Rozdíly u transplantace vlasů strip technikou a FUE metodami
Problémy s předčasnou ztrátou vlasů jsou obvykle dědičného rázu a postihují častěji muže než ženy. Důvodem bývá velké množství hormonu testosteron, který se ve větší míře vyskytuje právě u mužů.
Vypadávání vlasových folikulů závisí na enzymu 5-alfa reduktáze, která přeměňuje testosteron na dihydrotestosteron (DHT). Tento derivát testosteronu působí na receptory vlasového folikulu a způsobuje vypadávání vlasů. Vlasy z týlní a spánkových oblastí neobsahují enzym 5-alfa reduktázu a nedochází proto u nich k přeměně testosteronu na dihydrotestosteron. Proto je možno odebrané vlasové folikuly z týlní a spánkových oblastí přenést na místa čelní a temenní, aniž by tyto vlasy v budoucnosti vypadly. U pacientů s nedostatkem vlasů je možno použít k přenosu i ochlupení, většinou z hrudníku - tzv.body hairs. Tolik teorie.
V praxi existují dvě velké skupiny metod, které umožňují vlasy „transplantovat“. Záměrně dávám slovíčko transplantovat do uvozovek, neboť se jedná víceméně o redistribuci vlasů z jedné části hlavy na jinou. Tyto dvě skupiny metod jsou známy pod pojmy strip technika (vyříznutí proužku kůže v zadní části hlavy) a FUE techniky (odběr jednotlivých vlasových folikulů, vlasových kořínků, ze zadní části hlavy).
Strip technika začíná místním umrtvením zátylku (lokální anestezie), následuje vyříznutí pruhu kůže a podkoží ze zátylku (přibližně 2x3 cm v závislosti na kůži hlavy), zastavení krvácení z dané oblasti a sešití rány obvykle ve vrstvách. Vytažení stehů nebo kovových svorek se provádí za 10-14 dní. Proužek kůže se zpracuje tak, že vzniknou mikro nebo makroštěpy, které se po naříznutí kůže vpraví na místo transplantace, např. kouty, lysina temene hlavy, atd.
Výhodou strip techniky je rychlejší odběr vlasů, který trvá 20-30 min. Co se počtu vlasů v daném proužku kůže týče, závisí na kvalitě a především na hustotě vlasové pokrývky a nedá se ovlivnit.
Nevýhodou strip techniky je trvalá jizva (jaké kvality a šíře není v podstatě možno odhadnout), dále necitlivost oblasti od jizvy po střed temene hlavy kvůli přerušení drobných senzitivních nervů. Citlivost se časem (v řádu roků) zlepšuje, ale není zcela obnovitelná. Pacienti si zpočátku často stěžují, že mají „plechový“ pocit na části hlavy a nad jizvou, jako při trvalé anestezii. Dalšími možnými komplikacemi u strip techniky je možný zánět či absces.
FUE techniky mají začátek stejný, tj. po umrtvení odběrové části hlavy (lokální anestezie) následuje odběr jednotlivých vlasových folikulů puncherem o průměru 0,75 – 1 mm. Jednotlivé grafty (štěpy) obsahující průměrně dva vlasy, které se buď dále připravují a třídí pod mikroskopem (technika používaná i na našem pracovišti) nebo jen uchovají ve výživném médiu. Po dokončení odběru se vlasové štěpy transplantují na určené místo postižené ztrátou vlasů.
Hluboké kouty u 54-letého klienta, který chtěl kromě zaplnění koutů také transplantovat vlasy do čelní linie tak, aby dostalo vysoké čelo přirozenější vzhled. Vzhledem k obavám o citlivost týlu a odběrové jizvy byla zvolena FUE technika. Protože klient nechtěl vlasy zcela oholit, byl zvolen kompromis, kdy při jeho kvalitních a hustých vlasech bylo možno vyholit v týlní oblasti pouze plochu 18x4 cm, kterou bylo možno po operaci přirozeně překrýt delšími vlasy. |
Stav bezprostředně po skončení transplantace 2.000 vlasů na oba kouty a do střední části čela s jeho snížením o cca 1,5 cm. |
Rok po transplantaci vlasů FUE metodou. Přirozeně vypadající kouty, kdy v první řadě transplantovaných vlasů se nacházejí pouze jednotlivé vlasy, dále do koutů nasázeny štěpy obsahující dva a následně tři vlasy. |
Výhodou FUE technik je sice velké množství ale naprosto nepatrných (0,75-1mm jizviček), které se spontánně bez nutnosti šití zahojí. Odběr je možno provádět na celé vlasaté části hlavy, včetně oblasti spánků. Neexistuje ztráta citlivosti hlavy nad odběrovým místem a komplikace jako záněty, abscesy či krvácení se nevyskytují.
Nevýhodou FUE technik je větší pracnost při delší době odběru vlasů.
Protože na našem pracovišti preferujeme výhradně FUE techniku, věnoval bych se detailněji popisu této operace.
Vlastní transplantace vlasů FUE metodou se skládá ze tří částí:
-
Nejprve je vlasový folikl odebrán z týlní oblasti speciálním nástrojem (puncherem) o průměru 0,75 až 1 mm = FUE (follicular unit extraction).
-
Následuje zpracování a příprava vlasových folikulů k transplantaci asistentkami pod mikroskopem.
-
Třetí částí transplantace vlasů je vlastní aplikace vlasů - FUT (follicular unit transplantation) do předem připravené oblasti pomocí specielního Choiova implantéru.
Celková doba operace je závislá na počtu odebraných vlasů a pohybuje se v průměru od 6-9 hodin. V jednom sezení transplantujeme přibližně 2.000-2.500 vlasů. Dvě třetiny operační doby se provádí odběr a příprava jednotlivých vlasů, zbytek času je prováděna aplikace vlasových folikulů do požadované oblasti.
K operaci je vhodné se dostavit ve starší rozpínací košili (aby nebylo nutno po operaci oblékat tričko přes hlavu). Po operaci klient odchází domů, je poučen o růstovém cyklu vlasů a je nadále sledován dle domluvy s operatérem.
Do práce je klient schopen nastoupit za 10-14 dní od operace. V té době je odběrová část hlavy již naprosto zhojena a jemné zarudnutí, které je typické bezprostředně po operaci a je dáno lokálním podrážděním kůže, již není patrné.