Křečové žíly vznikají méněcenností žilní stěny, kdy se na ní tvoří výdutě, které jsou viditelné pod kůží. Důvod k odstranění varixů je nejen estetický, ale i zdravotní. Plastická chirurgie přináší několik postupů k jejich odstranění.
Neléčené křečové vystouplé žíly vedou ke vzniku trombů s rizikem embolizace a také ke vzniku bércových vředů, onemocnění lymfatického systému, chronické žilní nedostatečnosti. Medicína dokáže tyto patologické žíly léčit a tím předcházet rizikům, které tato choroba přináší.
Zpozornit byste měli, pokud pozorujete zarudnutí na nohou, otoky či silnou bolest. Je možné, že se u vás rozvinul zánět žil, který byste neměli podceňovat. Dlouhodobé zanedbávání varixů může vést k tomu, že se u vás rozvine trombóza.
Existuje několik variant a metod odstranění křečových žil, jak při odstranění křečových žil postupovat. Jedná se například o:
Je velmi efektivním postupem, jak se varixů zbavit. Oproti klasické operaci křečových žil, při které je celá postižená žíla u těla vytrhnutá, při metodě CHIVA chirurg odstraní pouze poškozené části žíly. Metoda CHIVA je vhodná k odstranění drobných žilek mimo hlavní kmen. Pro volbu CHIVA metody není ani tak rozhodující věk, jako spíše váš zdravotní stav. Její nespornou výhodou je, že se může provádět ambulantně.
Pokud hledáte jemnou miniinvazivní cestu k odstranění křečových žil, jste fyzicky zdraví a psychicky stabilní, patrně budete vhodným kandidátem pro tento zákrok. Vhodnost ovšem definitivně určí až lékař po vyšetření.
Operací lze odstranit křečové žíly všech velikostí. V přesně stanovených místech bude proveden malý řez či vpich, velký asi 1 – 3 mm, kterým jsou křečové žíly podvázány, zkráceny a některé odstraněny. Operace bývá doplněna sklerotizací či laserovou léčbou. Cílem metody je odstranit veškeré křečové žíly, které jsou nadbytečné a po operaci nebudou chybět. Řezy či vpichy nebývá většinou nutno šít, dostačující je náplasťový steh.
Při první konzultaci lékař zhodnotí váš zdravotní stav a klinicky vyšetří cévní systém dolních končetin – tedy tepen, hlubokých a povrchových žil. Pravděpodobně budete také muset podstoupit vyšetření duplexním ultrazvukem. Na základě těchto vyšetření lékař navrhne postup léčby. Je možné, že bude použito několik technik odstranění varixů. V rámci příprav na operaci si zajistěte odvoz domů.
Protože miniinvazivní operace CHIVA je velmi šetrná, provádí se zcela běžně odstranění křečových žil v místní anestezii znecitlivující látkou, eventuálně vám mohou být podána sedativa. V průběhu operace budete bdít, ale budete uvolnění a nebudete cítit bolest. Můžete pociťovat minimální bolest, kterou lze mírnit chlazením povrchu kůže. V některých případech může na vyžádání chirurg zvolit analgosedaci (řízený spánek). V tom případě je potřeba několik hodin po operaci dospat v nemocnici.
Po zákroku budete moci odejít domů po skončení operace. Bude vám doporučeno minimálně 14 dní po zákroku, ale raději déle nosit bandáže či kompresivní punčochy. Prvních 4 až 6 týdnů je nutné se vyhnout sportovním činnostem, jako je lyžování, veslování, tanec. Běžná cvičení lze provádět asi 2 až 3 týdny po operaci. Veškeré podrobnosti vám sdělí lékař, opatření jsou vždy vysoce individuální a závislá na rozsahu výkonu. Vpichy nebo ranky se po zákroku obvykle zhojí do jednoho týdne. Drobné podlitiny se vstřebávají přibližně 2 až 6 týdnů. Mírné snížení citlivosti v místě vpichu vymizí během krátké doby. Po řezu či vpichu vám může zůstat drobná jizvička, která rychle zbledne, ale nikdy zcela nezmizí. Vstřebávání modřin můžete urychlit mastí s obsahem heparinu, kterou vám doporučí lékař.
Metoda je vysoce účinná, nicméně existuje možnost, že se varixy znovu objeví. Zda k tomu dojde, závisí především na geneticky určené kvalitě cévní stěny. Ale i když dojde k recidivě, většinou již nedosahuje rozsahu původního nálezu.
Laserová léčba varixů je moderní nechirurgická metoda vhodná k ošetření rozsáhlých varixů.
Jedná se o katetrizační postup, kdy je do žíly zavedeno malým vpichem, či pouze 5 mm širokým naříznutím, vlákno diodového laseru. Pod kontrolou ultrazvuku projede vlákno celou délkou žíly, kterou je nutné odstranit, z vnitřní strany ji zataví a tím neprůchodní hlavní žílu způsobující varixy. Samotné křečové žíly mohou být následně z těla vyjmuty nebo ponechány k postupnému vstřebání.
Při konzultaci prodiskutujte s lékařem možnosti této metody. Je možné, že typ vašich varixů není vhodný k odstranění touto metodou. Lékař také doporučí vyšetření duplexní sonografií, která jednoznačně určí, zda je tento typ operace pro vás vhodný. Operaci lze provést ambulantně a je vhodné, abyste si v rámci příprav na ni zajistili i odvoz domů, eventuálně, budete-li potřebovat 1 až 2 dny výpomoc.
Jestliže ultrazvukové vyšetření prokázalo, že typ vašeho postižení je možno řešit touto cestou, jste fyzicky zdraví a psychicky stabilní, pak patrně budete vhodným kandidátem pro tento zákrok. Informujte lékaře o všech onemocněních, především pokud trpíte hlubokou žilní trombózou, ischemickou chorobou dolních končetin nebo jste-li těhotná. Váš věk není rozhodující, závisí především na vašem zdravotním stavu.
Nejčastěji jsou využívány kombinované metody anestézie, jako je analgosedace nebo místní znecitlivění anestetickou látkou a podáním sedativ. Jedná se o velmi šetrný postup oproti klasické celkové anestézii.
Většinou je možno asi 2 hodiny po zákroku odejít v doprovodu druhé osoby domů. Pokud se jednalo o rozsáhlejší zákrok, je možné, že budete muset setrvat v nemocnici déle.
Laserová metoda je vysoce účinným postupem, nicméně recidivu nelze zcela vyloučit. Závisí především na kvalitě cévní stěny, která je určena geneticky. Je třeba počítat s tím, že u větších žilek nemusí být laserová metoda dostačující.
Sklerotizace je postup, který je doporučován pro metličkové žilky (mikrovarixy), tedy menší červené či promodralé žilky o průměru 1 až 4 mm. Léčba spočívá v injekční aplikaci speciální látky přímo do žilky tenkou jehličkou. Žilka je zevnitř chemicky zničena a následně ji tělo samo vstřebá. Sklerotizace bývá využívána jako doplňkový postup během operačního zákroku nebo i po něm. Pokud se u klienta objevuje izolované postižení, bývá provedena pouze sklerotizace s následným doporučením nošení elastických zdravotních punčoch II. kompresní třídy po dobu, která je určena individuálně dle rozsahu. Sklerotizace je také postup, který je doporučován jako prevence dalšího rozšiřování varixů.
Pokud vaše varixy nejsou vhodné k operaci, pak můžete být vhodným kandidátem pro tento postup. Pokud jsou však vaše varixy k operaci vhodné, není žádoucí podstoupit sklerotizaci, při níž hrozí velmi často recidiva. V tomto případě sklerotizace nepřinese ani požadovaný kosmetický efekt. Je tedy nutno otevřeně prodiskutovat s lékařem, která z technik je pro vás vhodná.
Před zákrokem je nutno povšimnout si tmavší kresby v místě drobných žilek. Její příčinou je pigmentace z patologických žilek. Je třeba počítat s tím, že tato kresba se na přechodnou dobu po sklerotizaci zvýrazní, ale následně se ztratí. Vždy je tento proces závislý na individuální schopnosti hojení. Je třeba předem uvážit, že někdy mohou tyto pigmentace přetrvat dlouhodobě a někdy nevymizí nikdy.
Aby sklerotizace přinesla efekt, je nutno končetiny bandážovat elastickými obinadly, kompresivní punčochou či speciálními návleky. Komprese zabraňuje zpětnému toku krve do sklerotizované žilky a brání tím jejímu opětovnému vyklenutí. Doba komprese je vždy individuální, závisí na rozsahu zákroku a velikosti ošetřených žilek. Minimální doba komprese je 3 – 6 týdnů. Sklerotizaci je třeba podstoupit opakovaně 2 – 4 krát v rozmezí 2 – 6 týdnů. Drobné hematomy (modřiny) se vstřebávají po dobu 2 – 4 týdnů.
Jedná se o miniinvazivní a bezbolestnou léčbu křečových žil a bolestí nohou pomocí radiofrekvenčního katetru. Přečtěte si více o radiofrekvenční ablaci křečových žil.