Odstranění kožních výrůstků

Stojí to za to
90 %
Stojí to za to
Na základě 27 příběhů
Průměrná cena
2.170 Kč
Průměrná cena
Podle 148 odborníků
  • Lokální anestezie
  • Nevyžaduje hospitalizaci
  • Délka zákroku méně než 1 hodina
  • Nevyžaduje klidový režim
  • Okamžitý efekt
  • Trvalé výsledky

Co je to odstranění kožních výrůstků?

Metod jejich odstranění je více – záleží na typu daného výrůstku. Ošetření bývá bezbolestné a časově nenáročné. Jelikož ale kožní znaménka a výrůstky mohou být i potenciálním zdravotním problémem, je vždy dobré se o nich poradit s odborníkem a v případě potřeby je vhodnou metodou odstranit.

Nevzhledné fibromy a jiné nezhoubné kožní výrůstky, stejně tak i různé cévní anomálie, znaménka či skvrny na kůži obličeje i těla jsou velmi častým problémem, se kterým se na dermatology, ale i plastické chirurgy, pacienti často obrací.

Jaké typy výrůstků se objevují nejčastěji?

Kožní výrůstky

Rozeznáváme různé typy výrůstků

Pigmentový névus (mateřské znaménko)

Jde o útvar na kůži, který obsahuje pigmentové buňky obsahující melanin, díky kterým je obvykle hnědavě zabarvený. Existují však znaménka i zcela světlá, v barvě kůže. S některými kožními znaménky se již narodíme (těm se často říká mateřská), některá se ale mohou objevit až v průběhu života, např. v důsledku hormonálních změn. Můžeme je rozdělit následovně:

Junkční névus

  • Kožní znaménko je ploché, zcela v úrovni kůže (pigmentové buňky s obsahem melaninu jsou v horních vrstvách kůže). Může mít různé odstíny hnědé, je však vždy pravidelně zabarvené. Znaménko je většinou přítomno od narození nebo se objevuje v době dospívání, během hormonálních změn v pubertě.

Smíšený névus

  • Znaménko je vyklenuté od středu ke krajům (névové buňky pronikají do hlubších vrstev kůže), typicky má hnědou barvu, ale může být i v barvě kůže.

Intradermální névus

  • Znaménko vystupuje nad povrch kůže. Jeho barva je symetrická, v různých odstínech hnědé barvy či v barvě kůže.

Rozdíl mezi pihou a pigmentovým névem

digitální dermatoskop

Znaménka je vhodné vyšetřit pomocí digitálního dermatoskopu

Pihou rozumíme, zjednodušeně řečeno, nahromadění pigmentace v kůži. Typicky se vyskytují v obličeji kolem nosu, ale mohou se vyskytovat kdekoli na těle. Pihy mohou pro některé své nositele představovat estetický problém, ale nejsou rizikové ze zdravotního hlediska.

Oproti tomu mateřská znaménka tvoří névové buňky, ze kterých se může vyvinout maligní melanom, nebezpečný zhoubný kožní nádor. Na jeho vzniku se nejčastěji podílí geneticky dané předpoklady, ale také vlastnosti kůže a UV záření. Riziko jeho vzniku je vysoké a týká se každého, může se totiž objevit v jakémkoli věku.

Proto je velmi důležitá prevence – nechat si pravidelně kožní znaménka zkontrolovat, zejména pak pokud pro vás platí některý z těchto rizikových faktorů:

  • genetická dispozici (výskyt zhoubného kožního nádoru u někoho v blízké rodině)
  • světlá pleť (typicky lidé se světlými či rusými vlasy)
  • větší počet pih a/nebo pigmentových névů (za větší počet se považuji již více jak 5 v horní polovině těla!)
  • opakované spálení na slunci (nebo v soláriu), zejména do 20. roku života
  • pravidelné cestování do oblastí s vysokou intenzitou slunečního svitu (přímořské či vysokohorské oblasti)

Prevence je nejúčinnější v boji proti vzniku melanomu, proto kromě pravidelného vyšetření kožních znamének si všímejte změn na své kůži – zda znaménko mění barvu (může tmavnou, ale i světlat), zvětšuje se, svědí či je dokonce bolestivé nebo krvácí. Ve všech těchto případech byste měli bez odkladu navštívit odborníka. Pokud ten označí některé znaménko za rizikové, je vhodné jeho odstranění.

Pokud se znaménka odstraňují z estetických důvodů, je možné jejich odstranění pomocí laseru nebo chirurgicky. V obou případech jde o rychlý ambulantní výkon prováděný v lokální anestezii. Pokud se odstranění znamének provádí ze zdravotních důvodů, pak jejich odstranění je vždy chirurgické, aby mohl být následně proveden histologický rozbor pro potvrzení, zda šlo skutečně o melanom. Při pozitivním nálezu následuje další léčba a také pravidelná kontrola pro možný včasný záchyt dalších kožních změn.

Preventivní vyšetření znamének se nejčastěji provádí pomocí digitálního dermatoskopu – některá pracoviště již disponují i celotělovým scannerem (robotickým dermatoskopem), který pomocí citlivé HD kamery mapuje celé tělo, vč. zdravé kůže. Snímky se uchovávají pro možnost pozdějšího porovnání vývoje změn v čase.

Bibliografie

2021. Skin Tags. [online] Dostupné na: <https://www.aocd.org/page/SkinTags> [12. května 2021].

Pandey, A. and Sonthalia, S., 2021. Skin Tags. [online] Ncbi.nlm.nih.gov. Dostupné na: <https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547724/> [12. května 2021].

Mayo Clinic. 2021. Actinic keratosis - Symptoms and causes. [online] Dostupné na: <https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/actinic-keratosis/symptoms-causes/syc-20354969> [12. května 2021].

Mayo Clinic. 2021. Moles - Symptoms and causes. [online] Dostupné na: <https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/moles/symptoms-causes/syc-20375200> [12. května 2021].

Mayo Clinic. 2021. Lipoma - Symptoms and causes. [online] Dostupné na: <https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lipoma/symptoms-causes/syc-20374470> [12. května 2021].

"Obsah zveřejněný na tomto portálu je pouze informativní, nemůže za žádných okolností nahradit individuální konzultaci s odborníkem na plastickou chirurgii a estetickou medicínu nebo souvisejícími obory. Pokud uvažujete o podstoupení zákroku (nebo máte-li jakékoli pochybnosti nebo dotazy), obraťte se na svého lékaře. Estheticon nepodporuje ani neschvaluje žádný obsah, ošetření, produkty, názory, zdravotnické pracovníky ani žádný jiný materiál či informace obsažené v tomto textu ani jinde na tomto webu."
Zobrazit lékaře