Obřízka jako prevence Čechy neláká. V USA je obřezáno více než 80 % mužů
Zatímco ve Spojených státech je obřezáno více než 80 % všech mužů a obřízka patří k nejčastějším chirurgickým zákrokům prováděných v tamních nemocnicích, tak Evropě je obřezáno pouze 5 % pánské populace. A co se Čechů týče, tak ti tento zákrok příliš nevyhledávají.
Obřízka patří mezi jednodušší zákroky, které mohou kromě plastických chirurgů provádět též urologové. Při zákroku lékař buď zcela, anebo částečně odstraní předkožku a kůži přišije k okraji penisu pod žaludem.
Obřízka měla léčit i bolesti hlavy
Již ve zmíněných Spojených státech nebo v Kanadě či Austrálii je obřízka standardem, která se provádí většinou ihned po narození dítěte.
Nebylo tomu ale tak vždy. Dříve se obřezávalo výhradně z náboženských důvodů. Především mezi muslimy a židy. Až začátkem 19. století se v Severní Americe postupně začala obřízka praktikovat i z hygienických a zdravotních důvodů. Mnoho tehdejších lékařů ji dokonce naordinovalo, jako léčbu bolesti hlavy či epilepsie. Pravý důvod byl ale v tehdejší puritánské společnosti prevence mužů proti masturbaci. Ta byla tehdy považovaná za hřích.
Po druhé světové válce se stala obřízka v anglicky mluvených zemí symbolem "čistoty" a znakem vyšší třídy a později přešla ve standart u většiny mužů, kteří ji podstupují spíše z tradice či estetických důvodů.
Češi na obřízku pouze ze zdravotních důvodů
„S výjimkou náboženských důvodů postupují dobrovolně čeští muži obřízku pouze ze zdravotních důvodů. V našich geografických podmínkách je tato operace vyhledávána muži ze zdravotní indikace, kdy nemohou vůbec, anebo jen velmi obtížně, přetáhnout předkožku. Jen tak, tedy z hygienického či estetického důvodu, jako například v USA málokdy," říká plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer z Perfect Clinic.
Přitom podle chirurga motivů pro obřízku existuje vícero:
- Hygienické: Odstranění předkožky dle Světové zdravotnické organizace omezuje šíření viru HIV a jiných sexuálně přenosných nemocí až o 60 %.
- Bezpečí pro partnerku: Snižuje také pravděpodobnost rakoviny děložního čípku u ženských partnerek, karcinomu jazyka, či přenos mykóz a bakteriálních a virových zánětů.
„Po obřízce totiž dochází ke změně epitelu na povrchu žaludu, kůže ztloustne, a proto je průnik infekce méně pravděpodobný, stejně jako její přenos dále," vysvětluje princip MUDr. Lukáš Frajer.
Obřízka jako „lék" pro sexuální život
„Žalud penisu, původně krytý předkožkou, je po operaci částečně nebo úplně obnažen, a tedy více vystaven zevním podnětům. Proto se vůči nim postupně stává méně citlivým. Tím myslím hlavně při kontaktu se spodním prádlem. V důsledku toho by měl být méně citlivý i k ostatním podnětům a teoreticky by při pohlavním styku mělo trvat déle, než dojde k vyvrcholení soulože, ale! Myslím, že efekt prodloužené výdrže je velmi individuální,“ varuje plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer před snahou řešit předčasnou ejakulaci právě obřízkou.