Vše, co ještě nevíte o Aptosu

Vše, co ještě nevíte o Aptosu
Za svou praxi získal atestaci z chirurgie, atestaci z ortopedie-traumatologie a atestaci z manuální medicíny. Specializuje se na lifting nitěmi APTOS. Aktivně se věnuje také léčbě vypadávání vlasů.
Vytvořeno: 30. 4. 2014 · Aktualizováno: 9. 8. 2021

Omlazení obličeje pomocí tahových nití Aptos je stále oblíbenější metodou. Důvody jsou zřejmé: pacienti mohou volit mezi trvalou a dočasnou variantou, zákrok je pro ně nenáročný, výsledek je vidět okamžitě.

Pane doktore, jak dlouho provádíte aplikaci tahových nití Aptos, nebo-li feather-facelift?

Tuto metodu používám od března roku 2005 po setkání s panem profesorem Sulamanidzem na kongresu v Paříži. Je to člověk, který celý tento takzvaný tahový systém revitalizace kůže uvedl do života, dělá ho již od roku 1996. Celá metoda spočívá v aplikaci speciálních nití, na kterých je množství jemných zpětných háčků. V současnosti je k dispozici již třetí generace systému Aptos, ale princip metody je stále stejný. Používá se šicí materiál, který je buď vstřebatelný nebo nevstřebatelný. Je tenký asi jako například šicí materiál Prolen 3.0 nebo 4.0. Niť se provléká minikanálem, který vytvoří jehla sloužící jako vodič nitě. Tam, kde operatér vede jehlu, tam jde i nit. Jakmile operatér nit zafixuje a vrátí zpátky, protisměrné háčky se pootevřou. V ten okamžik nit není možné táhnout dál, ale naopak, dojde k protisměrnému tahu od vpichu. To znamená, že můžeme kožní partie povytahovat směrem nahoru a do stran. Aptosem „bojujeme“ proti gravitaci, jejímž vlivem se uvolňují křivky tváře. Často též mizí tuková tělesa z obličeje a ubývá tak i objem obličeje.

Mluvil jste o tom, že nitě Aptos jsou vstřebatelné i nevstřebatelné...

Už přibližně tři roky jsou k dispozici obě varianty. Zpočátku se používalo pouze nevstřebatelné vlákno, ale potom si trh vyžádal i vstřebatelný materiál. To má tu výhodu, že pokud se jeho nositeli zákrok nelíbí, nebo si na sebe nemůže zvyknout, má jistotu, že vlákno se vstřebá. Vlastní vstřebávání trvá přibližně rok a samotný efekt Aptosu potom ještě přetrvává nějakou dobu, zhruba 6 měsíců. Na některé partie, například na oblast podbradku je podle mého názoru lepší používat pouze vstřebatelné vlákno. Tato oblast je pružná a více pohyblivá a tvrdé nevstřebatelné vlákno by působilo rušivě, případně bylo vidět.

Může se stát, že operatér zavede vlákno ne úplně správně, je možné to nějak napravit?

Vlákno je možné vytáhnout. Je to poměrně pracná záležitost, ale je to možné. Obtížnost spočívá v tom, že je nutné najít vlákno přes kanál, který má jeden a půl, případně dva milimetry a je umístěno v různých vrstvách tkáně. Proto si myslím, že by je měl vyjímat ten lékař, který je zaváděl. Vlákno je už po čtyřech měsících zarostlé, prorostlé v kolagenu, není vidět jeho tmavě modrá barva, může se hýbat atd. To všechno vyjmutí práci komplikuje. Nicméně to jde. Naštěstí těchto případů je jen mizivé procento, spíše promile.

Jak je to s přirozeností výsledků po aplikaci Aptosu.

Změna ve vizáži samozřejmě po Aptosu je, ale není to jako po klasickém faceliftu, kde se odstraňuje přebytečná kůže. Při Aptosu pouze působíme proti gravitaci, jdeme směrem nahoru a do stran. Tedy metoda není vhodná u toho, kdo má velký přebytek volné kůže, v takovém případě by efekt nebyl tak markantní. V takovém případě je na místě klasický facelift, nebo jiná více chirurgická metoda. Pokud jde ale jen o povytažení kontur, pozdržení jejich poklesu, je podle mě Aptos jednoznačně metodou volby.

lifting
Tato metoda není vhodná pro ty, kteří mají velký přebytek kůže

Vracejí se vám pacienti s požadavkem na opakování Aptosu?

Zhruba v roce 2008–2010 se začali k opakovanému zákroku vracet pacienti, kteří Aptos podstoupili v roce 2005. Měli tedy první generaci Aptosu, a ta ještě neměla výdrž šest, sedm let.

Co myslíte pojmem výdrž, zvláště pokud mluvíme o nevstřebatelných vláknech?

Nevstřebatelné vlákno zůstává v tváři trvale. Ale i přesto gravitace na kůži dál působí a systém první generace Aptosu nevytvořil tak dokonalý závěs. U druhé a třetí generace je závěs výrazně pevnější, takže výsledek přetrvá zmíněných šest až sedm let.

A po šesti až sedmi letech? Jaké má pacient další možnosti?

Pokud má zájem, je možné Aptos zopakovat. Moje zkušenost je, že když provádím Aptos podruhé a třeba i v podobné oblasti, podkoží je nesrovnatelně pevnější, a to nejen v místě zavedení, ale i dva tři centimetry kolem, takže tam neustále vzniká nový kolagen.

Jaký má Aptos vliv na mimiku?

Na mimiku Aptos vliv nemá, protože vlákna se nesmějí zavádět do svalu. Aplikují se do kůže, podkoží, tuku, ale každopádně vždy musí nad sval. Jediné místo, kde se může částečně zasáhnout i do svalu, je platysma, plochý tenký sval v podbradku a na přední straně krku. Tam je to naopak žádoucí.

Jaký je rozdíl mezi mezonitěmi a vstřebatelnými nitěmi Aptos?

Mezonitě jsou vlastně vstřebatelné nitě jakéhokoli původu, například polydioxan. Když se tento materiál vstřebává, což trvá několik týdnů až měsíců, navazuje na sebe cévy, plazmu, a vzniká kolem něj jako přirozená reakce otok. Teprve po té dojde k jeho vstřebání. Po dobu trvání tohoto otoku se ošetřovaná oblast většinou krásně vypne. Potom tento efekt ale odezní. Pokud by se tak nestalo, znamená to, že v tkáni zůstaly nějaké zbytky materiálu. Pokud k tomu dojde, je to komplikace, která může způsobovat záněty, granulomy atd. Osobně z těchto důvodů nejsem mezonití velký příznivec. Občas je sice aplikuji coby doplňkový materiál, ale oni nic nepopotáhnou, nemají žádné zoubky. Vstřebávají se během dvou až tří měsíců. Jedná se tedy pouze o dočasné vylepšení podkoží. Vstřebatelné nitě Aptos jsou zcela odlišným materiálem, rozkládají se přibližně devět až dvanáct měsíců.

Jaká jsou specifická rizika Aptosu?

Specifickým rizikem Aptosu je možná tvorba nerovností. Každý člověk je jiný a jeho podkoží reaguje jinak. Může se tak stát, že dojde ke vzniku nerovnosti. Dále může vzniknout alergie, a to i přesto, že tento materiál byl mnohokrát testovaný a je považovaný za nealergizující. Pro představu – za necelých deset let používání Aptosu, jsem se setkal se dvěma takovými případy. Musíme také počítat s tím, že Aptos je vlastně implantát, a tudíž se s ním může do těla zanést infekce z kůže, podkoží nebo infikované mazové žlázky v místě průběhu nitě. To samozřejmě operatér nemůže vidět. I s těmito případy jsem se během své praxe ojediněle setkal. Problém se řeší antibiotiky a dlouhodobou biostimulační, například laserovou léčbou. Nutno říci, že vždy se vše vyřešilo bez trvalých problémů.

nitě Aptos
Dosáhněte mladšího vzhledu pomocí nití Aptos

Hrozí, že se může nit uvolnit?

Ano, může se stát, že nit začne tzv. migrovat. Například se uvolní a v místě vstupu může její koneček začít vystupovat nebo tlačit zespodu. Tento problém se objevuje zejména u tváří, které mají příliš málo tuku a tenké a jemné podkoží. Je třeba pacienty na toto riziko dopředu upozornit. Proto je také na místě provádět po Aptosu kontroly. Není to nic vážného, ale nesmí se to zanedbat. Setkal jsem se s případem, kdy se jedna pacientka pokoušela tento problém asi čtyři měsíce řešit sama. Podstoupila Aptos obočí, při kterém nit končí až ve vlasech. Když ke mně přišla, měla již infekci. Museli jsme nit najít, vytáhnout, počkat až se vše vyhojí a potom zavést novou nit. Při dobré komunikaci mezi lékařem a pacientem se ale tyto věci dají řešit velice rychle a snadno.

Je možné kombinovat Aptos s výplňovými materiály?

V současnosti se používá celá řada výplňových materiálů, ať již permanentních, semipermanentních nebo založených na bázi kyseliny hyaluronové. Problémmůže být hlavně u těch permanentních, které samy působí jako implantát, navíc velice rigidní, neuhne . V těchto oblastech je tkáň změněná, zvláště když se výplně používají opakovaně nebo se zvětšuje objem v určité oblasti. Může tam být třeba i osm až devět mililitrů tohoto preparátu, jsou tam jizvy. Potom je těžko předvídatelné, jak se podkoží po zavedení Aptosu bude chovat. Nedá se říct, že tyto výplně vyloženě vadí, ale je třeba, aby o nich operatér předem věděl. Oproti tomu botox nedělá žádné potíže.

Doporučil byste Aptos svým blízkým?

Odpovím jednoduše: moje manželka ho má.

Na otázky odpovídal prim. MUDr. Peter Hajduk.

Klinika Palace
Praha, Praha (kraj)
MUDr. Jiří Boháč
Poděbrady, Středočeský kraj
Praha, Praha (kraj)
Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.