Plastická chirurgie u nás a ve světě
Česká republika stoupá v oblíbenosti jako zdravotní turistická destinace. Prioritní oblastí ovšem zůstává plastická a estetická chirurgie, která si v České republice vydobyla své renomé. MUDr. Miroslav Krejča PhD., který patří ke špičkovým odborníkům, nám v rozhovoru odhalil největší rozdíly mezi plastickou chirurgií u nás a na světě.
Můžete čtenářům stručně přiblížit obor plastické chirurgie?
Estetická chirurgie – víceméně synonymum pro název kosmetická chirurgie, je jednou ze součástí chirurgie plastické. Ta se kromě estetických problémů zabývá hlavně rekonstrukcemi tkání, mikrochirurgickými technikami a vrozenými vývojovými vadami. Někteří plastičtí chirurgové se specializují na chirurgii ruky nebo léčbu popálenin. Kosmetická chirurgie se v principu zabývá dvěma kategoriemi problémů: změnou tvaru nebo tělesných proporcí (například rhinoplastika, liposukce, augmentace prsou) a zmírněním projevů stárnutí, tzv. rejuvenačními – omlazujícími operacemi (blefaroplastika, face lift).
Pane doktore máte letité zkušenosti v oboru plastické chirurgie v zahraničí, můžete tak porovnat plastickou chirurgii u nás a ve světě?
Kosmetická chirurgie prožívá svoje boom v posledních letech nejen ve světě, ale i u nás. V Brazílii, USA a západní Evropě má estetická medicína nejdelší tradici a v těchto zemích zaznamenala nejmasovější rozvoj. Plastičtí chirurgové z celého světa pak čerpají svoje nové poznatky právě v těchto zemích. Je pak individuální otázkou každého chirurga, jaké má zkušenosti a jak dokáže prakticky uplatnit nové postupy ku prospěchu svých pacientů. Z tohoto úhlu pohledu můžeme najít šikovné i ty méně zdatné plastické chirurgy po celém světě, zcela nezávisle na tom z které země pocházejí. Šikovné ruce plastického chirurga tedy najdete třeba i v České Republice nebo v Rusku.
V čem konkrétně se rozdíly mezi plastickými chirurgy projevují?
V současnosti se rychle rozšiřuje škála operačních postupů, které řeší čím dál přesněji jednotlivé specifické problémy v rámci určité diagnózy. Dobré operační výsledky závisí na volbě adekvátního chirurgického výkonu a jsou umožněny atraumatickou (ke tkáním šetrnou) operační technikou. Snad největší spektrum možností modifikace operačního postupu, v závislosti na konkrétním problému, existuje pro rhinoplastiku a facelift.
Obecně upřednostňujeme postupy zachovávající normální funkci operovaných struktur. Toto reprezentuje například termín estetická a funkční rhinoplastika. Kosmetickým výkonem nesmí být omezeno dýchání. Hraniční případy řeší optimálně plastický chirurg v týmu s otorhinolaryngologem.
Dalším příkladem moderní techniky, která více ctí aspekty fyziologického operování, je pak redukce či modelace prsou metodou „single scar“. Kromě z estetického pohledu nezanedbatelného zkrácení kožních jizev, je hlavním přínosem radiální výkon na mléčné žláze, která je i po operaci schopna eventuálně plnit svoji funkci kojení. Indikace k výkonu jsou pak jednodušší i u pacientek mladších věkových kategorií.
Podobně se mění i operační techniky pro další operace, například pro liposukci. Používá se tzv. vlhká technika a kanyly jsou o poznání tenčí než před pár lety. Díky tomu se dramaticky snížil počet komplikací a nedobrých výsledků při současně větším možném objemu odsátého tuku. Ale všeho s mírou.
Co Vy sám považujete za nejtěžší v estetické chirurgii?
Nejtěžší v estetické chirurgii je samotná indikace – posouzení vhodnosti pacienta k výkonu. Z pohledu lékaře vyžaduje medicínský a nekomerční přístup, jakož i dostatečné zkušenosti. Kromě volby adekvátního chirurgického postupu je nutné posoudit hlavně realističnost očekávání pacientky. Dobrý výsledek však pozitivně ovlivňuje kvalitu života, snad i proto se estetické operace stávají čím dál víc populární.
Domníváte se, že se pacientky v České republice nebo Rusku nějak liší třeba od jiných národností?
U nás a třeba i v Rusku se plastická chirurgie teprve stává běžnou součástí života a přestává se na ni pohlížet jako na něco výjimečného, nebo co je určeno pouze pro hrstce vyvolených. Estetické zákroky se stávají dostupné téměř pro všechny, stejně jako je tomu v ostatních rozvinutých zemích. Pokud mohu dále porovnat na základě vlastních zkušeností, ve světě jsou pacienti ve výběru lékaře uvážlivější a dají spíš na osobní reference než pouze na reklamu.
Které zákroky jsou v zahraničí nejžádanější a které u nás?
Zde v zásadě panuje shoda. Mezi nejžádanější zákroky u žen jak v Anglii a Irsku, kde jsem pracoval, tak i vČechách, patří operace prsou především jejich zvětšení – augmentace. V těsném závěsu jsou pak liposukce. U starší generace pak vedou operace víček –blefaroplastika a operace omlazující obličej – facelift.
Je známo, že v zahraničí je péče o dokonalý a mladistvý vzhled důležitá i pro muže, zvláště pak pro ty, kteří dosahují profesionálního úspěchu. Jak je tomu v Čechách?
Většina mužů se domnívá, že estetická a kosmetická chirurgie je pouze doménou žen. Historickou pravdou je, že dokonalé proporce ženského těla jsou obdivovány nejenom od dob antiky, ale už i dávno před tím. No, je ale pro nás pro muže celkem potěšujícím faktorem, že dnes na prahu 21.století může plastický chirurg vyretušovat mnoho tělesných nedostatků u nás všech méně dokonalých. Jak jste si jistě všimli myslím tím nejenom ženy, ale i muže.
Samozřejmě, že na mužích jsou prioritně ceněny zcela jiné vlastnosti, ale s “mužskou krásou” je to daleko komplikovanější než u žen. Například třeba takový dobře zahnutý nos dává svému nositeli určitý originální výraz a vůbec přitom nikomu nevadí, že není zcela podle pravidel antické krásy. Kolikrát nevadí ani strašná jizva, jakou měl přes tvář třeba hrabě De Peyrak. Naopak jakýkoliv pokus o její odstranění by z pana hraběte udělal tuctovou tvář. Jak sami vidíte u mužů se některé nedostatky zcela paradoxně stávají přednostmi.
Je zde však celá další široká skupina mužů, kteří mají třeba výše zmíněný nos zahnutý méně zajímavěji a méně šikovně, ať již vinou matky přírody, nebo dokonce dobře cílené rány něčí pěsti. Značným handicapem, pro svého jinak dobře vypadajícího nositele mohou být třeba odstáté ušní boltce. Pokud se na celou tuto záležitost podíváme z pohledu plastického chirurga, je v některých případech pomoc překvapivě jednoduchá, na druhou stranu jsou však i případy, kdy není v rovnováze náročnost operace a dosažitelný efekt. Je proto důležité, pokud o nějaké změně uvažujeme, vždy se poradit s odborníkem.
V těch komplikovanějších případech jsme hlavním kamenem úrazu my sami - potencionální pacienti, neboť vkládáme třeba do operace nosu více nadějí na pozdější společenský úspěch než nám může pouhá remodelace nosu přinést. Když už jsem se zmínil o operaci nosu - rhinoplastice. Co všechno se dá při takové operaci změnit. Odpověď je, že prakticky všechno. Ať už je to velikost nosu samotného, jeho zúžení či odstranění hrbolu, nebo se změna týká pouze tzv. měkkého nosu, to je chrupavčité části jeho dolní třetiny. Po důkladné analýze problému s odborníkem je nejdůležitější dobře se rozhodnout co je hlavním estetickým problémem a cíleně odstranit pouze tento problém a nesnažit se změnit toho zbytečně mnoho. Dramatická změna je tedy žádoucí spíše výjimečně. Na příkladu operace nosu, tzv. rhinoplastiky jsem se snažil nastínit nejhlavnější úskalí, která nohou vést k tomu, že změna tvaru není pacientem, ani jeho okolím vnímána jako žádoucí. Poněkud jednodušší je třeba situace s výše zmíněnými odstátými boltci. I zde však existuje celá řada operačních technik a jejich modifikací a záleží pouze na zkušenosti plastického chirurga jakou operační techniku zvolí pro ten konkrétní případ.
Obecně vzato všechny změny by měly působit velice nenápadným a přirozeným dojmem, bez jakýchkoliv stop chirurgického zákroku. Mezi nejčastější chyby, které mohou nastat patří ze strany pacienta nerealistické představy o operačním výsledku a nevhodný výběr operatéra. Co všechno se tedy dá změnit chirurgickým zákrokem. Mezi nejoblíbenější a nejžádanější změny u mužů patří již výše zmíněná operace odstátých boltců ušních a změna tvaru nosu. Poměrně početnou skupinu tvoří také muži, kteří žádají transplantaci vlasů. Pokud má pacient dobrou kvalitu vlasů, bývá výsledek operace velmi uspokojivý.
S přibývajícím kalendářním věkem pacientů přibývá též operací horních a dolních víček, které mohou být problémem nejenom estetickým, ale i funkčním. Mezi další dnes již velmi rozšířenou skupinu pacientů patří muži žádající odstranění podbradku. Jednodušší variantou je odsátí tuku, tzv. liposukce, ve složitějších případech se musí provést chirurgický zákrok vedoucí ke zpevnění závěsného aparátu krku.
Samozřejmě, že kromě těchto nejběžnějších operací se u mužů provádějí mnohé další operace, obdobné těm, které jsou rutinně prováděny u ženské populace. Mezi ně patří například korekce ptozy obličeje, tzv face-lifting a řada dalších. Tyto však mají svá odlišná specifika. Kromě všech výše nastíněných změn v obličeji se u mužů dají provést některé další kosmetické úpravy na trupu a končetinách. Velkým handicapem pro muže jsou nadměrně vyvinutá prsa – tzv. gynekomastie. Zde je chirurgický zákrok při kterém se redukuje prsní žláza a odsává nadbytečný tuk, zcela pochopitelným řešením. Dalším oblíbeným zákrokem je odsávání tuku – liposukce z oblasti břišní stěny. Jak je tedy patrné, má estetická chirurgie kromě žen, které tvoří asi 80-90% klientely v ordinaci plastického chirurga, co nabídnout i zbývajícím 10% mužské populace. V okolním světě jsou podobné zákroky muži běžně vyhledávány a myslím si, že pokud tyto zákroky jsou na místě, není žádný důvod, proč je nepodstoupit.
Jste vyhledávaným lékařem v oboru, cestují za Vámi klienti z mnoha zemí, jakým způsobem na Vás získali kontakt?
Drtivá většina mých nových pacientek přichází na doporučení těch, které už u mě zákrok podstoupily. To se týká jak pacientek českých, tak i těch zahraničních – převážně z Anglie a Irska, též z Ruska. Určitou výhodou pro mě je, že jsem několik let žil a pracoval v zahraničí – Anglii, Irsku a Austrálii. Ostatní služby naší kliniky vyhledaly většinou na internetu.