S inkontinencí neboli únikem moči se potýká více než padesát procent žen po vaginálním porodu a menopauze. Obvykle k němu dochází při poskoku, kýchnutí, smíchu nebo zvednutí těžkého břemene. I když většinou unikne jen pár kapek, pocit úniku moči je nepříjemný a může se časem zhoršovat. Postupně se z ní může vyvinout urgentní inkontinence, kdy již moč uniká neustále, nejen při fyzické námaze. Příčinou urgentní inkontinence může být také například infekce močových cest, střevní obtíže nebo poškození nervového systému. Stresovou inkontinenci je dobré začít řešit co nejdříve, k její léčbě se nejčastěji využívá laser.
Všechny výše zmíněné aktivity způsobují zvýšení nitrobřišního tlaku, V normálním stavu močová trubice při zvýšení nitrobřišního tlaku reaguje tak, že zvýší uzávěrový tlak, a zadrží moč v močovém měchýři.
Základním předpokladem její správné funkce je dostatečná podpora pánevního dna, pojivové tkáně a pochvy. Pokud jsou tyto podpůrné struktury ochablé v důsledku vaginálního porodu nebo hormonálních změn, močová trubice se neudrží ve své normální poloze a uzávěrový tlak není dostatečný. Následně dochází k úniku moči.
Stresová inkontinence vám hrozí, pokud:
Pokud trpíte jen velmi slabým únikem moči, je nejpřirozenější cestou posilování pánevního dna. Speciální cviky je vhodné začít cvičit co nejdříve po porodu a při prvních příznacích stresové inkontinence v menopauze. Posilování pánevního dna je dlouhodobá záležitost. Jeho posílení trvá několik měsíců, proto je na místě trpělivost.
Při slabé a středně závažné stresové inkontinenci je vhodné ošetření frakčním laserem. Dochází při něm k remodelaci tkáně a zpevnění podpůrných tkání a pochvy.
Těžší formy stresové inkontinence se řeší chirurgickým zákrokem.
Léčba stresové inkontinence laserem je v současnosti nejmodernější neinvazivní řešení. Provádí se ambulantně, bez anestezie, bez nežádoucích rizik, která jsou obvykle spojena s chirurgickým zákrokem. Rekonvalescence trvá jen několik dní a efekt zákroku se dostavuje již během jednoho týdne.
Při ošetření laserem Fraxis Gynolaser lékař ošetřuje oblast pochvy speciální úzkou hlavicí. Laserové paprsky hluboce prohřívají tkáň a zároveň odstraní její svrchní část. Teplo laserového paprsku nastartuje zvýšenou tvorbu kolagenu. Díky ní se pochva zpevní a remodeluje a následně poskytne pevnou oporu močové trubici. Během jednoho týdne je znatelné zlepšení stavu úniku moči. Zároveň dochází ke zlepšení lubrikace a ženy si tak mohou užívat mnohem kvalitnější sexuální styk s partnerem. Zlepšuje se i stav častých vaginálních zánětů.
Pro požadovaný účinek je nutné ošetření dvakrát opakovat po čtyřech až osmi týdnech. V individuálních případech lékař doporučí až tři opakování.
Stresovou inkontinenci lze léčit též miniinvazivní technikou za pomoci tzv. tahuprosté pásky (tvt páska). Tato páska ze syntetického a inertního materiálu je za celkové anestezie zavedena pod močovou trubici, aby ji správně podpírala. Zákrok trvá zhruba půl hodiny a pacient je hospitalizován po dobu jednoho až dvou dní.