Výplně jsou stále více trendy
Chcete znát novinky z oblasti výplňových materiálů, víte, jak je kombinovat a zda vám hrozí alergie? Čtěte v rozhovoru s MUDr. Zuzanou Kulíkovou z pražské kliniky Laser Plastic.
Paní doktorko, řada lidí stále nerozlišuje mezi aplikací botulotoxinu a injekčními výplněmi, můžete tento rozdíl vyjasnit?
Jedná se o dvě zcela odlišné věci. Botulotoxin je neurotoxin, produkovaný bakterií Clostridium botulinum. Po aplikaci dochází k omezení pohybu ošetřovaných mimických svalů v obličeji. Efekt je patrný přibližně po týdnu aplikace a odeznívá postupně do asi 6 měsíců. Naproti tomu výplně jsou látky, které se vstřikují do vrásek za účelem jejich vyplnění. U výplní tudíž nedochází k omezení mimiky. Nejčastěji se setkáváme s výplněmi obsahujícími kyselinu hyaluronovou. Většina výplní je vstřebatelná a dochází tedy k jejich postupnému odbourávání.
Lze kombinovat výplňové materiály s botulotoxinem?
Výplňové materiály velmi často kombinujeme s aplikací BTX. U některých korekcí vrásek je kombinace i nezbytná. Např. u výrazné glabelární vrásky mezi obočím někdy nestačí pouze svaly znehybnit, ale pokud jsou zde vrásky již tak výrazné, že je nelze odstranit botulotoxinem, musíme je později i vyplnit vhodnou výplní.
Mohou výplňové materiály sloužit jako doplněk estetické operace? Např. aplikace výplní po faceliftu - kdy nejdříve, pokud vůbec?
Výplňové materiály můžeme použít i po faceliftu. Počkala bych pouze, až ustoupí pooperační otok a eventuelní hematomy. Jinak často korigujeme centrální partie kolem úst, např. nad horním rtem, které ani po faceliftu nezmizí.
U výplňových materiálů často čteme pojmy "zasíťovaný, nezasíťovaný", v čem tkví rozdíl a podle čeho volit?
Nezasíťované preparáty se používají hlavně k mezoterapii a ke korekci jemných vrásek, zasíťované preparáty aplikujeme hlavně na hlubší vrásky a obecně vydrží déle.
Objevují se alergické reakce na výplňové materiály?
Alergické reakce na výplňové materiály existovaly hlavně dříve. Jednalo se o kolagenové výplně, které obsahovaly bovinní kolagen. Před aplikací těchto preparátů se dokonce prováděly testy na přecitlivělost vpíchnutím malého množství látky na předloktí, a to jeden měsíc před aplikací výplně. Později jsme se setkávali s granulomatózními reakcemi po některých výplních s obsahem akrylátových partikul. U kyseliny hyaluronové se s alergií nesetkáváme.
Někteří lidé si stěžují, že po aplikaci výplňových materiálů jim v místě aplikace zůstává cítit hrbolek, lze tomu předejít?
Hrbolky se mohou objevovat hlavně zpočátku při nerovnoměrné nebo příliš povrchové aplikaci. Nejedná se o nijak závažný problém. Výplň lze i po několika dnech vhodně rozmasírovat, eventuelně rozpustit enzymem hyázou.
Některé ženy podstupují např. zvětšení rtů a někdy se zdá, že ztrácejí kritický náhled na svou vizáž, často „přestřelí". Jaké máte zkušenosti u svých klientů s takovou ztrátou kritičnosti a co s tím? Měl by lékař odmítnout aplikaci provést?
Většina mých klientek naštěstí žádá přirozený vzhled při zvětšení rtů. Aplikuji výplně spíše méně, vždy se dá totiž doplnit a naopak to jde již obtížně. Také jsem se již setkala s nedostatečným kritickým nadhledem a odmítla vyplnit nadměrně velké rty.
Jaké jsou nejnovější trendy ve výplňových materiálech?
Spíše než v nových preparátech se jedná o nové aplikační techniky, například použití aplikačních per, které usnadňují aplikaci výplňového materiálu do vrásek nebo používání kanyl. Dále nověji se výplňový materiál aplikuje do obličejových kontur a ke zvětšení volumu v oblasti obličeje, ale také k modelaci prsou a hýžďové oblasti atd. U preparátů se samozřejmě setkáváme stále s novými vylepšenými parametry výplní. Většinou se jedná o různé formy kyseliny hyaluronové, které pak používáme podle druhů vrásek do různé hloubky.
MUDr. Zuzana Kulíková, korektivní dermatoložka kliniky Laser Plastic