Photoaging – stárnutí sluncem
Sluneční záření má na kůži hluboký vliv: ve velké míře urychluje proces jejího stárnutí a způsobuje v její struktuře nevratné změny. Je prokázáno, že mnoho kožních změn (například snadnější zranitelnost kůže), dříve přisuzovaných stárnutí, je způsobeno právě dlouhodobým působením UV záření – jedná se o tzv. photoaging.
Přírodním zdrojem UV záření je slunce, ale jen jeho malá část se dostane na zemský povrch. Záření rozdělujeme podle vlnové délky do tří skupin:
UVC (100–290 nm) - záření je téměř úplně absorbováno v ozónové vrstvě
UVB (290–320 nm) - tvoří asi 10 % radiace a postihuje hlavně povrchovou část epidermis. Způsobuje časté nežádoucí účinky na kůži jako jsou záněty, projevující se zarudnutím, otokem až tvorbou puchýřků. Jeho dlouhodobým působením dochází ke vzniku aktinických keratóz (v současné době hodnocených jako počínající spinaliomy) a nepigmentových (basaliom a spinaliom) i pigmentových (melanomu) kožních nádorů.
UVA (320–400 nm) - proniká hlouběji do kůže a je hlavním původcem stárnutí kůže.
Jakým způsobem dochází k poškození kůže UV zářením?
Lze říci, že jak UVA, tak UVB záření způsobuje v menší či větší míře významné poškození kůže v jejich různých vrstvách. Bohužel některé druhy poškození nejsou zcela vyjasněné.
Jedním ze známých účinků vlivu UV záření na kůži je tvorba volných radikálů, které poškozují buněčné funkce a mění genetický materiál buněk. Volné radikály navíc také aktivují enzymy, které rozrušují kolagen. Vzniká bludný kruh, kdy tyto enzymy jsou ve větší míře produkovány při nahromadění elastinu, které nastává právě při degradaci kolagenních vláken vlivem UV záření. Výsledkem celého procesu je vznik hlubokých vrásek.
UV záření také poškozuje enzymy, které napravují poškozenou DNA a ovlivňují, respektive potlačují imunitní pochody v kůži, což vede k tvorbě kožních nádorů.
Jaké jsou viditelné změny způsobené UV zářením?
Známky předčasného stárnutí kůže jsou až v 90 % způsobené UV zářením a přichází již po 20. roku věku. Míra poškození kůže závisí na celkově přijaté UV dávce a množství melaninu v kůži (tj. na fototypu). Hlavní viditelná poškození pokožky jsou:
změny kvality kůže - ztenčení nebo naopak ztluštění kůže, žlutavé zbarvení kůže důsledkem solární elastózy, suchost a snadná zranitelnost kůže, hyperplazie mazových žlázek.
pigmentové změny - běžná jsou solární lentiga (často mnohočetné, ostře ohraničené žlutohnědé až hnědé skvrny různé velikosti), skvrnité pigmentace, pihy.
tvorba teleangiektázií (rozšířených cévek) - na stranách krku se často kombinuje hyperpigmentace s teleangiektáziemi (tzv. erythrosis interfollicularis nuchae) a dochází zde ke zhrubění kůže a kožního reliéfu.
vrásky na podkladě degenerace kolagenu a elastinu.
koloidní milia - degenerativní změny ve formě žlutavých papulek.
kožní novotvary - nezhoubné (seborrhoické keratózy, fibromky aj) a zhoubné (basaliomy, spinaliomy, melanomy) a další.
Jak lze oddálit nebo vylepšit známky „photoagingu“?
Kromě chirurgických metod používáme podle stavu a typu poškozené kůže některou z metod tzv. rejuvenace. K rejuvenacím pokožky se používají různé zdroje záření:
monochromatické (lasery)
polychromatické (IPL – intenzivní pulsní světlo)
radiofrekvenční
Tyto zdroje záření mají různé vlnové délky a zasahují tak různé cílové struktury kůže.
K odstranění nežádoucích pigmentací na kůži používáme zdroje záření, jejichž cílovou strukturou je melanin. Na menší dobře ohraničené projevy využíváme alexandritový laser (755nm), k odstranění pigmentací na větších plochách IPL (400–900nm). Jedná se o polychromatické záření, které využívá současné působení různých vlnových délek. Proto je vhodný i k použití na rozšířené cévky a zlepšení kvality ochablé pleti.
K odstranění drobných cévek se používají lasery, jejichž cílovou strukturou je hemoglobin. Jedná se například o pulsní barvivový laser (585 nm), laser V Beam (595 nm), laser Nd:YAG – KTP (532nm) aj.
Remodelaci kůže dosahujeme typem laserů, jejichž cílovou strukturou je voda. Principem je zahřátí hlubších vrstev kůže, následkem čehož dochází k denaturaci bílkovin kolagenu, který se stáhne a vzniká tzv. termální rána, která se přirozeným procesem v kůži standardně hojí. Dochází k uvolnění mediátorů zánětu, k aktivaci fibroblastů a k produkci proteáz, což vede k odstranění poškozeného kolagenu, který je nahrazen novým. Procedury se mohou opakovat 4x i vícekrát. K tomuto typu rejuvenace používáme především laser Smootbeam (1465 nm) a laser GentleYAG (1054 nm). Další možností s podobnými účinky je využití radiofrekvenčních zdrojů k tzv. termáži (thermage), jejíž princip je prakticky shodný.
Trendy rejuvenace
V poslední době se velmi úspěšně používá aplikace několika laserů v kombinaci s IPL s různou vlnovou délkou a tudíž různou cílovou strukturou v jednom nebo dvou sezení.
Příkladem je kombinace ošetření laserem Vbeam (korekce cévek), IPL (korekce pigmentových změn), laserů Smootbeam a GentleYAG (oba k nastartování tvorby kolagenu a remodelaci kůže).
Dalším moderním postupem je tzv. fotoaktivovaná rejuvenace, která využívá IPL, lasery nebo jiné zdroje emitovaného záření v kombinaci s lokální aplikací kyseliny deltaaminolevulové. Při této metodě rejuvenace je opět rozhodující výběr vhodného světelného zdroje pro daný stupeň photoagingu. Kratší vlnové délky světelných zdrojů zasahují termicky hlavně povrchové partie kůže a jejich cílem je hlavně pigment nebo cévky, u delších vlnových délek je termickým cílem kolagen.
MUDr. Zuzana Kulíková. Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny