Neinvazivní liposukce nemají logiku, říká doc. MUDr. Jan Válka
O neinvazivních formách liposukce, reoperacích a úhradách od zdravoních pojištoven. Na tato témata se zkušeným plastických chirurgem, který ročně provede 170 - 180 operací nosu, doc. MUDr. Janem Válkou.
Pane docente, obecně na zdravotnictví v ČR dolehla ekonomická krize se zpožděním a její důsledky se mnohdy projevují až nyní. Jak se podle Vašeho názoru podepsala na zájmu o zákroky estetické chirurgie?
U české klientely jsme to ani tak nepocítili, ale úbytek - doufám, že dočasný – byl zaznamenán u klientů ze západních zemí, zejména z Německa, Rakouska nebo Anglie. Z východních států bylo u nás vždy klientely méně, ale zájem z těchto zemí se nezmění, místy lze i říci, že roste.
Do estetické chirurgie stále víc proniká trend akčních cen a různých slev, domníváte se, že se to může projevit na kvalitě odvedené práce?
Na kvalitě určitě ne, operatér musí vždy odvést dobrý výkon a zákrok provést jak nejlépe umí. Navíc každé pochybení může mít v současnosti i velké právní důsledky a zdá se, že některými médii jsou klienti až popouzeni k tomu, aby vše řešili právní cestou. A to i přesto, že výsledek operace je dobrý.
Kolik jste za poslední rok zaznamenal ze strany klientů žádostí o reoperaci a kolik jich z Vašeho pohledu bylo oprávněných?
Předloni jsem operoval na tomto pracovišti 140 nosů a z toho 13 reoperací, loni 135 nosů a následně 11 reoperací. Musím ale přiznat, že jsem někdy až příliš podléhal tlaku pacienta a operoval jsem, ač jsem se domníval, že operace není nezbytná a na jiných pracovištích by byl výsledek hodnocen jako úspěšný.
Kolik jste tedy provedl operací nosu za rok celkem?
Připočtu-li operace z dalších pracovišť, 170 až 180 operací nosu za rok.
Vyhledávají Vás lidé podle jména, nebo převažuje regionální blízkost?
Největší počet je samozřejmě z okolí, ale mám i poměrně rozsáhlou klientelu z celé republiky. Bývají to právě velmi často lidé, kteří již podstoupili první operaci na jiném pracovišti a nejsou spokojeni s výsledkem. Ti potom vyhledávají konkrétně mě.
Kolik klientů odmítáte?
Odmítám minimálně. Asi ve dvou případech jsem odmítl požadavek upravit nos do tvaru nějaké známé osobnosti a ve třech případech byl pacient z psychického hlediska nepřijatelný. Na toto je třeba být v plastické chirurgii velmi opatrný, často se setkáváme s lidmi, kteří své životní neúspěchy mylně přisuzují tělesným nedostatkům.
Jak je to s úhradami estetických zákroků ze strany zdravotních pojišťoven?
Estetické zákroky nebývají hrazeny pojišťovnami. Dříve bylo možné z psychických důvodů nebo například u veřejně angažovaných osobností, jako byli herci, politici apod., uhradit estetickou operaci ze zdravotního pojištění, což už nyní možné není. Nicméně jsou obory, které jsou styčné, a které hradí pojišťovny. Například redukce nadměrných prsou, která působí řadu zdravotních problémů. U nosu záleží na rozsahu porušení jeho funkce a zdravotních potížích, kterými dotyčný trpí. V případě, že je funkce vážně narušena, provázena opakovanými problémy, bývá zákrok hrazený ze zdravotní pojišťovny. U dětí jsou to potom hrazené operace nosu v případě, že se provádí jeho úpravy společně s operací rozštěpu rtu. Estetické zákroky nosu se u dětí vzhledem k riziku narušení vývoje neprovádějí.
Obecně zaznamenáváme nárůst zájmu o neinvazivní zákroky, například neinvazivní formy liposukce nebo další metody na redukci objemu tělesných partií. Jaký máte na tyto metody názor?
Osobně se domnívám, že tyto metody nejsou účinné. Měl jsem například pacientku, která podstoupila asi deset sezení elektrolipolýzy, uváděla, že ke zlepšení stavu vůbec nedošlo. Ale jedná se i o další metody, jako je třeba kavitace. Dočasné úspěchy jsou podle mého názoru způsobeny úpravou životosprávy, kdy dotyčný hubne přirozenou cestou, nikoliv díky ošetření. Stejně tak použití kmenových buněk, o kterém se teď tolik mluví. Tuk přirozeně obsahuje kmenové buňky, tak proč je potřebuji enzymaticky rozdělovat a znovu pojit? Bohužel, na požadavek po krásném těle se nabaluje velké množství podvodných postupů, které jsou pro klienta nákladné a bez efektu. Nechci tím však říct, že vyznávám kult nože a zavrhuji všechny neinvazivní postupy. To rozhodně ne. Například Botox nebo různé výplně fungují, ale neinvazivní liposukce, rozpouštění tuku apod. nemají podle mě logiku. Ovšem kdyby tyto metody fungovaly, bylo by to vynikající.
Nedávno jsem zaznamenala v médiích reportáž, která poukazovala na zdravotní rizika metod jako je kavitace s tím, že autor odkazoval na ukládání tuku vytlačeného z buněk například v orgánech apod…co si o tom myslíte?
Vzhledem k tomu, že považuji tyto postupy za neúčinné, zdravotních rizik bych se neobával. Ale je samozřejmě problémem, že prakticky kdokoliv si u nás může koupit přístroj a nabízet tyto služby bez jakékoliv odborné erudice.