Laserová blefaroplastika, jak uvádí MUDr. Milan Otčenáš, je moderní metoda zaměřená na odstranění poklesu očních víček a očních váčků pomocí CO2 laseru, který slouží jako skalpel, to vše s cílem celkového omlazení oční oblasti.
Jemná kůže v oblasti očního okolí patří k nejzatěžovanějším částem našeho obličeje, která je namáhána jak každodenní mimikou, tak vnějšími vlivy prostředí. S přibývajícími roky však dochází nejen k tvorbě vějířkovitých vrásek a vrásek ve vnějších koutcích očí, ale kůže v oblasti horních víček začíná ochabovat a tvoří se kožní převisy. Zároveň se mohou začít tvořit váčky (tzv. pytle) na dolních víčkách. Přebytek ochablé pokožky neznamená jen estetický problém a unavený vzhled, ale ve výsledku může v dojít až ke zhoršení vidění či bolestem hlavy. Jednou z metod, která tento estetický i zdravotní problém řeší, je laserová blefaroplastika, neboli operace očních víček pomocí laseru.
Dle Medicom Clinic má použití laseru v porovnání s klasickou operací očních víček řadu výhod:
Kromě odstranění tukových váčků, takzvaných “pytlů pod očima” je laser schopný vyhladit vrásky v očním okolí, což podporuje svěží a mladistvý vzhled, který je touto metodou docílen. Pokožka je ve výsledku mnohem pevnější a pružnější.
Vhodným kandidátem na tento zákrok je zdravý dospělý, který trpí na převisy kůže v oblasti horních víček nebo klient s váčky na dolních víčkách. Přestože se většina pacientů zajímá o blefaroplastiku z kosmetických důvodů, estetické centrum Emory zmiňuje, že nejsou vzácné případy, kdy se při poklesu horního víčka nastávají i zdravotní komplikace, například zhoršené vidění.
Podle MUDr. Jiřiny Šilhánkové z Gia Clinic však laserová blefaroplastika není vhodná pro pacienty, kteří potřebují větší redukci kožního převisu – v tomto případě je lepším řešením klasická operace. Lékařský dům Praha 7 uvádí, že přestože je většině pacientů vyhledávajících tento zákrok mezi 40-50 lety, lze ho provádět i u klientů mladších, kteří mají pro ochabnutí kůže a tvoření kožních převisů či váčků dědičné predispozice.
Při vaší první schůzce se setkáte buď s plastickým chirurgem a očním specialistou nebo s plastickým chirurgem, který se specializuje na operaci očních víček. Mayo Clinic uvádí, že tématem této schůzky bude především:
Před zákrokem podstoupíte následující vyšetření:
Před zákrokem je důležité dodržet následující pokyny (Mayo Clinic):
Laserová blefaroplastika se provádí buď v místní nebo v celkové anestezii, záleží na konkrétní klinice či estetickém centru a technice, kterou k operaci využívá.
Zákrok lze provést na horních i dolních víčkách najednou či zvlášť. Při zákroku dochází k šetrnému odstranění přebytečného tuku a ochablé kůže, řezy jsou velmi přesně provedeny, téměř nekrvácí a nevznikají ani jizvičky. Modřiny a otoky jsou minimalizovány. V rámci laserové blefaroplastiky dochází k odstranění nejen tukových váčků, ale též jemných vrásek kolem očí.
Po zákroku nelze řídit motorové vozidlo, a proto je nutné, aby si pacient zajistil odvoz doprovodem po operaci domů.
Mezi výhody laserové blefaroplastiky patří:
Mezi nevýhody laserové blefaroplastiky patří nutnost omezení některých aktivit v průběhu prvního týdne po operaci (čtení nebo sledování televize) či nemožnost nošení kontaktních čoček po dobu 1-2 týdnů po zákroku.
V rámci pooperační péče vám lékař doporučí, abyste používali ledové obklady na oči, a to zhruba 4 – 5krát za den. Víčka je nutné čistit s opatrností a používat předepsané kapky nebo masti. Mayo Clinic také doporučuje používání tmavých slunečních brýlí, které ochrání víčka před působením slunce a větru. Dle ISAPS budete moci zhruba po dvou až třech dnech začít číst a návrat do běžného pracovního režimu je možný po 5-10 dnech. Kontaktní čočky lze nosit po dvou týdnech, avšak tato doba se může lišit v závislosti na konkrétním pacientovi a doporučení lékaře. Po operaci není doporučena konzumace alkoholu, a to po dobu tří týdnů, v rámci těch by se neměly provozovat ani žádné namáhavé činnosti.
ISAPS uvádí, že mezi vedlejší účinky blefaroplastiky patří dočasné nepohodlí, pocit napětí v oblasti očních víček, případně otoky nebo podlitiny. Během prvních týdnů často dochází k nadměrnému slzení a pacient je citlivější na světlo. Může se také vyskytnout dočasná suchost, pálení nebo svědění očí, ale tyto nežádoucí účinky jsou vzácné.
Mezi možné komplikace patří dočasně rozmazané nebo dvojité vidění, infekce, krvácení, otok, suché oči, asymetrické hojení nebo zjizvení či potíže s úplným zavřením očí. Ačkoliv mezi rizika patří i trvalá ztráta zraku, je ale je tato komplikace velmi vzácná.
Pokud hledáte metodu omlazení oční oblasti bez nutnosti chirurgického řezu, může pro vás být vhodnou variantou ošetření pomocí Plexru. Výhodou tohoto zákroku oproti klasické a laserové blefaroplastice je, že nedochází k tvorbě jizev, a zároveň lze toto ošetření provádět opakovaně.
Pokles očních víček může být způsoben i sestupem obočí, v tomto případě může pro vás být vhodným řešením lifting obočí, tzv. brow-lift.
American Society of Plastic Surgeons. 2020. Eyelid Surgery. Procedure. [online] Available at:
Emory Aesthetic Centre. 2020. Blepharoplasty (Eyelid Surgery). [online] Available at:
Estheticon.com. 2020. Laserová Blefaroplastika. [online] Available at:
Lékařský dům Praha 7. 2020. Operace Očních Víček. Blefaroplastika. [online] Available at:
Mayo Clinic. 2020. Blepharoplasty. [online] Available at:
MEDICOM Clinic. 2020. Operace dolních víček CO2 laserem. [online] Available at:
Šilhánková, J., 2020. Operace očních víček. [online] GIA Clinic. Available at: