Chemické peelingy se používají k minimalizaci známek stárnutí na obličeji, na rukou, krku nebo na hrudi. Chemický peeling však pomáhá i s mnoha dalšími problémy pleti, jako jsou akné či nesjednocený tón pleti. Pokud byste se rádi dozvěděli více o této proceduře, tento článek vám nabídne odpovědi na nejčastější otázky týkající se neinvazivního, avšak účinného ošetření ošetření chemickým peelingem.
Přáli jste si někdy, abyste mohli jednoduše odloupnout známky stárnutí a jiné nedokonalosti z vaší pleti a konečně na ně mohli zapomenout?
Ošetření chemickým peelingem, obnovuje pleť s vráskami, nedokonalostmi a nerovnostmi nebo s nežádoucí pigmentací, stahuje rozšířené póry, použitím speciálního chemického roztoku, který způsobuje odlupování svrchní vrstvy pokožky.
Dermatologové používají chemický peeling k ošetření některých typů akné, stařeckých skvrn, nerovnoměrného tónu pleti, jemných vrásek pod očima a kolem úst, hrubé pokožky, pokožky poškozené sluncem, melasmy a pih.
Mezi základní typy chemického peelingu dle Americké asociace dermatologické chirurgie patří:
Dermatologové doporučují metodu Biored peel, která kombinuje chemický peeling a intenzivní pulzní světlo IPL během jednoho sezení.
"Každé pokožce vyhovuje jiný typ ošetření. Vždy volíme nejšetrnější variantu, kterou lze docílit přirozeného, zdravého a svěžího vzhledu," říká MUDR. Markéta Majerová z MEDICOM Clinic.
Před zahájením chemického peelingu je nezbytné důkladné zhodnocení vaším dermatologem, který zváží, jaký druh peelingu je nejvhodnější právě pro vás. Nejdůležitější je vyjasnění vašich očekávání od tohoto ošetření, a zda jsou realistická. Pokud si přejete zlepšit vaši vizáž, odstranit pigmentové skvrny, drobné vrásky a dosáhnout omlazení pleti, můžete být vhodným kandidátem na ošetření chemickým peelingem.
Pro provedení chemického peelingu je důležitý výběr zkušeného odborníka, jelikož dosažené výsledky jsou z velké části závislé na jeho dovednostech. V opačném případě může hrozit riziko komplikací, jako je například závažné poškození kůže (popálení), otoků, olupování a jizvy. Může dojít i k barevným změnám kůže. Proto doporučujeme najít profesionála, který má v aplikaci chemického peelingu zkušenosti.
První schůzka s vaším dermatologem proběhne na bázi konzultace, kde mu budete mít možnost svému lékaři klást důležité otázky. Během konzultace vám může dermatolog také navrhnout alternativní způsoby léčby, které by mohly být pro vás vhodnější. Je také možné, že vám lékař doporučí více druhů ošetření. Podle Americké dermatologické akademie výsledky výzkumných studií ukazují, že kombinace ošetření může vést k lepším a dlouhodobějším výsledkům.
Před podstoupením chemického peelingu musí někteří pacienti dodržovat plán péče o kůži po dobu 2 až 4 týdnů. Tento plán může zlepšit výsledky ošetření a snížit jeho potenciální vedlejší účinky. Záleží na rozhodnutí vašeho dermatologa, zda vám tento plán doporučí.
Před podstoupením chemického peelingu byste měli svému dermatologovi sdělit následující informace (Americká dermatologická akademie):
Nejprve bude vaše pokožka připravena k ošetření důkladným vyčištěním pokožky.
Při povrchovém peelingu váš lékař nejdříve aplikuje chemický roztok, který obvykle obsahuje kyselinu glykolovou nebo kyselinu salicylovou. Jakmile bude tento chemický roztok na kůži, můžete cítit mírné štípání. K odstranění roztoku z kůže váš lékař použije neutralizační roztok, nebo ho pečlivě omyje.
V rámci středně hlubokého peelingu lékař aplikuje chemický roztok obsahujícího kyselinu trichloroctovou, může být i v kombinaci s kyselinou glykolovou. Po několika minutách váš lékař aplikuje chladivé obklady na ošetřenou pokožku. V tomto případě není však zapotřebí žádný neutralizační roztok. Bodání a pálení můžete cítit po dobu až 20 minut.
V neposlední řadě při ošetření hlubokým peelingem lékař aplikuje pokožku kyselinu fenolovou, ošetřená kůže začne červenat. Celý zákrok trvá zhruba 90 minut.
Pokud se zaměříme na povrchový a středně intenzivní peeling, jejich výhody jsou především:
Kromě toho jsou výhody hlubokého peelingu především:
Americká dermatologická akademie uvádí následující pravidla péče po ošetření chemickým peelingem:
Doporučuje se dodržování následujících zásad po aplikaci chemického peelingu, abyste získali ty nejlepší dlouhodobé výsledky:
U povrchového peelingu bývá doba hojení 1-7 dní, kůže bude po tuto dobu začervenalá. U tohoto druhu peelingu není nutná následná návštěva lékaře.
V rámci středního peelingu se pleť hojí mezi 7 a 14 dny., kůže je červená a oteklá a mohou se tvořit puchýře. Později se odumřelé buňky kůže odloupnou. Po zákroku je nutná kontrola u dermatologa.
Hluboký peeling znamená největší zásah do pokožky a ošetřovaná oblast musí být obvázána. Zhojení ošetřeného místa trvá 16 až 21 dní. Během prvního týdne po zákroku je zapotřebí opakovaná kontrola u lékaře.
Jakmile se vaše kůže zhojí, jsou viditelné i výsledky chemického peelingu. Doba hojení se liší podle hloubky peelingu, kterou jste zvolili. Abyste dosáhli výsledků, které si přejete, u povrchového peelingu je potřeba absolvovat 3 až 5 ošetření.
Výsledky fenolového peelingu jsou trvalé, přestože se časem mohou vytvářet nové vrásky tím, jak kůže stárne. Peeling kyselinou trichloroctovou (střední peeling) má ve většině případů dočasný efekt.
Komplikace a vedlejší účinky chemického peelingu blíže uvádí healthline Fenolový peeling a peeling na bázi kyseliny trichloroctové mohou způsobit dočasné brnění, otoky, zarudnutí a citlivost na slunce. Fenolový peeling dále může způsobit trvalé zesvětlení ošetřené pokožky a trvalou ztrátu schopnosti opálení.
Mezi komplikace fenolového a TCA peelingu patří drobné pupínky s bílou hlavičkou (dočasné), infekce, jizvy, výskyt kožní alergie a oparů, nadměrná pigmentace kůže, která je však dočasná. Fenolový peeling může způsobit abnormální změnu barvy pleti (které mohou být trvalé) a srdeční nepravidelnosti. Tyto komplikace jsou však jsou velmi vzácné a vyskytují se již během procedury.
Chemical peels: Preparation. (n.d.). Aad.org. Retrieved May 2, 2024, from https://www.aad.org/public/cosmetic/younger-looking/chemical-peels-preparation
Chemical peels: Overview. (n.d.). Aad.org. Retrieved May 2, 2024, from https://www.aad.org/public/cosmetic/younger-looking/chemical-peels-overview
Chemical peels. (n.d.). Asds.net. Retrieved May 2, 2024, from https://www.asds.net/skin-experts/skin-treatments/chemical-peels
American society of plastic surgeons. (n.d.). American Society of Plastic Surgeons. Retrieved May 2, 2024, from https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/chemical-peel
Chemical peel. (2024, March 13). Mayoclinic.org. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/chemical-peel/about/pac-20393473