Toto chronické onemocnění mazových žláz trápí řadu lidí nejen v pubertě, ale i dospělé. Akné je onemocnění mazové žlázy chloupku. Problém nastává, když se v mazové žlázce začne tvořit příliš mazu, uzavře se, zanítí a kolem se vytvoří červený pupínek. Jak se zbavit nechtěných pupínků a jizviček po akné? Vybrat si můžete mezi léčbou laserovou, hormonální či pomocí antibiotik.
Akné patří mezi nejčastější onemocnění kůže. Objevuje se kolem puberty, ale výjimku netvoří ani akné v dospělosti. Nejčastěji se akné vytvoří v tzv. t-zóně: čelo, nos, brada. Příčinou vzniku je hormonální nevyrovnanost - převaha mužského hormonu testosteronu, jehož produkce se v dospělosti zvyšuje u obou pohlaví.
Příčiny akné:
Na léčbu akné existuje řada přípravků, které omezí tvorbu mazu. Dobrou volbou je i laser na akné, který urychluje a zlepšuje hojení. Podle příčiny vzniku lékař následně volí léčbu akné. Co pomáhá na akné? O maskách na akné, krémech na akné a dalších možnostech léčby akné se dočtete dále v článku.
Akné v dospělosti trápí do určité míry 70 až 90 procent lidí. Léčba může být hormonální, laserová nebo pomocí antibiotik. Vyzkoušet můžete také patentovanou a inovativní technologii SANAKIN©.
Často se také objevuje akné v těhotenství. Příčinou jsou hormonální výkyvy. Jak se zbavit akné v těhotenství? Léčba v těhotenství je možná pouze péčí o pleť, léky na akné v těhotenství lze užívat pouze po konzultaci s lékařem. Akné v těhotenství zahojí i teplé zábaly, kurkuma, zubní pasta, aloe vera a pleťové masky z medu.
Kde všude se objevuje akné? Proč se dělá akné na zádech, akné na obličeji, akné na krku, nebo na jiných místech...
Póry na zádech bývají větší než na obličeji. Už mírná nadprodukce mazu je ucpává. Příčinou akné na zádech bývá i kouření, sladkosti a mléčné výrobky v jídelníčku.
Léčba akné na zádech může trvat déle.
Tělu je třeba dodat vitamín D3, B a dostatečně hydratovat. Při závažnějším výskytu akné na zádech navštivte kožního lékaře, který vám předepíše antibiotika.
Akné na obličeji patří mezi častější problém a může způsobit i psychické potíže. Kde se akné nejčastěji objevuje a proč?
Akné se může objevit i na krku. To potrápí nejčastěji po nemoci, kterou provází horečka. Možnou příčinou je i přemíra jednoduchých cukrů v jídelníčku.
Akné si nevybírá a může se objevit prakticky kdekoliv. Výjimkou není ani akné ve vlasech, na rukou či hýždích.
Co pomáhá na akné a jak se zbavit nechtěných pupínků jednou provždy? Pro léčbu akné se využívá hormonální antikoncepce, chemické peelingy, laserová léčba, IPL, aplikací ACRS plazmy a další ošetření. Nejprve je však potřeba stanovit příčinu akné, aby bylo možné jej správně léčit. Navštivte dermatologa, který vám doporučí nejvhodnější léčbu.
Krémy na akné řeší spíše lehčí formu. Masti na akné seženete v lékárně. Většinou jsou to bílé hutné pasty. Mastička na akné má místo vysušit a vyhojit zánětlivé ložisko. Velmi účinným přípravkem je zinková mast. Zinek na akné působí do hloubky a místo zklidňuje. Na nejtěžší formy zabírá černá mast na akné, která vytahuje z rány zánět a urychluje hojení.
Pokud hledáte vhodný krémy či mastičky na akné, měly by obsahovat zinek, kalcium, vitamin A, E a neměly by obsahovat parabeny, parfemaci a barviva. Některé masti na akné jsou na předpis od kožního lékaře.
Kosmetika na akné je skvělou prevencí a léčbou mírnější formy akné. Vybírejte podle typu pleti. Suchá pokožka potřebuje hydratovat, mastná zmatňující kosmetiku na akné. Správná kosmetika na akné urychluje léčbu a předchází dalšímu vzniku nevzhledných pupínků.
Používat make-up na akné? Pokud možno, tak ne - póry je třeba vyčistit, nikoliv zaplácat další vrstvou.
Pokud už make-up na akné zvolíte, vybírejte správný typ:
Pleťové masky fungují spíše jako prevence proti vzniku akné. Ať už omyvatelné nebo slupovací, mají za úkol vyčistit póry a odmastit pleť. Velmi účinnou pomocí je černá maska na akné z bambusového uhlí. Vyčistí póry do hloubky a odstraní černé tečky.
Zkusit můžete i domácí masku na akné, která se skládá z medu (2 lžíce), citronové šťávy (1 lžíce), kurkumy (1 lžička), kokosového oleje (1 lžíce), pár kapek Aloe vera. Naneste na očištěnou pleť, po 15 minutách opláchněte vlažnou vodou.
Nejzásadnější je léčit akné zevnitř. Pokud se snažíte vyhnout stresu, cvičíte, jíte vyváženou stravu a akné nemizí, pak je namístě zajít k dermatologovi, který vám nasadí léky na akné, případně antibiotika na akné.
Léčba akné laserem spočívá v omezení funkce zbytnělých mazových žlázek do hloubky. Po laserovém ošetření akné je třeba chránit pokožku před slunečním zářením krémy s vysokým UV faktorem. Ideálním obdobím pro využití laseru na akné je podzim. Laserové ošetření trvá zhruba půl hodiny (zavisí na velikosti ošetřované plochy). Výsledky jsou vidět již po prvním ošetření.
Nezapomínejte, že laserovou léčbu je nutné podpořit komplexně. Laser na akné podpoří: léky na akné, péče o pleť, vitamíny na akné, atd.
Bylinky na akné
Co pomáhá na akné? Proč nevyužít při léčbě akné i bylinky. Ideální forma je jako přírodní tonikum nebo odvar do koupele. Jaké bylinky na akné fungují?
Vitamíny na akné
Vitamíny je lepší dodávat do těla v rámci jídla. Pokud nestačí, v lékárně najdete vhodnou kombinaci vitamínů na akné. Dopřejte pleti dostatek těchto vitamínů:
Homeopatika na akné
Co pomáhá na akné z homeopatické léčby? Homeopatické preparáty jsou podpůrnou léčbou akné.
Jaká homeopatika na akné?
Akné svádí k tomu, abychom jej vymačkávali a urychlili proces hojení. Opak je pravdou. Mačkání akné může do rány zanést bakterie a zánět. A nejde jen o kožní problémy. Vymačkávání akné v oblasti nosního vchodu může roznést zánět dál do celého organismu. Navíc poté mohou zůstat jizvy po akné.