Omlazení a vyhlazení vrásek pomocí botulotoxinu nebo laseru
V oblasti estetické medicíny a korektivní dermatologie patří odstranění mimických vrásek pomocí injekční aplikace botulototixu k nejoblíbenějším omlazujicím procedurám.
Vrásky jsou prvním viditelným příznakem stárnutí. Mimické vrásky se však mohou objevit v mladším věku. Lze je ale úspěšně reduktovat. Rychlou a šetrnou možnost představuje aplikace botulotoxinu typu A. Ta svým působením na nervové svalstvo blokuje jeho smršťování, a tím napomáhá dosáhnout vypnuté pokožky.
Dříve představovaly vrásky vadu na kráse pro řadu žen. U mužů byly naopak symbolem vyzrálosti. V současné době se však obě pohlaví snaží nechtěných vrásek zbavit. Pomůžeme vám s výběrem toho nejlepšího řešení a dosáhnout mladistvé a vyhlazené pleti.
Jak na vyhlazení vrásek?
Vrásky patří k typickým projevům stárnutí. Naším cílem je jejich vyhlazení. Pokožce tak navrátíme zpět její mladistvý a svěží vzhled. Vrásky vznikají tehdy, když dochází ke stárnutí pokožky a zároveň zpomalení buněčné obnovy a nedostatečné produkci kolagenu. Takové vrásky nazýváme statické a vyskytují se kolem 40. roku věku. Mimické vrásky se mohou objevit dříve a za jejich vznikem stojí kontrakce mimických svalů. Vyskytují se kolem 30. roku. Nejčastěji se objevují kolem očí, kde je kůže velmi tenká a tedy náchylnější ke vzniku vrásek. Snažíme se jich pomocí různých způsobů efektivně zbavit. Nemusí se vždy jednat pouze o chirurgický zákrok. Přečtěte si o dalších postupech k odstranění vrásek.
Jednou z metod je korekce vrásek botulotoxinem typu A
Botulotoxin A by měl aplikovat odborník na toto ošetření. Využívá se především k odstranění vrásek na čele, zvláště pak mimických, ale i vrásek pod očima. Botulotoxin A je také vhodný k odstranění vrásek kolem úst.
Zákrok se nedoporučuje podstupovat ženám v těhotenství a v období kojení. Stejně tak není vhodné jej podstoupit na místě, kde se objevil zánět. Problém představují také alergie na některou složku nebo poruchy srážlivosti krve. Těsně po zákroku se mohou objevit modřiny či otok. Je třeba také dodržet doporučený interval aplikace.
Používání přípravků na bázi botulotoxinu A je efektivní pouze pro korekci mimických vrásek, jinými slovy vrásek, které se tvoří při napínání určitých svalů.
Jsou to:
- horizontální vrásky na čele,
- vertikální vrásky u kořene nosu,
- vějířovité vrásky kolem očí,
- vrásky kolem úst.
Ke korekci vrásek je možné využít také laser
Laser dokáže proniknout do spodních vrstev pokožky, ve kterých dojde ze zpevnění kolagenových vláken. Laserové ošetření tak nijak neublíží svrchní vrstvě. Nemusíte se bát, že by došlo ke spálení pleti, můžete však pocítit mírné pálení. Laser představuje účinného pomocníka v boji s hlubokými vráskami.
Rozeznáváme také druhý typ laseru, který narušuje svrchní vrstvu kůže, a tím ji obnovuje. Jedná se o takzvaný skin resurfacing. Ten se využívá především k vyhlazení jemných vrásek. Je možné jej využít k odstranění vrásek kolem očí, úst nebo na hřbetu rukou. Tato metoda nabízí dočasný efekt, přetrvává však několik let.
Hlavním cílem laserového resurfacingu je odstranění odumřelé vrstvy kůže. Jedná se o velmi účinnou proceduru. Během kontaktu pokožky s laserovými paprsky dochází ke stimulaci činnosti různých enzymů a současně začíná buněčná proliferace (množení) pojivové tkáně fibroblastů, které se aktivně účastní syntézy mimobuněčného matrixu (hmoty). Přispívají tak k tvorbě elastinu a kolagenu. Ty jsou potřebné k dosažení hladké a pevné pokožky. Vlivem laserového ošetření dochází ke spuštění reparativních procesů v buňkách a obnovuje se jejich schopnost odstranit chemické poškození jejich struktury. Laserový paprsek je zcela bezpečný, neboť jeho hloubka působení nepřesahuje 3 mm. Na naší klinice využíváme laser nejnovější generace CO2 SmartXide2 italského výrobce DEKA.
Jaké jsou hlavní výhody laserového resurfacingu
- Léčba pigmentace: Vystavení problémové oblasti účinkům laseru přispívá k normalizaci chemického složení buněčných struktur. Díky tomuto ošetření dochází k obnově přirozeného zbarvení pokožky.
- Léčba akné a postakné: Léčba je založena na schopnosti laserového záření stimulovat metabolické procesy v tkáních, díky čemuž začíná úplná obnova buněčné struktury. Podstata metody spočívá v odpařování poškozených buněk, k němuž dochází v důsledku jejich schopnosti pohlcovat světlo. Na jejich místě vzniká zdravá, stejnoměrná a hladká tkáň.
- Vrásky: Ošetření stimuluje novotvorbu elastinových a kolagenových vláken. Díky tomu dochází k vyhlazení jemných vrásek a také zjemnění těch hlubších. Pokožka je vyhlazená a omlazená.
Před ošetřením
Dva týdny před plánovaným zákrokem byste se měli vyhnout pobytu na slunci a taky návštěvě solária.
V závislosti na ošetřované oblasti zákrok může trvat od 15 minut do hodiny. K dosažení požadovaného výsledku je v některých případech třeba podstoupit několik sezení laserového resurfacingu.
Rekonvalescence většinou netrvá déle než 1 týden. Komplikace se vyskytují jen výjimečně. Po ošetření byste měli ošetřovanou část chránit před sluncem a používat ochranný krém s vysokým UV faktorem.
Ošetření je možné doplnit o radiofrekvenci. Toto ošetření pomáhá s regenerací buněk.
7 TOP důvodů, proč absolvovat laserový resurfacing
1. Omlazuje.
2. Obnovuje kožní buňky.
3. Tonizuje.
4. Vyhlazuje jizvičky po akné.
5. Zjemňuje vrásky.
6. Zpevňuje.
7. Rozjasňuje.
K celkovému omlazení můžete využít také liftingový peeling obličeje, krku a dekoltu.