Patří sem zákroky prováděné pomocí laseru. Ošetření laserem provádí vždy dermatolog. Zákrok obvykle nevyžaduje přípravu a zabere pár minut v závislosti na ošetřované ploše (např. laserové odstranění chloupků na nohách bývá časově náročnější). Provádí se bez znecitlivění nebo v místní anestezii krémem či injekcí. Po ošetření kosmetickým laserem se objeví zarudnutí, které postupně mizí. U ablačních laserů se tvoří drobná ranka a stroupek, někdy začne ošetřená plocha mokvat.
Po laserovém zákroku je vždy třeba ošetřené místo chránit po několik týdnů před slunečním záření krémy s vysokým UV filtrem. Pro dobrý výsledek bývá někdy nutné ošetření několikrát zopakovat.
Všeobecně mají lasery tendenci lépe fungovat u lidí se světlou pletí. Takže jedinci, kteří mají světlou pleť a nejsou opálení, mají tendenci mít lepší výsledky a méně nežádoucích účinků nebo komplikací než lidé s více pigmentem v pokožce.
Laser zasahuje pouze do určité hloubky horních vrstev kůže, některé problémy se však nachází hlouběji a není je tak možné laserem léčit. Pokud máte zájem o laserový zákrok, může Vám lékař pomoci určit, zda jste vhodným kandidátem a případně Vám pomůže vymyslet alternativní možnost léčby, pokud pro Vás ošetření laserem není vhodné.
Pokud například pro Vás není vhodná laserová epilace, je možné také podstoupit fotoepilaci. Nechtěných chloupků vás zbaví i epilace elektrickou jehlou.
Portál Estheticon nabízí mnoho lékařů a klinik, kteří zákroky laserové dermatologie provádí. Kliniku můžete vybírat i dle typu laseru, který lékař při zákroku používá. Kvalita laserů se může lišit, proto je dobré navštívit profesionála v léčbě laserem.
S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné laserový zákrok předem konzultovat. Proto je návštěva kožní ambulance nevyhnutelná.
Před podstoupením zákroku laserové dermatologie je nutná konzultace s lékařem. Dermatolog má tak možnost posoudit Váš stav a zda je pro Vás zvolená léčba laserem vhodná.
Existuje mnoho typů laserů, proto je konzultace nevyhnutelná, abyste se domluvili na vhodném ošetření.
Rozlišujeme lasery pro odstranění pigmentací, nechtěných chloupků, tetování, k léčbě akné nebo například omlazení pleti.
Lékař nejprve prohlédne rozsah problému a posoudí, jaký typ laseru je pro vás nejvhodnější. Pokud je váš problém rozsáhlý, lékař může vyžadovat několik laserových ošetření.
Před zákrokem se vyvarujte slunečnímu záření nebo nanášení krémů. Po zákroku se taktéž vyhýbejte slunci a používejte ochranný krém s vysokým faktorem.
Vždy dbejte pokynů svého ošetřujícího lékaře.
Laserové zákroky odstraňují vrstvu pokožky a nové kožní buňky, které se tvoří během hojení, dodávají pokožce pevnější a mladší vzhled. Postup lze provést zároveň s jinými kosmetickými ošetřeními. Vždy záleží na typu a rozsahu problému, laserová léčba je velmi individuální.
Některá léčba vyžaduje několik laserových úkonů, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku. Existuje mnoho typu laserů, proto je vhodné zákrok konzultovat s odborníkem, který se léčbou laserem zabývá.
Laserová dermatologie je neinvazivní nebo minimálně invazivní metoda léčby, je tedy mnohem šetrnější volbou než invazivní chirurgie nebo jiná podobná léčba.
Protože laserová léčebná dermatologie je mnohem méně invazivní než jiné možnosti léčby, rekonvalescence bývá ve většině případů daleko kratší.
Je také třeba zdůraznit, že ošetření laserem je trvalé a samotná terapie je velmi bezpečná, minimálně invazivní a umožňuje rychlý návrat k běžné činnosti.
Ochrana před sluncem je zásadní před i po ošetření laserem. Pokud se dostavíte na laserové ošetření opálení nebo spálení sluncem, Váš dermatolog Vás nemůže ošetřit. Použití laseru může způsobit vážné popáleniny nebo změnit barvu pokožky. Po ošetření laserem budete muset chránit pokožku před sluncem, dokud se nezhojí. Pokud sluneční paprsky zasáhnou Vaši ošetřenou pokožku, může se na ošetřovaném místě vytvořit jizva.
Pět až sedm dní po laserovém zákroku bude pokožka suchá a bude se loupat.
V závislosti na problému, který byl léčen, hojení obvykle trvá 10 až 21 dní. Doba rekonvalescence je velice individuální a záleží i na hloubce laserového ošetření.
V případě ošetření obličeje, jakmile se pokožka zahojí, můžete aplikovat make-up, abyste minimalizovali zarudnutí pleti.
Většinu laserových zákroků je třeba opakovat, aby bylo dosaženo uspokojivých výsledků.
Nejčastěji je ošetření nebo korekce defektů spojeno s dlouhodobým léčebným plánem zahrnujícím několik sezení laserové terapie.
Obvykle účinek prvního ošetření umožňuje přesněji předpovědět počet sezení nezbytných k dosažení uspokojivého výsledku. Váš ošetřující lékař by vám měl sdělit, kolik ošetření bude potřeba.
Laserové zákroky prováděny specialisty jsou bezpečné, pokud je ošetření laserem prováděno nekompetentní osobou, může způsobit popáleniny.
Mohou se vyskytnout nežádoucí účinky jako je dočasná bolest, zarudnutí, podlitiny, puchýře, tvorba krust či infekce.
Trvalé mohou být pigmentové změny či zjizvení.
AAD, 10 THINGS TO KNOW BEFORE HAVING LASER TREATMENT FOR YOUR SCAR [online]. Dostupné na: https://www.aad.org/public/cosmetic/scars-stretch-marks/laser-treatment-scar [Datum: 8. prosince 2020].
DermNet NZ, Lasers in dermatology [online]. Dostupné na: https://dermnetnz.org/topics/lasers-in-dermatology [Datum: 10. prosince 2020].