Problémy s vlasy - diagnostika a terapie
Podobně jako naše tvář i vlasy nás reprezentují navenek. Vlasový porost je u mužů a u žen významnou součástí jejich fyzické přitažlivosti. V realitě moderního života však přibližně 80 % žen a mužů udává problém s vlasy nebo vlasovou pokožkou. Jak probíhá diagnostika a jaké jsou dostupné způsoby léčby?
Pro většinu problémů lze pomocí lékařských metod určit vhodnou terapii. Je ovšem potřeba navštívit odborného lékaře, aby pravou příčinu vypadávání vlasů našel. Na klinice estetické medicíny Esthé diagnostiku a určení terapie provádí v rámci své vlasové ordinace dermatoložka MUDr. Andrea Kubátová. Esthé - klinika estetické medicíny disponuje unikátním souborem laserů a řadou moderních přípravků a postupů, kterých využívá k léčbě vypadávání vlasů. Jedná se o dlouhodobou a komplexní léčbu.
Příčiny vypadávání vlasů
Příčín vypadávání vlasů může být celá řada. Níže jsou uvedeny ty nejčastější:
- nadměrný stres
- infekce v těle
- intolerance některých léků
- genetické predispozice
- vnější vlivy (např. těsná pokrývka hlavy)
V některých případech je vypadávání vlasů doprovodným jevem dalších onemocnění, jako je diabetes, onemocnění štítné žlázy, vysoká hladina cholesterolu či hormonální nerovnováha.
Diagnostika vypadávání vlasů
Léčbě předchází komplexní diagnostika, zaměřená k zjištění příčin úbytku vlasů. Úvodní diagnostika trvá přibližně 20 až 30 minut. V rámci vyšetření je možné podstoupit zkrácení vlasů v ploše 1cm2 na cca 2mm délky v problematické oblasti. Vystříhaná oblast se naskenuje s využitím metody digitální fototrichoskopie, data se uloží a za 2 dny poté se provede další vyhodnocení sloužící ke stanovení hustoty vlasů, rychlosti růstu a růstové fáze vlasu. Vyhodnocuje se poměr aktivních (anagenních) a pasivních (telogenních) vlasů. Úvodní konzultace může zahrnovat i odběr krve k vyšetření krevního obrazu. Vždy však bude součástí úvodního vyšetření zjištění kompletní anamnézy (rodinná, hormonální a farmaceutická anamnéza).
Léčbu stanoví lékař individuálně s využitím konvenčních metod dermatologie (léky, kosmetika, stravování ad.) a moderních metod kliniky estetické medicíny, kterými jsou místní léčba, hloubkové laserové ošetření, působení biostimulačního laseru, plazmaterapie a v neposlední řadě tzv. vlasová mezoterapie.
Místní léčba vypadávání vlasů
Váš dermatolog by vám měl při konzultaci doporučit vhodné přípravky k externí aplikaci na vlasovou pokožku. Ty je třeba používat pravidelně po delší časový úsek (několik měsíců), aby byl viditelný jejich efekt. Místní léčba může být doplněna užíváním speciálních léků a doplňků stravy a použitím dalších kosmetických postupů, kterým se budeme věnovat v následujícím textu.
Biostimulační laser
Působením biostimulačního laseru dochází ke stimulaci růstu vlasů a celkové léčbě vlasové pokožky. Energie laseru totiž působí na buňky tak, že zvyšuje propustnost jejich membrán a tím dochází k lepšímu vyživování a regeneraci. Kromě léčby vypadávání vlasů se používá také na akné a opary, k hojení poooperačních ran a ke korekci jizev. Výsledkem je zlepšení stavu pleti, která je hydratovaná, pružná a regenerovaná. Mimo obor estetické medicíny se biostimulační laser používá také ke zmírnění bolestí zad nebo kloubů.
Plazmaterapie
K léčbě vypadávání vlasů se používá také metody plazmaterapie (ošetření PRP). Jedná se o ošetření vlastní krevní plazmou, která regeneruje a omlazuje pokožku na buněčné úrovni. Jejím působením dochází ke tvorbě kolagenu a plazma zároveň pokožku chrání před nežádoucími vnějšími i vnitřními vlivy (hormonální změny, sluneční záření, aj.) Vzhledem k tomu, že se při ošetření používá tělu známý materiál, jedná se o zcela bezpečnou metodu s minimálními riziky. K ošetření vlasové pokožky a léčbě vypadávání vlasů se používá například systém Regen ACR od švýcarské firmy RegenLab.
Vlasová mezoterapie
Vlasová mezoterapie je opakovaným lékařským ošetřením. Provádí se injekční aplikací výživových látek (vitamíny, aminokyseliny, biomimetické peptidy) do vlasové pokožky. Ošetření jsou koncentrována převážně v prvních dvou měsících léčby. Léčba zabraňuje vzniku enzymů, které způsobují ztrátu vlasů, dále pak stimuluje profilaci vlasových buněk a prokrvení, čímž působí na růst nových vlasů v léčené oblasti. Vlasy jsou tak posílené od kořínků, kůže hlavy je revitalizovaná a vyživená, díky lepší prokrvenosti vlasové pokožky jsou vlasy silnější a lesklejší.