Vyzkoušejte obličejové implantáty pro perfektní kontury
Výrazné lícní kosti či jiný tvar brady už nemusí být jen snem. Lékaři si ví rady – čtěte, jaké možnosti zvýraznění kontur obličeje vám nabízí moderní plastická chirurgie!
Obličejové implantáty jsou na poli české plastické chirurgie zatím poměrně nové a zřídka využívané – mimo jiné je to dáno tím, že s nimi má zkušenosti jen málo tuzemských lékařů.
Proč obličejové implantáty?
Obličejové implantáty pomáhají zdůraznit nebo nahradit původně nedostatečně vyvinuté nebo zcela nevyvinuté části obličeje. Jejich uplatnění navíc stále roste, především spolu s rozvojem nových plastických materiálů a zvláště inertních plastických hmot (hmot, které nevyvolávají tkáňovou reakci). Implantáty nacházejí široké využití u osob s vrozenými vadami v kontuře specifických oblastí obličeje (například lícní oblasti, brady) nebo v případě nosní deformity. Kromě toho existují samozřejmě rozsáhlé možnosti aplikací implantátů při cíleném konturování obličeje – zvýrazňování lícních kostí, brady apod. podle přání klienta.
Typy implantátů
Standardně jsou klientům k dispozici lícní, bradové a nosní implantáty. Nejpoužívanějšími materiály jsou polyethylen, silikon a hydroxyapatit. Poslední jmenovaný – hydroxyapatit – je známý také jako tzv. „umělá kost“, má vynikající schopnost přihojení a prakticky stoprocentní pravděpodobnost, že tělo implantát bez problémů přijme.
Naprosto ideální jsou ovšem implantáty vytvořené z vlastní tkáně klienta – pro nosní implantáty se obvykle jedná o implantát vyrobený z chrupavčité části nosu, u lícních a bradových implantátů lze potřebný materiál odebrat například z kyčle. Pravděpodobnost vhojení takovýchto implantátů je stoprocentní. U mladších pacientů se obvykle za pomoci implantátů řeší asymetrické proporce obličeje, které jsou dané vývojem (např. genetické dispozice nebo vrozené vady). Implantáty se zde používají také k řešení následků poúrazových změn. V případě starších pacientů většinou jde o operace, které se týkají změn spojených se stárnutím obličeje. Obličejové implantáty tak často bývají doplňujícím zákrokem k jiným operacím, jako například k faceliftu.
Aplikace implantátu
Zavádění implantátů probíhá v celkové narkóze, ale je možné ho provést i v lokální anestézii. Lícní a bradové implantáty se zavádějí intraorálně – skrz ústní dutinu, nosní implantáty endonasálně – skrze nosní dírky, bez poškození pokožky.
Lícní a bradové implantáty se zavádějí pomocí relativně malého řezu ve sliznici. Pod řezem chirurg pomocí nástrojů vytvoří jakousi malou kapsu mezi kostí a okosticí (tuhou, pevnou vazivovou vrstvou pokrývající kost) a implantáty jednoduše zavede na místo. Implantáty se v žádném případě nepřišroubovávají ke kosti, jak se mylně řada lidí domnívá! V samotném implantátu jsou drobné kanálky, kterými v době hojení proroste tkáň a tak dojde k pevné fixaci implantátu. Řez ve sliznici se nakonec sešije vstřebatelnými stehy. Ze zevní strany, tj. na pokožku, lékař přiloží elastický pruh náplasti na dobu nezbytného hojení. Po operaci přetrvává cca 14 dní mírný otok. Kompletní vhojení implantátu trvá 3–6 měsíců. Implantáty je možné kdykoliv v budoucnu vyměnit či zcela vyjmout.
Rekonvalescence
Po zákroku většinou pacienta netrápí výrazné bolesti, avšak v místě aplikace se obvykle tvoří otoky. Je důležité tato místa důkladně chladit a obkládat, aby otoky po pár dnech zmizely. Je třeba, aby pacient dodržoval klidový režim. Návrat do běžného života je možný po jednom až dvou týdnech podle rychlosti hojení. Další doporučení ohledně pooperačního období s vámi probere váš lékař.
Rizika
Jediným rizikem obličejových implantátů je, že tělo zareaguje na zvolený materiál, implantát nepřijme a vytvoří kolem něj zánět. V tomto případě je potřeba implantát vyjmout a zánět vyléčit. Poté je možné zavést nový implantát z jiného materiálu.
Jsou pro vás obličejové implantáty vhodné?
Obličejové implantáty jsou skvělou cestou k dokonalým konturám tváře pro každého, kdo netrpí alergií na specifické umělé hmoty, z nichž jsou implantáty vyráběny. Obličejové implantáty je možné zavádět obvykle od 16 let a neexistuje žádná horní věková limitace. Vhodným kandidátem pro zákrok jsou fyzicky zdraví jedinci, kteří jsou psychicky stabilní a mají realistická očekávání. Výsledek zákroku je trvalý.
Před zákrokem se vždy pobavte se svým plastickým chirurgem a sdělte mu vaše očekávání ohledně výsledku. Správný lékař by měl zodpovědět všechny dotazy, které k obličejovým implantátům máte a případně navrhnout alternativní řešení.
Článek vznikl s přispěním: MUDr. Petr Jan Vašek, Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny