Cílem antiaging medicíny je maximálně zvýšit a udržet kvalitu života i v pokročilém věku. Usiluje o zachování životní energie, pohybových a smyslových schopností člověka a jeho duševní vyrovnanost.
Stárnutí ovlivňuje naše zdraví i vzhled. Současná medicína se snaží o zpomalení procesu stárnutí. Antiaging medicína je cílená na všechny věkové kategorie a nabízí celou řadu omlazujících procedur.
Antiaging nahlíží na člověka komplexně. Pro antiaging medicínu se také používají označení jako well-aging, regenerativní medicína nebo preventivní medicína.
Antiaging medicína zahrnuje celou řadu oborů, které se navzájem prolínají. Jedná se o výzkum v oblasti genetiky, chemie dále o klinické obory, jako je endokrinologie, interní nebo kožní lékařství, ale také o specializované chirurgické obory, kam patří plastická chirurgie, využívá také fyzioterapii a rehabilitaci. Antiaging kombinuje i využití alternativních prvků medicíny, jako je například tradiční čínská medicína. První návštěva v antiaging ambulanci by měla proběhnout již kolem 40. roku života.
„Zázračného omlazení nedosáhne nikdo, protože vliv věku zastavit nelze. Co ale dokážeme, je zmírnit ho. Dnes existuje celá řada ošetření, které pomohou. Kombinací několika metod pak můžeme dosáhnout velmi slušného omlazení. Troufám si tvrdit, že někdy i o pět až sedm let,“ uvádí MUDr. Věra Terzijská.
Cílem je zpomalit určité procesy stárnutí nebo najít správnou cestu pro proces zdravého stárnutí. To jde ruku v ruce s prevencí onemocnění souvisejících s věkem (vysoký krevní tlak, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, demence). Rakovina je také známkou stárnutí.
Dalším důvodem, proč se lidé uchylují k antiaging zákrokům, je touha po kráse. V posledních letech bylo pozorováno, že starší lidé mají stále větší zájem o antiaging medicínu. Jedním z důvodů může být to, že ženy jsou dnes stále aktivní i ve vyšším věku a záleží jim na svém vzhledu.
„Vzhled dnes sehrává mnohem významnější roli než kdykoliv v minulosti. V kurzu je mládí, hranice středního věku se posunuje. Ženy vypadají úžasně i v pokročilejším věku, protože o sebe pečují, dbají na životosprávu a sportují. Je to možná dáno i pracovní poptávkou, protože dnes mají všude přednost mladí lidé. Člověk má pocit, že musí být dokonalý, aby ve společnosti obstál. Vypadat mladě a atraktivně si přeje většina žen a dnes již i mužů a jejich touha nemusí být na škodu. Vede je k lepší péči o tělo, zdravé životosprávě a pohybu,“ říká paní doktorka Terzijská.
Životní styl: Hodně záleží na životním stylu dané osoby. Vyvážená strava a pravidelné cvičení jsou základem zdravého života. Pozitivní účinek má také vyhýbání se rizikovým faktorům jako je především kouření.
Vyvážená výživa: Předcházet obezitě a dostatečný přísun živin mají zásadní význam pro proces zdravého stárnutí.
Cvičení: Sport a cvičení mají nejen pozitivní vliv na naše dlouhodobé zdraví, ale také na náš duševní stav.
Mentální rovnováha: Je velmi důležité udržovat si co nejnižší hladinu stresu. Duševní rovnováha a vnitřní spokojenost jsou také součástí antiaging medicíny.
Estetický antiaging: Cílem antiaging medicíny je zpomalit proces stárnutí. Ti, kteří se chtějí cítit mladší, také chtějí vypadat mladší. Za tímto účelem existuje nyní v oblasti estetické antiaging medicíny velké množství účinných opatření. Patří sem od minimálně invazivních zákroků až po chirurgické zákroky, specialisté na estetickou plastickou medicínu vám doporučí vhodnou léčbu.
Naše kůže začíná stárnout od 25 let. Kolagen se postupně rozkládá a naše pokožka ztrácí svou pružnost. V mladším věku lze preventivní léčbu použít ke zpomalení procesu stárnutí. Pokud se již objevily vrásky, pleť ztrácí svou elasticitu a tvář působí unaveným dojem, je možné přistoupit na minimálně invazivní zákroky, které omladí pleť. „Určitě je dobré podstoupit úpravu, která zlepší sebevědomí a pomůže zbavit se mindráků, ale je naprosto nevhodné absolvovat zákrok, který vás pozmění a zničí vaši osobitost,“ dodává MUDr. Věra Terzijská.
Jako u každé estetické léčby je vždy vhodné kontaktovat lékaře, který se specializuje na estetiku, ať už je to plastický chirurg, estetický lékař nebo dermatolog, který může analyzovat každý jednotlivý případ a doporučit nejlepší řešení. Podívejte se na seznam lékařů, kteří nabízejí anti-aging zákroky na stránkách Estheticonu. Přečtěte si také recenze pacientů na internetu, které vám mohou pomoci v rozhodování při výběru vhodného lékaře.
„Musí být kvalitním dermatologem, musí rozumět kůži a rozpoznat, jaký typ pokožky má v rukách. Jen tak pozná, co konkrétnímu člověku může pomoci a co naopak uškodit. Musí mít i estetické cítění, které umožní dosáhnout přirozeného výsledku,“ říká MUDr. Věra Terzijská. Podle paní doktorky by měl být lékař také dobrým psychologem. Během konzultace by měl poznat, jestli je daný zákrok pro pacienta pouze zástupným řešením nějakého jiného problému.
V oblasti estetického anti-agingu existují velmi odlišné možnosti léčby. V závislosti na vašem věku a povaze vaší pokožky si lékař vybere správnou techniku pro vaše potřeby.
Mezi populární techniky omlazení pleti patří:
Mezoterapie: Úspěch mezoterapie spočívá ve směsi účinných látek, které jsou individuálně přizpůsobeny pacientovi a typu jeho pokožky. Mikrocirkulace kůže se zlepší vstřikováním těchto účinných látek do střední vrstvy kůže. Zvláště po letních měsících je metoda mezoterapie jednou z nejúčinnějších, dokáže hydratovat a vyživit pokožku, říká MUDr. Šárka Slavíková: „Touto metodou dokážeme dopravit účinné látky skutečně do hlubších vrstev kůže, tedy tam, kde jsou potřeba. Po ošetření vypadá pokožka mladistvěji a svěžeji.“
PRP nebo plazmová terapie: nejnovější trend v regenerativní medicíně, ve kterém je pacientova vlastní plazma vstřikována do léčené oblasti. Toto sérum je zvláště bohaté na účinné látky, které stimulují tvorbu kolagenu a elastinu, který má přirozený omlazující účinek. Tato léčba se také nazývá Vampire Lift.
Radiofrekvence: Jedná se o minimálně invazivní techniku, která poskytuje vynikající výsledky při léčbě povrchových vrásek (na obličeji, krku i v dekoltu). Využívá se však také k ošetření jizev (i po akné), barevných nerovností a strií. „Výhodou je poměrně rychlé vyhojení, i při vyšších intenzitách ošetření,“ říká MUDr. Lenka Faltová.
Mikrodermabraze: Mikrodermabraze je kosmetický postup pro bezbolestné vyhlazení a omlazení pokožky na obličeji a těle. Odstraňuje malé jizvičky. Jedná se o jemné mechanické broušení pokožky. Je rozdělena na diamantovou a vakuovou metodu. Procedura je bezbolestná, trvá 20 minut až 3 hodiny a obvykle se musí několikrát opakovat.
Microneedling (Dermaroller): Jedná se o jedinečnou techniku využívající se ke zlepšení struktury a vzhledu pokožky. Dokáže také minimalizovat rozšířené póry. Pomocí ručního elektrického přístroje s vysokou rotací pronikají mikrojehličky do kůže, vytvářejí mirkotraumata, která stimulují tvoru elastinu a zvláště kolagenu, říká dermatoložka Věra Terzijská.
Další alternativou určenou k regeneraci a omlazení pleti je SANAKIN©. Jedná se o inovativní technologii ošetření tkání vlastními látkami těla.
Estheticon.cz. 2020. „Musím Dělat Vždy Něco Navíc," Říká Mudr. Věra Terzijská. [online] Dostupné na: <https://www.estheticon.cz/novinky/musim-delat-vzdy-neco-navic-rika-mudr-vera-terzijska> [7. srpna 2020].
Estheticon.cz. 2020. Restart Pokožky Po Letních Měsících – Mezoterapie Revofil Aquashine BR. [online] Dostupné na: <https://www.estheticon.cz/novinky/restart-pokozky-po-letnich-mesicich-mezoterapie-revofil-aquashine-br> [11. srpna 2020].
Estheticon.cz. 2020. Radiofrekvence Omladí Obličej A Zatočí Se Striemi Či Ochablou Kůží. [online] Dostupné na: <https://www.estheticon.cz/novinky/radiofrekvence-omladi-oblicej> [11. srpna 2020].
Estheticon.cz. 2020. Microneedling Minimalizuje Rozšířené Póry. [online] Dostupné na <https://www.estheticon.cz/novinky/microneedling-minimalizuje-rozsirene-pory> [11. srpna 2020].