Problémy s únikem moči mají celosvětově miliony lidí
Mezi jedno z témat, o kterém se nám nechce veřejně mluvit a které trápí více lidí, než bychom si mysleli, je únik moči neboli močová inkontinence. Pokud si myslíte, že se tento problém týká pouze starších žen nebo čerstvých maminek, jste na omylu. Podle posledních studií trpí inkontinencí nejen ženy všech věkových kategorií, ale i muži.
Rozhodně se nemusíte stydět, pokud si při smíchu, sportu nebo zakašlání „cvrknete“. Podle posledních statistik vyplývá, že na celém světě nechtěným únikem moči trpí až 12,4 % žen a 5 % mužů. Inkontinence se v dnešní době objevuje již u mladých žen ve věku 20 a 30 let, a zhruba u 5% mužů stejného věku. S přibývajícím věkem procento lidí trpící únikem moči razantně stoupá. Jedná se o naprosto normální jev, který je spojený se stárnutím a za který by se nikdo neměl stydět. Velice dobrou zprávou je, že v dnešní moderní době se již dá nekontrolovatelnému úniku moči lehce předejít, a pokud jím již trpíte, je možné problém jednoduše léčit.
Jaké jsou nejčastější příčiny inkontinence
Jednou z nejběžnějších původů nechtěného úniku moči je zánět močových cest, který se projevuje častým nutkáním a silným pálením při močení. V pokročilém stadiu onemocnění se může objevit i krev v moči.
Další, méně známou příčinou je zánět močové trubice po pohlavním styku. Ano, slyšíte správně. Jednou z příčin inkontinence může být nákaza mikroorganismy při pohlavním styku.
Mezi běžné příčiny patří také nadváha, kdy stejně jako v těhotenství, tlak, který se vytváří a tlačí na močový měchýř, způsobuje nekontrolovatelný únik moči. Stejný proces funguje také v případě poruchy nervového zásobení, které může být důsledkem úrazu spojeném s míchou.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc
I když se vám může zdát, že příčina není závažná, může inkontinence výrazně narušit váš společenský život. Každý případ nechtěného úniku moči je důvodem k vyhledání lékařské pomoci, protože se může jednat o příznak k daleko závažnějším nemocem, které je třeba urgentně léčit.
V případě, že ztratíte kontrolu nad močovým měchýřem a objeví se u vás některý z příznaků, jako jsou potíže s mluvením nebo chůzí, slabost, brnění v kterékoli části těla, ztráta zraku, zmatenost nebo ztráta vědomí, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Mohlo by vás zajímat: Omlazení intimních partií a léčba inkontinence
Co můžete očekávat od konzultace s lékařem
Během první konzultace s lékařem budou probrány veškeré možné příznaky. Specialista pravděpodobně bude chtít vědět, jak dlouho jste inkontinentní, jaké typy inkontinence se u vás objevily a další podrobnosti, které lékaři pomohou přesně diagnostikovat příčiny nemoci. Mějte na paměti, že první konzultace je místo kde se můžete ptát na cokoliv, ale také sdělit lékaři co nejvíce informací právě o vás a vašem zdravotním stavu. Čím více informací bude mít specialista k dispozici, tím bude výsledek zákroku úspěšnější.
Nelekněte se, pokud se lékař bude ptát na vaše každodenní návyky, včetně vaší každodenní stravy, užívání léků a alkoholu, ale také na váš intimní život. V závislosti na vašich příznacích, návycích a anamnéze může být doporučeno podrobnější vyšetření jako například:
- Odběr vzorku moči. Pracovníci laboratoře vám odeberou vzorek moči k podrobné analýze a zkontrolují zda nevykazuje známky infekce nebo jiných problémů.
- Měření množství moči, které uvolníte při močení. Jedná se o množství a tlaku, které zůstane v močovém měchýři. Tyto informace se získávají zavedením katétru neboli malé trubičky do močové trubice a močového měchýře.
- Provedení cystoskopie. Během tohoto vyšetření vám do močového měchýře bude zavedena malá kamera, díky které je možné provést důkladné vyšetření.
Možnosti léčby a odstranění inkontinence
Léčebný plán je vždy vytvořen odborným lékařem, který závisí na předchozím vyšetření a na stavu, ve kterém se inkontinence nachází. Níže se seznámíme s některými způsoby léčby počínaje užíváním léků, přes neinvazivní laserové odstranění až k více komplikovaným chirurgickým zákrokům.
- Behaviorální terapie je vedena zkušeným psychologem. Cílem terapie je docílit plnou kontrolu nad příjmem tekutin, úpravou jídelníčku a jeho dodržování a použití toalety v plánovaném čase předtím, než pocítíte nutkání jít na záchod.
- Léky. V některých případech, v závislosti na příčině vaší inkontinence močového měchýře, pomohou antibiotika a skupina léků předepsané lékařem.
- Zavedení katétru. Pokud vaše inkontinence moči přetrvává a významně ovlivňuje kvalitu vašeho života, může lékař navrhnout zavedení vnitřního nebo vnějšího katétru, který pomůže zvládnout inkontinenci při přetékání moči nebo v některých případech funkční inkontinenci.
- Úbytek hmotnosti. V případě, že trpíte nadváhou, lékař vám může navrhnout snížení hmotnosti, které razantně omezí příznaky inkontinence, protože tlak na močový měchýř se sníží na minimum.
- Absorpční spodní prádlo. Používání vložek nebo absorpčního spodního prádla, od jednorázových kalhotek po pratelné a opakovaně použitelné, může pomoci psychicky, ale problém se absorpčním prádlem nevyřeší.
- Miniinvazivní metodou za pomocí tahuprosté pásky, která se zavede pod močovou trubici čímž ji podepře a zabrání úniku moči.
- Neinvazivní metodou pomocí laseru Fraxis Gynolaser.
Komplikace
Stejně jako u každého zákroku, tak i u léčby inkontinence se mohou objevit komplikace.
Mezi nejběžnější problémy patří:
- Infekce močových cest, které mohou být způsobeny mokrým spodním prádlem. Vlhkost vytváří prostředí, ve kterém se velice rychle množí bakterie.
- Poškození ledvin. V některých případech, kdy je znemožněn průtok moči, se mohou vyskytnout potíže s ledvinami nebo jejich selhání.
- Nežádoucí účinky léků. Léky používané ke kontrole močové inkontinence mohou způsobovat nežádoucí vedlejší účinky.
- Nežádoucí účinky na duševní zdraví. Močová inkontinence může vyvolat pocity úzkosti, deprese nebo sociální izolaci.
Prevence inkontinence moči
Nelze plně zabránit všem případům inkontinence moči, ale je možné podniknout určité kroky, díky kterým se riziko jejího vzniku sníží. Jedním z nejúčinnějších kroků zvýšit kontrolu nad močovým měchýřem je cvičení pánevního dna a trénink močového měchýře.
Mezi nejznámější cvičení pánevního dna patří Kegelovy cviky. Přesněji řečeno se jedná o jednoduché, rytmické zatínání a uvolňování svalstva pánevního dna.
Každodenním cvičení, které vám zabere pouze pár minut, dokážete zlepšit, nebo dokonce odstranit potíže s inkontinencí.
Další kroky, které snižují riziko vzniku inkontinence
- udržovat si zdravou hmotnost
- mít dostatek pohybu
- jíst vyváženou stravu
- omezit konzumaci kofeinu a alkoholu
- nekouřit
Bibliografía
Managing Incontinence (2023) https://www.webmd.com/urinary-.... Available at: https://www.webmd.com/urinary-... (Accessed: 2023).
(2020) Why Am I Experiencing Urinary Incontinence? Available at: Why Am I Experiencing Urinary Incontinence? (Accessed: 2023).
(2023) Kegelovy cviky. Available at: https://www.moliklub.cz/encykl... (Accessed: 2023).