Mikrodermabraze je minimálně invazivní postup používaný k obnovení celkového tónu pleti a textury. Může zlepšit vzhled pokožky poškozené sluncem, s výskytem vrásek, jemných linek, stařeckých skvrn, jizev po akné, melasmy a dalších nežádoucích stavů pokožky. Procedura využívá speciální aplikátor s abrazivním povrchem k jemnému pískování silné vnější vrstvy pokožky, aby se omladila. Odlišná technika mikrodermabraze využívá jemné částice oxidu hlinitého nebo hydrogenuhličitanu sodného za současného působení vakua, aby dosáhla stejného výsledku jako brusný povrch.
Mikrodermabraze je považována za bezpečný postup pro většinu typů a barev pokožky. Lidé se mohou rozhodnout pro zákrok, pokud mají kožní problémy jako jsou jemné linky a vrásky, hyperpigmentace, stařecké skvrny, rozšířené póry a černé tečky, akné a jizvy po akné, strie, sklon k mastné pleti, nerovnoměrný tón pleti, melasma či poškození sluncem.
Mikrodermabraze se nedoporučuje lidem s tmavou pokožkou, stejně jako těm, kteří trpí infekcemi a kožními lézemi, opary, bradavicemi, spálením od slunce nebo změnami barvy kůže.
Estheticon nabízí mnoho odborníků, kteří mikrodermabrazi provádí. Zákrok je vždy vhodné konzultovat s dermatologem. Každý člověk a problém je velmi specifický, proto je velmi důležité pochopit, jakých výsledků lze mikrodermabrazí docílit a kolik bude potřeba sezení.
Nejlepší je navštívit dermatologa nebo kvalifikovaného kosmetologa, který absolvoval příslušné kurzy a má certifikát potvrzující jeho dovednosti. Stojí za to se ujistit, že pracoviště, které si vyberete, získalo všechna požadovaná povolení a že jsou dodržována hygienická pravidla.
Při první konzultaci vám odborník položí otázky týkající se vašeho zdraví a anamnézy, aby se ujistil, že zákrok nemá žádné kontraindikace. Dále budou položeny otázky o účincích, kterých chcete dosáhnout, a o tom, co se vám na vaší pleti nelíbí, aby bylo možné určit, která řešení budou pro vás nejlepší, ještě před vyšetřením vaší pokožky.
Odborník vám podrobně vysvětlí všechny důležité aspekty: co je to ošetření mikrodermabrazí, kolik sezení bude potřeba, jak pečovat o pokožku mezi jednotlivými sezeními, jaké účinky můžete očekávat a jak byste měli pečovat o svou pleť.
Pokud se rozhodnete podstoupit ošetření, lékař vám pravděpodobně naplánuje první sezení během několika příštích dnů.
Mikrodermabraze je nechirurgický, minimálně invazivní zákrok. Je dobré prodiskutovat své problémy s pokožkou s odborníkem na péči o pleť a zjistit, zda je pro vás mikrodermabraze vhodným řešením.
Na ošetření byste měli přijít bez make-upu. Prvním krokem při vaší návštěvě je důkladné vyčištění pokožky obličeje.
Během procedury odborník přikládá zařízení ke kůži a provádí krouživé pohyby. Zákrok je nebolestivý, i když zprvu můžete pociťovat pocit tepla na ošetřovaných místech.
Délka procedury je přibližně 30 minut. Připravte se na 5 až 10 sezení přibližně každých 15 dní v závislosti na stavu pokožky a účincích, kterých chcete dosáhnout.
Nejprve je vaše pleť důkladně odlíčena, poté přichází na řadu mechanický peeling přístrojem s různými nástavci, a hned poté masáž obličeje, krku a dekoltu (podle toho, co zrovna podstupujete). Existuje několik různých způsobů, jak postup provést, na základě konkrétního použitého zařízení. Přístroj s diamantovým hrotem je navržen tak, aby jemně odlupoval odumřelé buňky v pokožce. Zároveň je okamžitě odsaje. Takové ošetření se nazývá diamantová dermabraze. Hloubku oděru může ovlivnit tlak vyvíjený na násadec a také doba zákroku. Tento typ mikrodermabrazního aplikátoru se obecně používá v citlivějších oblastech obličeje, například v blízkosti očí. Krystalická mikrodermabraze používá nástavec s krystaly, které se třou o vnější vrstvu pokožky a jemně ji mechanicky obrušují. Stejně jako nástavec s diamantovým hrotem jsou mrtvé kožní buňky ihned odsávány. Existují různé typy krystalů, které lze použít, zahrnují oxid hlinitý a hydrogenuhličitan sodný. Hydradermabraze je novější metoda a probíhá formou přístrojové vakuové abraze, tedy odstranění odumřelých kožních buněk a nečistot pomocí podtlaku. Celý proces stimuluje produkci kolagenu a maximalizuje průtok krve do pokožky. Při zákroku se přejíždí po obličeji speciálním nástavcem, který vždy mírně vsaje pokožku a s ní i nečistoty z jejího povrchu. Následně je aplikováno hydratační a ošetřující sérum.
Cílem mikrodermabraze je dosáhnout hladší, jasnější a rovnoměrnější barvy pleti. Lidé často požadují mikrodermabrazi, pokud trpí nerovnoměrným odstínem kůže, nerovnoměrnou strukturou pokožky, skvrnami způsobenými věkem, tmavými skvrnami, které se mohou tvořit po vyčištění akné. Mikrodermabraze také viditelně zlepšuje jizvy. Dermatologové mohou použít mikrodermabrazi ke zlepšení výsledků produktů proti stárnutí nebo bělení pokožky. Postup může pomoci těmto produktům proniknout do pokožky.
Po mikrodermabrazi nejste nijak omezeni. Měli byste být schopni okamžitě pokračovat ve svých každodenních činnostech. Udržujte svou pokožku hydratovanou a používejte výrobky pro péči o pleť doporučené Vaším lékařem. Nepoužívejte topické léky na akné alespoň jeden den po léčbě. Je nesmírně důležité chránit pokožku opalovacím krémem. Během několika týdnů po ošetření může být vaše pokožka citlivější na slunce. Můžete očekávat, že hned po zákroku uvidíte znatelné výsledky. Počet potřebných relací mikrodermabraze bude záviset na závažnosti Vašich problémů a na Vašich očekáváních. Váš lékař pravděpodobně navrhne plán počátečního počtu relací i pravidelných udržovacích ošetření.
Většina lidí po mikrodermabrazi nepotřebuje dlouhý čas na zotavení. Pokud se u člověka objeví nežádoucí účinky, mají tendenci zmizet po několika dnech. U většiny lidí se pokožka během týdne dostatečně zotaví pro další mikrodermabrazivní sezení. Nejlepší je vše konzultovat s kosmetičkou a dermatologem a posléze určit, v jaké míře by opakování zákroku mělo být. Celý zákrok tedy může trvat od dvaceti minut do třech hodin podle míry jednotlivých zákroků a podle místa, kde jsou zákroky prováděny.
Výsledky mikrodermabraze jsou efektivní, působí na pleť také velmi relaxačním účinkem, a proto, pokud budete tento zákrok podstupovat častěji, Vaše pleť by měla být hladší a pokud trpíte akné, po tomto zákroku by měly tyto problémy vymizet. Různé skvrny vzniklé od slunce, drobné jizvičky a jiné vady by měly být spolehlivě redukovány. Někdy je mikrodermabraze také doporučována jako léčebná metoda chronického akné. Pleť by měla být po proceduře odolnější vůči vnějším vlivům prostředí, které na ni denně působí a měla by zpomalit stárnutí. V podstatě jde o účinné, hloubkové vyčištění pleti.
Ačkoli je výsledek patrný ihned po absolvování prvního sezení, předpokládá se, že toto sezení nebude jediné a zákrok podstoupíte vícekrát. Počet aplikací je individuální a záleží na zdravotním stavu klienta. Obvykle to vyžaduje sérii sezení, během nichž specialista odstraní vrchní vrstvu kůže malým ručním zařízením. Mnoho lidí používá mikrodermabrazi ke snížení viditelných účinků stárnutí nebo k odstranění skvrn po akné. Výsledky zákroku jsou však většinou velmi kladné a splňují očekávání klienta.
Mezi časté nežádoucí účinky mikrodermabraze patří mírná citlivost, otoky a zarudnutí. Obvykle vymizí během několika hodin po léčbě. Po zákroku Vám bude doporučeno použít zvlhčovač, který minimalizuje suchou a šupinatou pokožku. Mohou se také objevit drobné modřiny. To je většinou způsobeno procesem sání. Po dobu několika dní po mikrodermabrazi člověk může mít pocit pálení nebo píchání a zvýšenou citlivost kůže na sluneční světlo. Po ukončení procedury použijte ochranu proti slunečnímu záření. To pomůže zajistit nejlepší výsledky a snížit riziko nežádoucích účinků. Mikrodermabraze nemusí být vhodná pro lidi, kteří se snadno zjizvují nebo mají vyrážky.
American Society of Plastic Surgeons, Microdermabrasion [online]. Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/microdermabrasion [Datum: 3. února 2021].