Lupénka (psoriáza) je chronická zánětlivá kožní choroba. Patří mezi autoimunitní onemocnění, které není nakažlivé. Lupénka (psoriáza) se projevuje červenými fleky na kůži (plaky) a olupujícími se ložisky. Lupénka ve vlasech a na ostatních místech znepříjemňuje život svěděním, pálením, někdy i krvácením. Jedná se o léčitelné ale nevyléčitelné onemocnění. Jaké jsou příčiny lupénky, příznaky a léčba?
Lupénka neboli psoriáza. Druhý název je odvozený od latinského názvu psoriasis vulgaris. Lupénka bohužel nepředstavuje jen dermatologický problém. V řadě případů způsobuje hlavně psychické potíže. Lidé se za psoriazu stydí, přináší jim komplikace ve vztahu, při hledání práce. Celkově je život s lupénkou ovlivněný netolerancí okolí a snížením kvality života.
Kromě lupénky ve vlasech, na kůži, mohou být psoriázou postižené klouby a nehty. Psoriáza nelze vyléčit, ale léčitelná je. Měli byste ale vědět, že může zvyšovat riziko deprese, srdečních problémů a diabetu. U psoriazy je velmi důležité onemocnění diagnostikovat včas a začít s léčbou.
V České republice s lupénkou bojuje zhruba 300 tisíc lidí. Většina z nich má diagnostikovanou ložiskovou lupénku (psoriasis vulgaris). Částečně se dědí a lze ji u někoho vystopovat podle rodinné dispozice.
Lupénku často lidé zaměňují za běžný kožní ekzém. Za problémem s lupénkou je zodpovědná anomálie T lymfocytů. Ty podporují nadměrné rozšiřování krevních cév v kůži, nadměrné množení keratinocytů a s tím spojený rozvoj zánětlivých stavů.
Jednoduše si celý proces představte tak, že se v některých buňkách urychluje dělení buněk, zkracuje se metabolický cyklus a na povrch se uvolňují šupinky kůže. Běžně cyklus buňky trvá cca 28 dní, u lupénky pouze 3 dny. Pokožka se odlupuje až 7x rychleji než u zdravého jedince. Lupénka se obvykle objevuje mezi 10.-13. rokem života. Ale ani pozdější věk není výjimkou.
Lupénka příčiny:
Forem lupénky je několik. Lehčí formy psoriázy se projevují červenými fleky na kůži, těžší formy pak puchýřky a horečkami.
Ložisková: červené fleky na kůži, ohraničená ložiska s odlupujícími se šupinkami, nejčastěji lupénka ve vlasech, na loktech, kolenech, bedrech, postižení míst, která jsou mechanicky zatěžována, většinou nesvědí a moc nebolí.
Generalizovaná a erytrodermická: jedna z nejzávažnějších forem psoriázy, nutná hospitalizace, hrozí teploty, dehydratace, otoky, ztráta bílkovin, červené fleky na kůži bolí a svědí.
Kapkovitá: malé projevy, červené fleky na kůži velikosti dešťových kapek, postihuje hlavně děti.
Inverzní (psoriasis inversa): červené fleky v podpaží, na krku, pod prsy, v tříslech, kolem genitálií, projevuje se suchými nebo mokvajícími ložisky.
Kloubní: postižené jsou malé klouby rukou a nohou, končetiny jsou oteklé, bolestivé, zatuhlé, občas postihne i velké klouby (rameno, koleno, páteř).
Pustulózní (psoriasis pustulosa): velmi odlišná psoriáza, projevuje se puchýřky na ploskách a dlaních, součástí je horečka a zimnice, těžký stav, který si vyžaduje hospitalizaci.
Lupénku diagnostikuje dermatolog. Běžně ji lze poznat, v případě nejasností se využívá vyšetření vzorku kůže mikroskopem. Mezi nejběžnější příznaky lupénky jsou červené fleky na kůži. Ostatní příznaky záleží na typu psoriázy.
Lupénka příznaky:
Ložiska lupénky:
Lupénku lze léčit systémově, při tomto způsobu léčby jsou podávány léky v tabletách nebo injekčně. Lokální léčba psoriázy znamená mazání postižených oblastí kůže mastmi, gely.
Vnitřní léky na psoriázu
Běžné tablety nebo injekce, které mají ale řadu nežádoucích účinků. Při léčbě medikamenty je pacient pod bedlivým dohledem. Další možností jsou tzv. biologika - cíleně zasahují imunologické aktivity psoriázy a nemají tolik nežádoucích účinků. Podávají se formou injekce pod kůži nebo do žíly.
Zevní léky na psoriázu
Kortikoidy, jediná úleva od příznaků. Podávají se formou krémů, roztoků, gelů, mastí a mlék. Mají protizánětlivé účinky a předepisují se pouze při akutních formách. Nejsou výjimkou, tedy i kortikoidové masti mají vedlejší účinky.
V některých případech doporučuje lékař ozařování - hlavně ultrafialovým světlem.
Laserové zákroky estetické dermatologie pomáhají i v léčbě lupénky. Laserové paprsky zánětlivé bakterie doslova „uvaří", laserový paprsek zasáhne pouze postižené buňky, které se rychle odhojí. Při léčbě lupénky se používá tzv. excimerový laser.
Laserová léčba lupénky je velmi efektivní, pomáhá i u pacientů s těžkou formou onemocnění. Mezi výhody laserové léčby lupénky patří její časová nenáročnost, komfortnost, vysoká úspěšnost a to, že nijak nezatěžuje organizmus. Jedná se o téměř bezbolestný zákrok.
Ošetření je opravdu velmi rychlé, během 5 minut je možné ošetřit až 20 % těla. Lékař přikládá hlavici laseru na pokožku postiženou ložisky psoriazy a aplikuje laserový paprsek. Poté hlavici posune a znova aplikuje laserový paprsek, takto postupně ošetří všechna postižená místa. Ošetření by se mělo opakovat zhruba dvakrát týdně.
K ustoupení příznaků je zpravidla třeba 6 až 10 ošetření. Po této laserové léčebné terapii zůstává lupénka v remisi minimálně 6 měsíců, u některých pacientů může být tato doba delší.
Pacienti s psoriázou by měli dodržovat tato preventivní opatření:
Tyto zákroky pomáhají v boji s lupénkou:
Řada lidí hledá také úlevu v konopí. Na trhu v současné době naleznete přírodní konopné oleje, masti a další produkty.