Metod jejich odstranění je více – záleží na typu daného výrůstku. Ošetření bývá bezbolestné a časově nenáročné. Jelikož ale kožní znaménka a výrůstky mohou být i potenciálním zdravotním problémem, je vždy dobré se o nich poradit s odborníkem a v případě potřeby je vhodnou metodou odstranit.
Nevzhledné fibromy a jiné nezhoubné kožní výrůstky, stejně tak i různé cévní anomálie, znaménka či skvrny na kůži obličeje i těla jsou velmi častým problémem, se kterým se na dermatology, ale i plastické chirurgy, pacienti často obrací.
Pigmentový névus (mateřské znaménko)
Jde o útvar na kůži, který obsahuje pigmentové buňky obsahující melanin, díky kterým je obvykle hnědavě zabarvený. Existují však znaménka i zcela světlá, v barvě kůže. S některými kožními znaménky se již narodíme (těm se často říká mateřská), některá se ale mohou objevit až v průběhu života, např. v důsledku hormonálních změn. Můžeme je rozdělit následovně:
Junkční névus
Smíšený névus
Intradermální névus
Pihou rozumíme, zjednodušeně řečeno, nahromadění pigmentace v kůži. Typicky se vyskytují v obličeji kolem nosu, ale mohou se vyskytovat kdekoli na těle. Pihy mohou pro některé své nositele představovat estetický problém, ale nejsou rizikové ze zdravotního hlediska.
Oproti tomu mateřská znaménka tvoří névové buňky, ze kterých se může vyvinout maligní melanom, nebezpečný zhoubný kožní nádor. Na jeho vzniku se nejčastěji podílí geneticky dané předpoklady, ale také vlastnosti kůže a UV záření. Riziko jeho vzniku je vysoké a týká se každého, může se totiž objevit v jakémkoli věku.
Proto je velmi důležitá prevence – nechat si pravidelně kožní znaménka zkontrolovat, zejména pak pokud pro vás platí některý z těchto rizikových faktorů:
Prevence je nejúčinnější v boji proti vzniku melanomu, proto kromě pravidelného vyšetření kožních znamének si všímejte změn na své kůži – zda znaménko mění barvu (může tmavnou, ale i světlat), zvětšuje se, svědí či je dokonce bolestivé nebo krvácí. Ve všech těchto případech byste měli bez odkladu navštívit odborníka. Pokud ten označí některé znaménko za rizikové, je vhodné jeho odstranění.
Pokud se znaménka odstraňují z estetických důvodů, je možné jejich odstranění pomocí laseru nebo chirurgicky. V obou případech jde o rychlý ambulantní výkon prováděný v lokální anestezii. Pokud se odstranění znamének provádí ze zdravotních důvodů, pak jejich odstranění je vždy chirurgické, aby mohl být následně proveden histologický rozbor pro potvrzení, zda šlo skutečně o melanom. Při pozitivním nálezu následuje další léčba a také pravidelná kontrola pro možný včasný záchyt dalších kožních změn.
Preventivní vyšetření znamének se nejčastěji provádí pomocí digitálního dermatoskopu – některá pracoviště již disponují i celotělovým scannerem (robotickým dermatoskopem), který pomocí citlivé HD kamery mapuje celé tělo, vč. zdravé kůže. Snímky se uchovávají pro možnost pozdějšího porovnání vývoje změn v čase.
Fibrom patří mezi nejčastější a nejméně problematický typ kožního výrůstku. Nejčastěji má barvu kůže v jeho okolí nebo je jen mírně tmavší. Fibrom je typicky nezhoubný, nebolestivý a obvykle představuje jen kosmetický problém. Zejména pokud se vyskytuje v obličeji nebo na nějakém místě, které je často namáhané (např. v místě okraje spodního prádla nebo řetízku na krku), může dojít k jeho poranění a bolestivému zanícení. V takových případech je vhodné zvážit jeho odstranění.
Kožní výrůstky jsou složené z kolagenu a krevních cév. Vypadají jako malé uzlíky či stopky s kulatou hlavičkou. Většinou jsou kožní fibromy stejné barvy, jako je vaše kůže, ale v některých případech mohou být i tmavší, nebo světlejší. Fibromy vznikají v každém věku, samovolně, a to na místech, kde kůže rychleji stárne. I již jednou odstraněný výrůstek se může na stejném místě znovu objevit.
Častá místa výskytu:
Příčiny výrůstků na kůži
Přesnou příčinu fibromů nelze s určitostí potvrdit. Ale je známo, že obezita a genetika jsou působícím faktorem.
Dále je dokázáno, že se kožní výrůstky objevují na místech, kde se tkáň dlouhodobě mechanicky dráždí. Kožní fibromy vás nijak neohrozí, jen ve větším množství bývají estetickým problémem. Případě mohou vadit na místech, kde se jich dotýká kostice u podprsenky, ramínko od tílka, řetízek na krku, apod.
Fibrom v podpaží (kožní výrůstek v podpaží)
Fibrom v podpaží má barvu kůže, občas je tmavěji zabarvený. Kožní výrůstek v podpaží vypadá jako bradavička, která visí. Někdy fibromy v podpaží reagují na stres a mechanické tření bolením a tmavnutím. Kožní výrůstky v podpaží se nejčastěji odstraňují laserem. Zákrok je rychlý, bezbolestný a druhý den se objeví pouze stroupek o velikosti původního fibromu.
Fibromy na krku
Fibromy na krku mají tělovou barvu. Představují problém kvůli zachytávání o řetízek. Fibromy na krku se často odstraňují erbiovým laserem, kdy se tkáň postupně odpařuje a vznikne ranka bez jizvy.
Výrůstek u konečníku, fibrom na genitáliích
Dalšími případy, ne už tak častými, je výskyt kožního výrůstku u konečníku nebo fibromu na genitáliích (výrůstky na pochvě atd.). Ve všech případech je nutná dostatečná hygiena a dobře prodyšné spodní prádlo.
Výrůstek u konečníku může být fibrom, bradavice, ale i vnitřní hemeroid. To samé platí u fibromů na genitálií. Vždy je nutná konzultace s dermatologem, aby vyloučil závažnější onemocnění.
Ideální pro odstranění fibromů (jakoukoli metodou) je období zimních měsíců, kdy je intenzita slunečního svitu nižší a díky nižším teplotám se tak nepotíme. Nehrozí tak vznik nežádoucích pigmentací a podráždění v místě výkonu.
Odstranění kožních výrůstků se provádí skalpelem nebo nechirurgickými metodami.
U chirurgického zákroku se využívá skalpel nebo kruhový nůž. Celý kožní výrůstek se odstraní tak, aby byla jizva minimálně viditelná.
Chirurg po zákroku doporučí, abyste se pár dní po zákroku vyhýbali fyzické námaze.
Nadměrné pocení a mechanické dráždění místa může zhoršit a prodloužit dobu hojení.
Odstranění kožních výrůstků se neobejde bez jednoho důležitého kroku. Každý chirurgicky vyříznutý kožní výrůstek se posílá na histologické vyšetření. Jen tak je jistota, že se nejedná o zhoubný útvar.
Na odstranění kožních výrůstků laserem se nejčastěji používá erbiový laser. Při ošetření nedochází ke krvácení, rekonvalescence je rychlá a místo po vyjmutí fibromu se nemusí sešívat.
Výrůstky na kůži se laserem odstraňují jen v případě, že nemají pigmentové projevy. Dermatolog posoudí kožní fibrom a v případě, že právě kvůli pigmentaci není jasné, zda nejde o zhoubný útvar, doporučí odstranění skalpelem a následné odeslání vzorku na histologii.
Odstranění kožních výrůstků laserem je bezbolestné a není nutné používat lokální anestezii. V případě citlivých míst aplikuje lékař pouze znecitlivující krém. Po ošetření kožních výrůstků laserem se použije antibiotická mast, zásyp, nebo se na pár dní rána zalepí náplastí.
Před a těsně po samotném ošetření místo nenamáčejte. Druhý den je možné se osprchovat a opatrně místo osušit. Vyhýbejte se aktivitám, při kterých byste se více zapotili. Na týden vynechejte saunu i bazén.
Dva měsíce po odstranění kožních výrůstků laserem chraňte místo před sluncem krémem s faktorem SPF 50.
Kožní výrůstek se vyřízne skalpelem. Rána se zašije tak, aby byla jizva minimální. Po několik dní zůstává kůže zakrytá sterilní lepenkou. Ránu je nutné chránit před sluncem, aby kolem jizvy nevznikla pigmentace.
K chirurgickému vyříznutí se přistupuje vždy při podezření, že by mohlo jít o rizikový kožní útvar, aby bylo možné odeslat vzorek na histologické vyšetření.
Tkáň se zmrazí na extrémně nízkou teplotu. Pro ošetření se používá kryokauter.
Tekutý dusík se na kůži aplikuje tamponkem nebo sprejem.
Odstranění fibromů kryochirurgií je téměř nebolestivé, provádí se proto pouze v lokální anestezii (lze i zcela bez anestezie), místo nekrvácí, zákrok je rychlý, efektivní, lze jej opakovat a nemá žádné vedlejší účinky.
Aterom
Jde o mazovou retenční cystu ve vazivovém obalu. Vzniká nadprodukcí kožního mazu a ucpáním kožní mazové žlázky. Má podobu drobného váčku kůže naplněného tekutinou ve velikosti hrášku, ale i několika centimetrů. Výskyt je na často namáhaných místech, bývá i ve kštici. Není nebezpečný, ale jeho odstranění se doporučuje neodkládat.
Bradavice
Neškodné (nezhoubné) kožní novotvary způsobené virovou infekcí. Jejich výskyt je v populaci velmi častý (nejčastěji se jedná o klasické bradavice způsobené lidským HPV papillomavirem) a odstranění bývá někdy obtížné a zdlouhavé. Drobné bradavičky je možné zkusit odstranit pomocí přípravků volně dostupných v lékárnách, pokud i po aplikaci problém přetrvává, je vhodné vyhledat odborníka, který navrhne vhodný způsob odstranění. Může navrhnout laserové odstranění bradavic nebo jejich chirurgické odstranění. Mohou se vyskytnout také tzv. stařecké bradavice.
Lipom
Nezhoubný nádor vznikající z tukové tkáně, v různých velikostech, uložený mezi kůží a svalovou vrstvou. Odstranění lipomu se provádí nejčastěji chirurgicky, ale také liposukcí (odstátím tukových buněk) nebo laserem. Přestože je lipom neškodný, je vhodné ho odstranit co nejdříve, protože lipomy mají tendenci s časem dále růst, což pak na některých místech výskytu může být pro pacienta velmi omezující. Výskyt lipomu mívá genetický podklad a je častější u mužů středního věku. Při nejistotě lékař může provést biopsii pro laboratorní vyšetření.
Papilomy
Neškodné, nebolestivé kožní výrůstky způsobené přítomností papilomaviru v lidském těle. Infekce HPV se na kůži projevuje formou bradavic, na genitáliích jako kondylomy a na sliznicích (nebo přechodu sliznic) právě jako papilomy. Ty mají květákovitý tvar a mohou být buď přímo na sliznici nebo jsou s ní spojené stopkou. Mohou mít velikost až do 1 cm. Nejčastěji se vyskytují v místech kožních záhybů (v podpaží či tříslech, pod prsy u žen) nebo na krku a dekoltu. Nejsou škodlivé, ale často esteticky či funkčně obtěžují. Možné metody jejich odstranění jsou stejné, jako u fibromů.
Mílie
Bílé, na omak tvrdé, tukové hrudky pod kůží. Jde o tuhé malé cysty naplněné keratinem (zrohovatělou kůží). Mrtvé kožní buňky se volně neodloučí, zůstanou zachycené v kůži, dané místo se zapouzdří a vznikne tak tuhá malá kulička, kterou nelze snadno odstranit vymáčknutím či seškrábnutím. Mílie se mohou objevit jednotlivě nebo ve skupinkách, nejčastěji kolem očí, ale i kdekoli jinde na obličeji. Odborné odstranění je rychlé, domácí pokusy mohou skončit v lepším případě stroupkem, v tom horším infekcí i nepěknou jizvičkou.
Xantelazma (xantelasma palpebrarum)
Žlutě zbarvené skvrnky, typicky na očních víčkách - u vnitřních koutků horních a/nebo dolních víček. Jsou to ostrůvky usazenin cholesterolu uložené těsně pod kožním povrchem. Ložisko cholesterolu má žlutou barvu, je od okolí jasně ohraničené, na pohmat má tužší konzistenci. Výskyt xantelazmat může indikovat zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi a tedy i zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění. Xantelazmata mají tendenci se postupně zvětšovat, a to jak do velikosti, tak i co do počtu. Laserové odstranění patří k nejrychlejší metodě s výborným efektem. Často se xantelazmata odstraňují současně s plastickou operací očních víček (blefaroplastikou).
Seboroická veruka
Nezhoubné ložisko, které se obvykle projevuje ojediněle, ale může i formou mnohočetných ložisek. Nejčastěji na hlavě či trupu jako žlutavá ostře ohraničená skvrna, která se v průběhu onemocnění zvětšuje, mění svou podobu na plochý puchýř s mastným povrchem. Ten se postupně stává ztvrdlým a ložisko mění barvu od světle hnědé až po černou. Odstranění není ze zdravotního hlediska nutné, avšak z estetického často žádané. Provádí se jak kryoterapií, tak abrazí nebo ablačním laserem. U některých pacientů seberoická veruka může přejít v chronické onemocnění, obvykle v souvislosti s oslabením organismu v důsledku nadmíry stresu nebo jiné nemoci.
Solární keratomy
Bělavě načervenalá, ostře ohraničená ložiska, ze kterých se odlupují šupiny. Nazývají se často též aktické či senilní keratomy, protože vznikají typicky ve středním a vyšším věku vlivem působení UV záření. Výskyt je nejčastější na místech vystavených nadměrnému působení slunečního záření, tedy v obličeji, na krku, v dekoltu nebo na hřbetech rukou. Vyšetření odborníkem je na místě, protože jde o prekancerózu - je zde možnost vzniku spinaliomu, druhého nejčastějšího kožního nádoru.
Nedoporučuje se odstraňovat jakékoli kožní výrůstky doma žádnými neodbornými zásahy. Kromě rizika infekce v ráně je zde nebezpečí mnohem větší - bez profesionálního dermatologického vyšetření nikdy nerozeznáte, zda se nejedná o zhoubný útvar. Proto se vždy raději svěřte do rukou profesionálů.
2021. Skin Tags. [online] Dostupné na: <https://www.aocd.org/page/SkinTags> [12. května 2021].
Pandey, A. and Sonthalia, S., 2021. Skin Tags. [online] Ncbi.nlm.nih.gov. Dostupné na: <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547724/> [12. května 2021].
Mayo Clinic. 2021. Actinic keratosis - Symptoms and causes. [online] Dostupné na: <https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/actinic-keratosis/symptoms-causes/syc-20354969> [12. května 2021].
Mayo Clinic. 2021. Moles - Symptoms and causes. [online] Dostupné na: <https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/moles/symptoms-causes/syc-20375200> [12. května 2021].
Mayo Clinic. 2021. Lipoma - Symptoms and causes. [online] Dostupné na: <https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lipoma/symptoms-causes/syc-20374470> [12. května 2021].