Sklerotizace aneb Jak na křečové žíly a metličkové žilky
Podzimní a zimní období je ideální čas, kdy bychom se měli zamyslet nad řešením viditelných problémů na naší kůži, ať už je to odstranění různých výrůstků, pigmentových útvarů na kůži nebo právě křečových žil a metliček. Jednou z možností je podstoupení sklerotizace.
Co jsou to křečové žíly a jaké je jejich příčina
Pod pojmem křečové žíly (odborný název - varixy) rozumíme nepravidelně vinutá, místy až vakovitá rozšíření podkožních žilních pletení, která jsou výrazem poruchy odtoku krve z oblasti, v níž se vyskytují. Jejich příčinou je nejčastěji vrozená méněcennost žilní stěny a následná nedomykavost chlopenního aparátu dané žíly. Tak dochází k městnání krve v žíle, dlouhodobým působením tohoto zvýšeného tlaku na žilní stěny se žíly rozšíří a vznikne tak varikosní (lidově „křečová") žíla. Pro skutečnost, že onemocnění má původ v dědičnosti, svědčí až 90% výskyt tohoto onemocnění v rodinách. Obdobou velkých křečových žil jsou malé vinuté žilky červeno-modře prosvítající na povrchu kůže, které při větším nahromadění vypadají z dálky jako modřina.
Tady mastičky nepomůžou
Tyto skutečnosti už dnes zná i většina laické veřejnosti a že tento problém nelze řešit mastičkami a sprejem už chápe dnes skoro každý, i když se nejspíš najdou ještě výjimky, které za podobné nesmysly vyhodí spoustu peněz. Důvody jsou v mylném chápání operace jako jediného trvalého řešení problému a nebo naopak zkušenost s tím, že i po operaci se mohou žíly objevit znova. To je bohužel fakt, kterému se nelze ubránit, protože po jakémkoli typu zákroku, byť se ošetřené žíly odstraní nebo odhojí, další žíly nebo metličkové žilky se časem mohou objevit. Existuje však metoda, kterou lze žíly i metličky zlikvidovat najednou při jednom zákroku a poměrně pro klienta nenáročně, bez komplikací, se zanedbatelným omezením a rizikem ve srovnání s klasickou operací. Tato metoda se nazývá komplexní sklerotizace.
Sklerotizace žil
Je až s podivem, že se ještě najde poměrně mnoho lidí, kteří metodu sklerotizace žil neznají. Její princip je velice starý a osvědčený. Kořeny sklerotizace sahají až do roku 1853, kdy se poprvé pokusil lyonský lékař Prevaz aplikovat do žíly látku, která měla způsobit uzavření žíly. Od té doby bylo jen otázkou času nalézt preparát, který by žílu efektivním způsobem zlikvidoval. Ideální sklerotizační látkou se ukázal být pro svůj výskyt téměř nulových komplikací a minimum prokázaných alergických reakcí německý Aethoxysclerol, který je už více než 30 let schválený SÚKL jako jediná v ČR povolená sklerotizační látka. Možné jsou i jiné látky, které se používaly dříve (koncentrovaná glukóza, jodové preparáty), ale ty se vzhledem k alergizacím a nespolehlivé účinnosti už nepoužívají. Sklerotizaci u nás začala provádět a publikovat už v sedmdesátých letech minulého století až do porevoluční doby Doc. MUDr. Maruše Horáková, CSc. Počáteční léta sklerotizace až do nedávné doby byla poznamenána bojem s odpůrci této metody, který silně připomíná současné boje proti bioplastice, přestože už v roce 1954 bylo na mezinárodním sjezdu flebologů jasně řečeno, že stejně jako po dobře provedeném klasickém chirurgickém zákroku, tak i po dobře provedené sklerotizaci dochází k recidivám, a proto je jedno, která metoda se na odstranění většího varixu použije. Pro pacienta je samozřejmě výhodnější (pokud to lze) provést sklerotizaci, protože se odstraní jak metličky, tak velké žíly najednou. Navíc je správně kalkulovaná sklerotizace podstatně levnější než kombinace různých metod, z nichž některé jsou i zcela neúčinné.
Naše pracoviště vychází ze školy Doc. Horákové a sklerotizaci provádíme již od roku 1996. Prezentovali jsme ji jako velice úspěšnou metodu v odstraňování varikosních žil a žilek v pořadu Sama doma už v roce 1999.
Je-li tato metoda prováděna moderními prostředky zkušeným lékařem, který se jí dlouhodobě zabývá, je v případech, kdy je indikovaná, dosud nepřekonaná. Po nesprávně aplikované sklerotizaci žíly nejen nemusí zmizet, ale může dojít i k vážnějším poškozením. Při včasném odstranění žil touto bezbolestnou a pro pacienta nenáročnou ambulantní metodou se postižení mohou vyhnout chirurgickému zákroku, který však bývá v některých hlavně zanedbaných případech nezbytný.
Jak sklerotizace funguje
Metoda sklerotizace spočívá v aplikaci sklerotizační látky do žil a žilek. Tím dojde k postupnému uzavírání žíly a její přeměně ve vazivový pruh. Aby k této přeměně mohlo dojít, je nutné přiložit po aplikaci látky do žíly kompresivní obvaz a po jeho sejmutí nosit elastické punčochy 2 až 6 týdnů podle velikosti a rozsahu křečových žil. Zákrok lze i při větším rozsahu metličkových a křečových žil provést v průběhu jedné návštěvy. Při včasném odstranění žil a žilek touto metodou se postižení mohou vyhnout nohám „prokvetlým“ nevzhlednými modrými pleteněmi, neboť při neodstranění žilek se stav neustále zhoršuje a nemusí dojít ani k operaci rozsáhlých „hroznovitých“ vystupujících varixů, které již nelze (nebo jen velice obtížně) sklerotizovat. Zákrok se provádí krom letních měsíců po celý rok.
Hlavní výhodou této metody je skutečnost, že jde o čistě ambulantní výkon, kdy při jednom zákroku se odstraní jak velké varixy tak malé metličkové žilky, není nutná pracovní neschopnost – pacient chodí zcela bez omezení, nevznikají žádné jizvy, zákrok je nebolestivý, časově nenáročný – trvá cca 1 hodinu, lze ho kdykoli při novém výskytu znovu opakovat (při komplexní sklerotizaci není nutný další zákrok dříve než za rok).
Křečové žíly a metličkové žilky jsou stále častějším a nepříjemným problémem v naší populaci, avšak myslíme-li na jejich odstranění včas, můžeme se velice jednoduše vyhnout jak nepříjemným kosmetickým následkům tak i pozdním zdravotním problémům.