinnou látkou je zde zpravidla enzym lecitin (fosfatydylcholin) získaný ze sójových bobů.
Lecitin je injekčně aplikován do tukové tkáně, kde štěpí tuky a ty pak mohou být odplaveny z těla přirozenou cestou. Takto můžeme zmenšit objem malých ložisek tuku v oblasti podbradku, tváří, krku nebo kolen.
Bezpečnost a účinnost mezoterapie zaručí pouze specialista, lékař s dostatečnou erudicí a praxí, který po důkladném vyšetření pleti dokáže určit vhodné složení roztoku, které musí odpovídat:
V některých salónech provádí mezoterapii lidé bez potřebné erudice v nesterilním prostředí, do takových určitě nedoporučujeme na mezoterapii chodit.
Pleť musí být zdravá, nejsou tedy přítomny žádné známky kožního onemocnění.
Mezoterapii neprovádíme:
Po aplikaci je pleť podrážděná a zarudlá. Toto ale rychle odeznívá. Mohou vzniknout drobné modřinky.
Mezoterapii nejčastěji používáme ke zmírňování procesu stárnutí pleti. Dochází k výrazné hydrataci a revitalizaci, a tím k vyhlazení jemých vrásek, zpevnění a celkovému zlepšení stavu pleti.
V zavislosti na stavu pleti může být dostatečné již jedno ošetření, nejčastěji ale doporučujeme toto ošetření opakovat 2-3x v intervalu 3 týdnů. Zlepšení stavu pleti je patrné již od následujícího dne. Pro dlouhodobý efekt je nutné ošetření opakovat za 6 až 12 měsíců. Jde o přirozenou metodu zmírňování stárnutí pleti, která je vhodná pro ženy i muže.
Mezoterapie patří mezi miniinvazivní ambulantní ošetření. Obvykle trvá 10-30 minut, podle velikosti ošetřované plochy. Nejvhodnější metodu aplikace i složení mezoterapeutického roztoku vždy vybírá lékař individuálně dle konkrétního stavu pokožky pacienta.
POSTUP:
Ošetření je téměř bezbolestné, jde o jemné vpichy mikrojehličkami (tzv. jehličková mezoterapie). Pro větší komfort během ošetření je vždy možné aplikovat zhruba hodinu předem znecitlivující krém.
Do kůže se během mezoterapie aplikuje velmi malé množství revitalizačních látek prostřednictvím velkého množství jemných vpichů, někdy i za pomoci speciálního přístroje. Při přístrojové mezoterapii lze přesně nastavit množství aplikované látky i hloubku vpichů.
Po ošetření se mohou objevit drobné modřinky, mírný otok a svědění v místě vpichů, které rychle odezní, obvykle do několika hodin po aplikaci. Modřinkám a otoku se dá předejít chlazením pleti bezprostředně po ošetření.
Několik dní po mezoterapii je třeba se vyhnout nadměrnému chladu, horku a slunci. Nechoďte do sauny ani do solária a používejte krémy s vysokým ochranným faktorem (50+). Jinak vás zákrok v běžném životě nijak neomezí.
Pokud mezoterapeutický roztok obsahuje kyselinu hyaluronovou, je výsledek vidět ihned po prvním ošetření.
Efekt ošetření vydrží zhruba rok. Ideálních výsledků dosahujeme, pokud první aplikaci opakujeme po měsíci a následně znovu po třech měsících. Dále stačí na ošetření chodit jednou ročně
Mezoterapie je metoda vedoucí k omlazení pleti. Výplně využíváme ke korekci hlubších vrásek nebo doplnění objemu tváře či rtů a botulotoxin ke korekci mimických vrásek. Každá z těchto metod má tedy jiný účinek.
Často všechny tyto metody při zmírňováni projevů stárnutí kombinujeme, protože každá metoda svým účinkem přispěje potom k celkovému výsledku. Kombinování metod a jejich výběr vychází z projevů stárnutí, které jsou patrné a je zcela individuální. Všechny tyto metody lze provést současně.
Mezoterapie účinek výplní nebo botulotoxinu zcela nemůže nahradit. Ale hydratací a lepší elasticitou pleti, které jsou výsledkem mezoterapie, dochází ke zmírnění tvorby povrchových vrásek.
Kyslíková mezoterapie je procedura, při které se do pleti vpravuje čistý kyslík. Jeho působením se totiž do pleti lépe vstřebávají aktivní látky (séra), a to i do hlubších vrstev kůže. Jedná se o zcela bezbolestné a bezpečné ošetření vhodné pro ženy i muže. Výsledky na sobě poznáte již po prvním ošetření.
BB Glow představuje nejnovější metodu, která za pomoci mikrojehličkového dermapera vpravuje do pokožky speciální sérum. Výsledkem je zregenerovaná a omlazená pleť, zmírnění drobných vrásek, redukce pih a pigmentových skvrn, zmírnění akné a celkové sjednocení tónu pleti.
Mezoterapii kombinujeme s dalšími metodami celkem často. Mohou to být ošetření laserem, kombinace s aplikací výplňových materiálů. Toto vždy určujeme v souvislosti s aktuálním stavem pleti, obličeje. Některá ošetření lze provést současně s mezoterapií, jiná s určitým časovým odstupem.