Plastické operace ženského genitálu
Návštěva plastického chirurga kvůli úpravě intimních partií bývá často otázkou dlouhého rozhodování. Některé dámy se do rukou specialistů svěří z důvodů estetických, jiné zase zdravotních.
Prvním krokem před úpravou genitálu je samozřejmě konzultace s lékařem. Provádí ji gynekolog – specialista na problematiku plastik genitálu. Cílem konzultace je zejména „sladit“ estetické požadavky klientky a chirurgické možnosti úpravy tak, aby výsledný efekt zákroku byl co nejuspokojivější a s minimem zdravotních rizik. Termín zákroku je volen na období těsně po skončení menstruace, zejména z důvodu zajištění optimálních podmínek pro hygienu genitálu během hojení (ženy užívající hormonální antikoncepci mohou termín menstruace užíváním antikoncepce bez přerušení odsunout, a mají ve volbě termínu zákroku větší volnost).
Na rozdíl od zákroků plastické a cévní chirurgie, jež jsou prováděny na odhalených částech těla, není nutno uvedené plastické operace časovat pouze na podzimní a zimní období.
Zákrok probíhá za sterilních podmínek na operačním sále, v celkové anestézii, s nezbytným předoperačním, laboratorním a odborným lékařským (interním) vyšetřením.
Pooperační průběh a hojení operační rány bývá při důsledném dodržení lékařských doporučení a hygienických opatření nekomplikované. Podle rozsahu zákroku je nutno počítat s pěti až desetidenním obdobím hojení, pooperační bolest trvá zpravidla 1–2 dny. Hospitalizace je většinou dvou až třídenní (tj. 1–2 noci). Lékařské kontroly, převazy, eventuálně aplikace ledových obkladů jsou nezbytnou součástí hospitalizace, stejně jako tlumení pooperační bolesti. Pacientky dostávají účinná analgetika ve formě nitrosvalových injekcí, tablet, či čípků aplikovaných do konečníku. Během domácího ošetřování dochází klientka na ambulantní kontroly podle doporučení operatéra.
Uvedené zákroky, předoperační konzultace, laboratorní a interní vyšetření, anestézie a hospitalizace nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.
Labioplastika
Labioplastika je plastická úprava, nejčastěji zmenšení a případné „dotvarování“ malých stydkých pysků. Nežádoucí změna tvaru stydkých pysků může být dána poporodními změnami, úrazem, vrozenou asymetrií či vrozeným zbytněním této části zevního genitálu. Důvody k operaci mohou být jak estetické, tak zdravotní. Zvětšené stydké pysky mohou být příčinou potíží např. při chůzi, sportu, pohlavním styku atd. Zákrok mohou podstoupit ženy i dívky bez věkového omezení. Operační postup spočívá v odstranění přebytečné tkáně ostrým řezem a následné plastické úpravě okrajů řezu sešitím (tzv. suturou) vstřebatelným stehem. Vstřebávání stehu trvá až 3 týdny, přičemž stehy se neodstraňují.
Hymenoplastika
Hymen je panenská blána zčásti překrývající poševní vchod u žen, jež dosud neměly vaginální pohlavní styk. Obnovu hymenu lze provést plastickou úpravou sliznice poševního vchodu. Výsledný efekt je nejlepší při provedení zákroku v co nejkratší době po porušení hymenu. Skalpelem je veden řez po obvodu poševního vchodu a následně je provedenou suturou dokončena rekonstrukce tzv. hymenálního kruhu. Používá se opět vstřebatelný šicí materiál s minimálními iritačními (způsobujícími podráždění) vlastnostmi na citlivou sliznici a kůži v této oblasti.
Perineoplastika
Tímto zákrokem se rozumí plastika poševního vchodu a (podle potřeby a situace) i přilehlé části pochvy a hráze. Provádí se nejčastěji ženám se získanou deformací zevního genitálu. Příčinou může být vaginální porod s rozsáhlým porodním poraněním či špatně zhojený nástřih hráze. Kromě estetických výhrad klientky obtěžují bolesti při pohlavním styku, v extrémních případech se setkáváme i s odmítáním bolestivého sexuálního styku. Další skupinou žen vyhledávajících tuto operaci jsou ženy v pokročilejším věku se sníženou elasticitou podslizničního vaziva, kde se vlivem věku, hormonálních příčin i vrozené dispozice poševní vchod výrazně rozšířil, a může být, krom méně uspokojivého sexuálního prožitku obou partnerů, i příčinou častějších zánětů pochvy či močové trubice a nepříjemných pocitů při chůzi, sezení atp. Podle typu deformace poševního vchodu a charakteru obtíží volí operatér optimální postup. Přebytečné tkáně, části sliznice pochvy či kožní záhyby vchodu poševního a kůže hráze jsou ostře odpreparovány a okraje řezů jsou pečlivě zadaptovány – sešity vstřebatelným stehem.
Kombinované zákroky
Výše uvedené zákroky je možno navzájem kombinovat dle přání a potřeb pacientky a samozřejmě dle možností operatéra jejich přání splnit.
Další zákroky
Mezi další zákroky patří například odstraňování „klasických“ bradavic a mateřských znamének atp. z oblasti genitálu nebo odstranění či aplikace piercingu. Podle rozsahu a umístění daných kožních útvarů je možno zvolit i jednodušší místní znecitlivění pomocí anestetika podaného ve formě intradermální injekce či gelu aplikovaného na kůži minimálně 15 až 30 minut před desinfekcí operované oblasti. Výše uvedené zákroky lze provést ambulantně s následnými pooperačními kontrolami v ambulanci. Nezvyklé kožní útvary posoudí před zákrokem dermatolog. Odstraněné tkáně jsou následně podrobeny histologickému rozboru.