Laser na akné zmírní jeho projevy a urychlí hojení. Léčba akné laserem není bolestivá a trvá několik desítek minut.
Jak se zbavit akné řeší řada z nás. Nevzhledné červené fleky nebo jizvičky po akné už vás nemusí trápit. Při léčbě akné bývá často využíváno více postupů a typů léčby, jako je například aplikace antibiotik či u žen hormonální antikoncepce, chemický peeling, kryalizace pomocí tekutého dusíku, chirurgické ošetření velkých zánětlivých ložisek apod. Velmi oblíbenou metodou je využití laseru na akné.
Akné vzniká jako následek zvýšené funkce mazových žláz a abnormálního rohovatění kolem vlasových folikulů. Vytváří se rohovinná zátka v ústí folikulů, která mechanicky omezuje vylučování nadměrně produkovaného mazu. Maz se hromadí a způsobuje rozšíření folikulů.
Tlak mazu vyvolává v okolí mazové žlázy zánětlivou reakci, současně dochází k biochemickým změnám v zadržovaném mazu a k pomnožení bakterií, které jsou v malém množství v kůži běžně přítomné. To vede k zánětlivé reakci v okolí folikulů a mazových žláz a k různě závažným klinickým obrazům akné.
K léčbě akné je nejčastěji využíván laser Smoothbeam, kterým lze v průběhu jednoho sezení ošetřit čerstvé projevy akné, preventivně ovlivnit funkci mazových žláz tak, aby nedocházelo k jejich dalšímu zanícení, a zároveň ošetřit jizvy po akné.
Laserové odstranění akné omezuje funkce zbytnělých mazových žlázek až do hloubky 5 mm pod povrchem kůže. Po laserovém ošetření akné je třeba chránit pokožku před slunečním zářením ochrannými krémy s vysokým UV filtrem (50+). Proto je nejlepší využívat laser na pupínky v zimním období.
K léčbě akné je možné využít také biostimulační laser, metodu intenzivního pulzního světa (IPL) nebo CO2 laser.
Využijte ošetření laserovou gelovou maskou. Vhodný doplněk léčby akné laserem. Gelová maska se aplikuje na pleť, která se následně ošetří biostimulačním laserem. V masce jsou obsažené hydrogenuhličitanové anionty, které pokožku zkliďnují a hojí zanícená místa.
Mezi vhodné kandidáty patří ti, kteří trpí těžší formou akné, následnými jizvami, nebo velkými zanícenými ložisky. I přesto, že léčba akné laserem je velmi účinná, mějte realistická očekávání. Odstranění jizev po akné bývá dlouhý proces, jizvy se však nikdy nepodaří odstranit úplně.
Akné je vyvoláno mnoha faktory, proto přistupujte k léčbě komplexně. Laserová léčba akné výrazně zlepší stav pleti, ale nemusí vždy odstranit všechny nežádoucí projevy.
Chystáte-li se na laserové ošetření akné, prodiskutujte s lékařem vaše problémy a očekávání.
Lékař zhodnotí váš aktuální stav a vy získáte představu, co vše je reálné.
Následně navrhne postup léčby akné, počet opakování a možnou doplňkovou léčbu.
Léčba akné laserem trvá okolo 30 minut (v závislosti na ošetřované ploše).
V případě, že vás trápí lehčí forma akné, stačí ošetření laserem podstoupit v rozestupu jednoho měsíce. V tomto případě se doporučují tři sezení.
U závažnější formy hlubokého akné se ošetření akné laserem doporučuje jednou za 14 dní a to minimálně 5x.
Laserové odstranění akné není výrazně bolestivé, užívá se místního znecitlivění. Před laserovou léčbou akné vám bude na ošetřované plochy (na zádech, obličeji, krku, ramenech, atd.) aplikován znecitlivující krém. Výraznější bolest můžete ovšem pociťovat při ošetřování aktivních ložisek akné.
Po ošetření akné laserem zůstanou místa viditelně zarudlá. Začervenání během několika hodin zmizí. Chraňte si pleť před slunečním zářením krémy s vysokým ochranným filtrem (50+). Při razantnějším laserovém ošetření akné může začervenání vydržet i několik dnů.
Pokud máte citlivější pleť, mohou vzniknout povrchové puchýřky. U některých jedinců se občas objeví hnědé skvrny, které se obvykle zahojí do 14 dnů. Po ošetření akné laserem se tři měsíce vyhýbejte sluníčku.
K dosažení co nejlepšího výsledku laserové léčby akné je třeba sezení obvykle třikrát opakovat, v závislosti na stavu pokožky a rozsahu poškození. Také je možno využít kombinaci s jiným postupem, velmi často chemickým peelingem.
Léčba akné je složitá a vždy musí být komplexní. Na vzniku akné se podílí mnoho faktorů: