Zvětšení prsou vlastním tukem nebo s použitím tuku obohaceným o kmenové buňky?

Zvětšení prsou vlastním tukem nebo s použitím tuku obohaceným o kmenové buňky?
Podle ADYTON s.r.o.
Vytvořeno: 18. 2. 2011 · Aktualizováno: 15. 7. 2021

Podle čeho se orientovat, jak se rozhodnout, co můžeme očekávat a kolik to bude stát?

Světový trend využití autologní (vlastní) transplantace tukové tkáně a kmenových buněk se stále dynamicky rozvíjí, a to nejen v oblasti plastické a estetické chirurgie, ale nachází uplatnění také v oblasti hojení ran, regeneraci tkáně po radiační terapii, regeneraci vlasových folikulů a neinvazivní kardiologii.

Oblíbenost této metody pramení především z:

  • možností použitého materiálu = tělu vlastní tkáně

  • operačního přístupu pouze drobnými vpichy, tj. ve výsledku zcela bez jizev

  • pro klienty výrazně kratší doby hojení a menší bolestivosti

Proč pro zvětšení poprsí použít vlastní tuk?

foto1
Augmentace prsou, 290 cc do každého prsa, srovnání výsledků po 24 měsících

Velkým kladem použití tukové tkáně jako výplňového materiálu je to, že prsa se i přirozeně zvětšují, popřípadě zmenšují podle toho, jestli přibíráme nebo ubíráme na váze. Pokud do prsou aplikujeme tuk, dokonale tím napodobujeme přirozený mechanismus zvětšení prsou. Při zvětšení vlastním tukem jsou tedy prsa na pohmat a pohled zcela přirozená. Dalším pozitivem je, že se v průběhu času se takto zvětšené poprsí "neopotřebuje" (silikonové implantáty je někdy zapotřebí vyměnit po 10-15 letech od operace) a v případě přání je možné tuk v průběhu života znovu doplnit.

Nevýhodou této metody může být jisté omezení zvětšení prsou. Tato metoda není vhodná pro zvětšení prsou o několik velikostí během jedné operace. Pomocí tukové tkáně můžeme zvětšit objem poprsí cca o jednu velikost během jedné procedury, případně se dolaďují kontury či vyrovnává případná asymetrie. Aplikaci tuku však lze provést opakovaně, takže i zvětšení o více jak jednu velikost je možné. Další doplnění je možné nejdříve za 3 měsíce od předchozí aplikace.

Jako problém se může zdát použití této metody u štíhlých klientek s ohledem na nutnost odběru dostatečného množství tuku. Tuto potíž však lze překonat doporučením tzv. „hamburgerové diety“ na měsíc a problém je vyřešen.

Je tato metoda používána i v Čechách?

Je potěšující vidět, že i odborníci a kliniky v České republice zachytili tento trend a začínají nabízet svým klientům autotransplantace tukové tkáně a tukové tkáně obohacené o kmenové buňky. Pro pacienty je však stále ještě obtížné zorientovat se mezi těmito dvěma procedurami a mohou tak být dezinformováni o nabízených metodách.

V současné době jsou nabízeny tři metody transferu vlastní tukové tkáně. Každá plní určité cíle a samozřejmě odráží i hodnotu výkonu:

  1. Autotransplantace pouze vyčištěným zpracovaným tukem

  2. Autotransplantace vyčištěným tukem obohaceným kmenovými buňkami

  3. Aplikace pouze kmenových buněk získaných z tukové tkáně

Pojďme si jednotlivé metody přestavit detailněji:

Autotransplantace pouze vyčištěným zpracovaným tukem (autologní lipofiling)

foto2
Stav po 2 augmentacích tukovou tkání

Metoda, kde se odebraný vyčištěný tuk aplikuje zpět do cílové oblasti. Pro klienta je důležité vědět, že i tento tuk obsahuje kmenové buňky (jako ostatně jakákoliv jiná tkáň), ale není těmito buňkami obohacen, tzn. tuková tkáň se odebere s určitým procentem kmenových buněk, které jsou vázané na tuk a to stejné množství se zase aplikuje zpět.

Cenově je tato metoda nejlevnější a je vhodná pro standardní výplňové a korekční operace.

Zpracování a vyčištění tukové tkáně

V současné době se tento tuk standardně čistí a filtruje (dříve udávané ztráty tuku po aplikaci byly způsobené hlavně nezpracovaným tukem a nešetrným operačním výkonem). Metod zpracování tuku existuje celá řada (filtrace, gravitace, centrifugace, vymývání tuku). Na způsobu zpracování tuku závisí výsledné procento dlouhodobé udržitelnosti tukového štěpu (životaschopnost tukové buňky). Obecně platí, že čím šetrnější metoda, tím lepší výsledky. Proto se ustupuje od metody centrifugace, kde dochází ke zvýšené traumatizaci buněk.

Jednou ze šetrných metod je kombinace filtrační a gravitační metody (PureGraft), kde je dlouhodobá udržitelnost tukového štěpu až 70% a tyto výsledky jsou podpořené dlouholetými statistikami z předešlých operací. Doba zpracování tkáně činí 15-30 minut.

Autotransplantace vyčištěným tukem obohaceným kmenovými buňkami

Efektivní metoda augmentace, která navíc sleduje i léčebné cíle (zlepšení kvality pokožky, hojení ran) a má výrazně vyšší procento trvalé udržitelnosti tukového štěpu - až 95%.

Během této metody se odebraný tuk rozdělí na dvě části. První se vyčistí a slouží jako výplňový materiál a také jako nosič pro kmenové buňky. Druhá část tuku se koncentruje a separuje ve speciálním zařízení. Během tohoto procesu se tuková tkáň kompletně zničí a výsledkem je silný koncentrát kmenových buněk, který se v další fázi smíchá s vyčištěnou tkání. Tímto procesem se tuková tkáň obohatí o kmenové buňky v řádu desítek miliónů buněk.

Pro koho je tato metoda vhodná?

Tato metoda je vhodná, pokud chceme dosáhnout razantních výsledků v plastické a estetické chirurgii a sleduje také terapeutické cíle (rychlé a masivní vytvoření kapilární sítě důležité pro udržení tukového štěpu, zlepšení trofiky a kondice pokožky, rejuvenační/omlazovací operace, hojení kožních defektů, hojení ran, rekonstrukční operace po radiační terapii, aj.).

Cena za zákrok je výrazně vyšší než u předešlé metody, neboť odráží náklady na separaci a koncentraci kmenových buněk. Celý proces zpracování buněk trvá v rozmezí 1,5 až 2 hod, není tedy zatěžující pro pacienta a dá se podstoupit v lokální anestézii.

Aplikace pouze kmenových buněk získaných z tukové tkáně

fotka3
Před operaci (A,C,E) a stav po 12 měsících (B,D,F). po dvou operacích

Metoda, při které se použije veškerý tuk na separaci a koncentraci kmenových buněk. Celý odebraný tuk se zpracuje a výsledkem je pouze koncentrát kmenových buněk.

Celý proces trvá 1,5-2 hod a výsledný koncentrát se aplikuje drobnými jehlami přímo do cílové tkáně. Použití je především u rejuvenačních operací, kde chceme dosáhnout výrazného omlazovacího efektu.

Dalšími indikacemi je hojení problematických ranek v obličeji nebo na těle a zlepšení celkové kondice kůže. Z větších indikací to jsou dlouhodobě se nehojící rány nereagující na standardní terapii a píštěle u Crohnovy nemoci.

Cena výkonu je téměř srovnatelná s cenou za operaci s tukem obohaceným o kmenové buňky.

Cena

Cena za obohacenou tkáň o kmenové buňky bude vždy několikanásobně vyšší než je cena za aplikaci pouze vyčištěné tukové tkáně. Pokud jsou ceny srovnatelnéa přesto se mluví o obohacené tukové tkáni s kmenovými buňkami, tak se zpravidla může  jednat o tkáň, která sice obsahuje kmenové buňky již při odběru (každá tkáň obsahuje určité malé procento kmenových buněk), ale není obohacená na výrazně vyšší procento o nové kmenové buňky, které mají terapeutický efekt.

Jakou metodu si vybrat?

Asi nejdůležitějším vodítkem pro zájemce o autotransplantaci tukové tkáně a tkáně obohacené o kmenové buňky by měly být reference pracoviště (počet provedených operací, použitá metoda, statistika úspěšnosti použité metody). V případě obohacování tkáně o kmenové buňky by mělo vždy jít o certifikované pracoviště, které vlastní oprávnění tuto metodu provádět, aby si klient mohl být jistý, že skutečně obohacují tkáň o kmenové buňky na vyšší procento.

Většinou jsou tyto kliniky uvedeny také v seznamu klinik provádějící tuto metodu, např. na www.cellenrich.eu, www.cellreconstruct.eu.

Autorem článku je Mgr. Jakub Pětioký

ADYTON s.r.o Cytori- zařízení pro buněčnou terapii

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.