Využití technologie radiových vln v estetické medicině

Využití technologie radiových vln v estetické medicině
Na problematiku estetické chirurgie se specializuje od r. 1988. Díky dlouholeté praxi, poznatkům z řady pracovišť u nás i v zahraničí i desítkám tisíc provedených operací se dnes řadí k nejzkušenějším plastickým chirurgům v oboru estetické chirurgie v ČR.
Vytvořeno: 7. 6. 2009 · Aktualizováno: 10. 1. 2023

Estetická medicina má v současné době díky velkému technickému rozvoji v medicíně obecně celou řadu možností. Klasické obory, jako plastická chirurgie a korektivní dermatologie mají možnost využívat celou škálu laserových technologií, ultrazvuku nebo také vysokofrekvenčních rádiových vln. O radiofrekvenci a jejím využití v článku od prim. MUDr. Dušana Záruby.

Výhody použití radiofrekvence

Využívání radiových vln v medicíně, konkrétně v chirurgii a dermatologii přitom není žádnou novinkou. Tato technologie je známa  více než 40 let. Nejdříve byla používána  ke stavění krvácení a řezání tkání v chirurgii, podobně jako elektrokoagulace. Vysokofrekvenční radiové vlnění si postupně díky některým svým výhodám oproti klasické elektrokoagulaci začalo hledat uplatnění zejména v plastické chirurgii a estetické medicíně.

Z uvedených výhod oproti klasické elektrokoagulaci je to zejména menší termické poškození tkáně a možnost velmi jemné regulace výkonu. Tato šetrnost ke tkáním, kterou škola české plastické chirurgie již od dob zakladatele akademika Františka Buriána vždy uznávala, mě před více než 10 lety vedla k tomu, abych tuto radiofrekveční koagulaci nejen vyzkoušel, ale začal i standardně používat.

Jednalo se o přístroj americké firmy Ellman, která má s výrobou těchto přístrojů více než čtyřicetileté zkušenosti a má řadu patentů pro využití radiofrekvence v estetické medicině. Radiokoagulaci jsme používali  jako standardní koagulaci při operacích v kompletním rozsahu v současné době prováděných plastických a estetických zákroků. Její největší přínos jsem však spatřoval při blepharoplastikách.

pred operaci
Použití rádiových vln v chirurgii a dermatologii s sebou přináší řadu výhod.

Jak jsem již zmiňoval, radiokoagulace je velmi šetrná, což je velmi pozitivní pro jemnou tkáň v oblasti víček. Navíc tato operace je velmi často prováděna v místním znecitlivění a u vnímavých pacientů byla klasická elektrokoagulace zejména při koagulaci po resekci tukového prolapsu, vnímána velmi bolestivě. Při použití radiokoagulace se tyto problémy minimalizovaly. Dále radiokoagulace umožňuje díky speciálním nástavcům provádět  řez i koagulaci prolapsu současně, což zjednodušuje i urychluje průběh operace očních víček.

Další výborné uplatnění radiokoagulace je při transkonjunktivální blepharoplastice. Tyto operace jsme na našem pracovišti prováděli CO2 laserem. Proříznutí spojivky radioskalpelem je velmi šetrné a bezpečné, při dalším postupu – resekci tukových prolapsů je opět velmi výhodná možnost současného řezu a koagulace. Ve srovnání s laserem je použití radiofrekvenční technologie bezpečnější a rychlejší. Hojení spojivky je časově i kvalitou naprosto srovnatelné.    

V současné době na našich pracovištích používáme již několik radiokoagulačních přístrojů dalších generací. Tak jako veškeré přístrojové vybavení a technologie prochází svým vývojem a inovacemi, stejně je tomu i u radiofrekvenční technologie. Současný radiokoagulační přístroj firmy Ellman vychází stále z osvědčené technologie radiových vln, ale možnosti využití díky mnoha inovacím jsou velmi široké.

Vysoká frekvence – 4 MHz minimalizuje termické poškození tkáně a buněčné alterace, což umožňuje dobré hojení a snížení pooperačních komplikací.

Radiofrekvenční technologie pro chirurgické použití:

Čistý řez, který je velmi jemný a s minimálním tepelným poškozením tkáně podél řezu, vhodné pro incise a biopsie.

Řez s koagulací, kdy dochází ke stavění drobného krvácení v linii řezu, vhodné zejména v podkoží nebo bohatě a jemně prokrvenou tkáň(spojivka).

Koagulace, vhodné pro stavění krvácení kontaktním nástavcem nebo v chirurgii přes nástroj – pinzeta, kochřík.

Rozptýlená koagulace – koagulační sprcha, plošná rozptýlená koagulace pro snesení určité plochy tkáně – kůže, podkoží.

Bipolární koagulace – pracuje na frekvenci 1.7 MHz – velmi jemná koagulace, minimální adhese tkáně ke hrotům pinzety, nezpůsobuje nekrosy a uhelnatění tkáně, vhodné při rekonstrukčních výkonech v blízkosti cév a nervů apod.

Velmi dobře se dá využít i speciálních pinzet Ellman s ostrými a pevnými hroty, které při sepnutí  slouží k čistému řezu tkáně, následně lze ihned použít tuto pinzetu ke stavění krvácení, tyto pinzety jsou vhodné pro rozsáhlejší operační zákroky – augmentace, mammaplastiky, abdominoplastiky apod. a  jsou opatřeny nástavcem pro odsávání, což umožňuje přehlednost operačního pole a eliminuje zápach koagulované tkáně.

Kromě uvedeného použití v chirurgii lze tento radiofrekvenční přístroj díky řadě dalších nástavců použít i v dalších oborech estetické medicíny. Velmi dobré zkušenosti jsou v korektivní dermatologii, kde je možné použít této technologie k odstraňování drobných podkožních žilek i ostatních cévních kožních afekcí. Radioskalpelu se dá velmi dobře použít k odstraňování všech kožních nádorků a ostatních afekcí. Díky dalšímu nástavci a řízenému termickému působení na kolagenní a elastická vlákna kůže je vhodný i k vyhlazování vrásek a vypnutí kůže např. obličeje a krku. Tato metoda je vůči kůži velmi šetrná.

pred a po
Radiofrekvenci lze použít i k odstranění kožních nádorků a jiných afekcí

Z výše uvedeného vyplývá, že využití radiových vln pro estetickou medicínu je velmi široké, současně šetrné ke tkáním a zcela bez rizika pro okolní tkáně stejně jako pro pacienta i obsluhující personál.

Autorem článku je MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické mediciny pro společnost Medial   

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.