Jedná se o zavedení balonu, jenž bývá naplněn vzduchem nebo tekutinou, do žaludku pacienta s cílem snížení příjmu potravy a především redukce hmotnosti. Intragastrický balon (BIB) je vhodný pro extrémně obézní osoby jako příprava na další bariatrickou operaci. Patří mezi populární léčby nadváhy.
Umístění intragastrického balonu, který zahrnuje umístění silikonového balónku naplněného fyziologickým roztokem do žaludku, zajistí následnou redukci váhy.
Pacientovi pomůže zhubnout tím, že omezí množství jídla, kolik může pacient sníst a bude se tak cítit rychleji plnější.
Jedná se o šetrnou metodu, která je vhodná pro pacienty, které trápí extrémní obezita. Po zavedení intragastrického balonu je však potřeba, aby pacient změnit svůj životní styl, jídelníček a začal se sportovní aktivitou.
Intragastrický balon se vpravuje do žaludku bez nutnosti chirurgického zákroku – během gastroskopie.
Endoskopické zavedení intragastrického balonu je pro vás dobrou volbou, pokud je váš index tělesné hmotnosti (BMI) mezi 30 a 40. Pro podstoupení tohoto zákroku musíte být ochotni zavázat se ke změnám zdravého životního stylu, dodržovat veškerá lékařská opatření a účastnit se behaviorální terapie. Neměli byste být po operaci žaludku nebo jícnu.
Intragastrické balony nejsou správnou volbou pro každého, kdo má nadváhu. Proces screeningu pomůže lékaři zjistit, zda by postup mohl být prospěšný právě pro vás.
Léčba obezity zahrnuje i další zákroky, mezi které patří plikace žaludku, gastrický bypass nebo například tubulizace žaludku.
Estheticon nabízí mnoho chirurgů, kteří provádí zavedení intragastrického balonu. S vámi vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat. Po zákroku je důležité dodržovat zdravou životosprávu dle pokynů lékaře, aby byla redukce váhy po zavedení balonu úspěšná, proto je vhodné vybrat lékaře, ke kterému máte důvěru.
Je také důležité vybrat chirurga se specializovanými znalostmi a dovednostmi.
Během předoperační konzultace si váš chirurg udělá čas na projednání zákroku a stanovení vaší cílové hmotnosti. Kromě toho důkladně vysvětlí postup zákroku a zodpoví všechny vaše dotazy týkající se léčby. K dispozici by vám měl být psycholog a nutriční terapeut, který vám pomůže s jídelníčkem a zařazením pohybové aktivity do vašeho každodenního života.
Pokud si necháte do žaludku umístit žaludeční balonek, lékař vám poskytne konkrétní pokyny, jak se na zákrok připravit. Také budete muset v době před zahájením procedury omezit to, co jíte a pijete, konzultujte s lékařem také veškeré léky, které užíváte.
Kompletní diagnostiku nejen žaludku provádí gastroenterologická ambulance. Pomocí endoskopu je možné odhalit choroby zažívacího ústrojí.
Existují různé typy žaludečních balónků, které jsou navrženy tak, aby vyhovovaly různým potřebám a výchozím podmínkám potenciálních pacientů.
V případě žaludečních balónků, které se odstraňují endoskopicky, je fyziologický roztok, který je plní, z bezpečnostních důvodů obarven metylenovou modří - pokud by balónek praskl, pacient by to okamžitě zaznamenal v moči.
Procedura intragastrického balonu se provádí endoskopicky jako ambulantní procedura. V době zákroku budete pod sedativy. Během procedury lékař vsune tenkou trubici (katétr) s intragastrickým balonem dolů do krku do žaludku. Kamera umožňuje lékaři vidět balon, když jej plní solným roztokem. Procedura trvá asi půl hodiny. Za normálních okolností můžete jít domů jednu až dvě hodiny po dokončení zákroku.
Balónky do žaludku jsou účinné, nevyžadují chirurgický zákrok a lze je umístit během několika minut. Výhodou je nepochybně snížení tělesné hmotnosti a tím zvýšení sebevědomí a celkové zlepšení psychické a zdravotní stránky pacienta.
Asi šest hodin po zákroku můžete mít malé množství čirých tekutin. Tekutá strava obvykle pokračuje až do začátku druhého týdne, kdy můžete začít jíst měkká jídla. Pravděpodobně budete moci začít běžně jíst asi tři týdny po zavedení intragastrického balonu. Intragastrické balony se ponechají na místě po dobu až 6 měsíců a poté se odstraní pomocí endoskopu. Poté může být umístěn nový balon, v závislosti na plánu, který jste si určili s lékařem.
Po zákroku se také často setkáte se členy svého lékařského týmu, jako je váš odborník na výživu a psycholog.
Měli byste si naplánovat nejméně tři dny nečinnosti, abyste se ze zákroku zotavili. Později budete moci obnovit normální činnosti v závislosti na tom, jak rychle se vaše tělo přizpůsobí balonu. Doba rekonvalescence je proto po zavedení intragastrického balonu velmi individuální. Balon je po 6 měsících nutné odstranit, takže dlouhodobý úbytek hmotnosti zcela závisí na stravě a volbě životního stylu pacienta.
Díky intragastrickému balonu se budete cítit sytější rychleji, než byste se při jídle obvykle cítili, což často znamená, že budete jíst méně. Jedním z důvodů může být to, že intragastrický balon zpomaluje čas potřebný k vyprázdnění žaludku. Dalším důvodem může být to, že se zdá, že balon mění hladinu hormonů, které řídí chuť k jídlu. Množství hubnutí závisí také na tom, jak moc jste schopni změnit své životní návyky včetně stravy a cvičení.
Během šesti měsíců po umístění balónku do žaludku pacient prochází ztrátou hmotnosti, která je velmi individuální a záleží také na dodržování životosprávy.
Bolest a nevolnost postihují přibližně jednu třetinu lidí brzy po zavedení intragastrického balónku. Tyto příznaky však obvykle trvají pouze několik dní po umístění balonu. Tyto příznaky lze obvykle zvládnout perorálními léky.
I když jsou vzácné, mohou se po zavedení balónku do žaludku objevit závažné nežádoucí účinky. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud se po operaci objeví zvracení či velké bolesti břicha. Potenciální riziko zahrnuje deflaci balonu. Pokud se balónek vypustí, existuje také riziko, že by se mohl pohybovat v trávicím systému. To může způsobit zablokování, které může vyžadovat další postup nebo chirurgický zákrok k jeho odstranění.
Mezi další možná rizika patří nadměrná inflace, akutní pankreatitida, vředy nebo otvor (perforace) ve stěně žaludku, který může vyžadovat chirurgický zákrok. Vždy je nutné zvážit veškeré výhody a možné komplikace zákroku.
NCBI, Endoscopic intragastric balloon: a gimmick or a viable option for obesity? [online]. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7154325/ [Datum: 13. ledna 2021].
Mayoclinic.org. 2022. Intragastric balloon - Mayo Clinic. [online] Dostupné na: <https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/intragastric-balloon/about/pac-20394435> [Datum: 28.dubna 2022].