Nejpřirozenější zkrášlující metody
V současné době již estetická medicína nabízí velké množství moderních metod pro zdokonalení křivek či zahlazení věku. Stále však existuje mnoho žen, kterým vidina čehokoliv umělého v jejich těle brání svěřit se do rukou plastického chirurga.
Zcela nové možnosti představují zákroky využívající pouze tělu vlastní materiály. Taková ošetření tak patří mezi ta nejšetrnější a zároveň dosahují těch nejpřirozenějších výsledků. Naše tělo totiž skrývá materiály, které díky současným poznatkům i technickým možnostem dokážou lékaři využít a vyřešit tak některé zdravotní problémy nebo estetické nedostatky svých pacientů.
Mezi autologní metody, tedy postupy, při kterých se využívá tělu vlastních materiálů, patří omlazení pleti pomocí krevní plazmy nebo aplikace vlastního tuku jako výplňového materiálu. Jaké jsou jejich hlavní výhody, jaké výsledky můžete očekávat a jaká jsou potenciální rizika těchto zákroků? Na dotazy týkajících se autologních metod nám odpovídají MUDr. Hana Zimovčáková a MUDr. Ivo Menšík z Body kliniky plastické chirurgie.
Omlazení pleti pomocí krevní plazmy
Jaké jsou výhody této metody oproti jiným omlazujícím technikám?
Hlavní výhoda spočívá v tom, že je aplikován pouze vlastní (autologní) produkt vyseparovaný z vlastní krve pacientky, tedy žádné umělé látky či příměsi. Nehrozí žádné alergické reakce nebo následné komplikace. Navíc je celá procedura velmi rychlá a bezbolestná.
Kdo je vhodným kandidátem pro omlazení pleti pomocí krevní plazmy?
Omladit se vlastní plazmou může každý, kdo má pocit unavené, povadlé kůže obličeje, krku, rukou či dekoltu, pokožka tak získává zdravý a mladistvý vzhled. Kromě omlazení má plazmaterapie také vliv na regeneraci jizev a hojení pleti po různých zákrocích.
Jak velké množství krve/plazmy je při ošetření obvykle odebráno/aplikováno?
Klienti se nemusí obávat odběru velkého množství krve, naopak! Množství odebrané krve odpovídá zkumavce, ze které se pak centrifugací neboli odstředěním připraví cca 4-5 ml séra, které již neobsahuje červené a bílé krvinky.
Jak dlouho vydrží efekt ošetření krevní plazmou? Pokud výsledek není trvalý, po jak dlouhé době je vhodné zákrok zopakovat?
Efektem plazmaterapie je na jedné straně projasnění, omlazení (vyhlazení jemných vrásek, zjemnění těch hlubších) a vypnutí kůže (zlepšení pružnosti a textury pleti) a na straně druhé i urychlení procesu hojení kůže po různých zákrocích. Výsledek nastupuje v rozmezí od 5 do 15 dnů. Pro trvalý efekt se doporučuje proceduru opakovat přibližně po půl roce.
Zvětšení prsou pomocí vlastního tuku
Jak samotný zákrok probíhá?
Nejdříve se odebere tuk liposukční metodou s limitovaným podtlakem. Velký podtlak totiž způsobuje častěji mechanické poškození buněk a tím i jejich zánik, výsledek procedury je potom horší. Tuk se poté vyčistí. Je mnoho metod, jak toho docílit - např. centrifugace, filtrace, apod. Vyčištěný tuk zbavený nežádoucích příměsí (krve, oleje z odumřelých tukových buněk, vaziva, liposukčního roztoku) se vpravuje do požadovaných lokalit tenkou kanylou v malých kapkách, které mají šanci se přihojit (zůstanou vyživovány cévami příjmové oblasti).
Je při něm pacient v lokální nebo celkové anestezii?
Výkon lze provádět v celkové i lokální anestezii. Každá z metod má svá pozitiva i negativa. Pozitivem celkové anestezie je větší komfort pro operatéra i pacienta, větší procento přeživších tukových buněk (lokální anestetikum je pro buňky v různé míře toxické). Negativem nutnost předoperačního vyšetření, hospitalizace, rizika spojená s anestezií, vyšší cena.
U výkonu v lokální anestezii se pozitiva a negativa v přesném sledu obracejí.
Jak moc se prsa mohou zvětšit pomocí této metody?
Jednou procedurou zpravidla méně než o jedno komerční číslo košíčků. Výhodou je možnost opakování procedury u pacientek s dostatkem dárcovských míst.
Kdo je vhodným kandidátem pro tento zákrok?
Vhodným kandidátem je zdravá žena s menšími prsy, které nejsou povislé, a která má dostatek potenciálních dárcovských míst tuku.
Jaké jsou výhody této metody oproti klasické augmentaci prsou implantáty?
Tuk je vlastní tkáň, u které nehrozí rizika spojená s implantáty (ruptura, kapsulární kontraktura, změna pozice, ALCL), pohmatově jsou prsa zcela přirozená.
Vyhlazení vrásek pomocí vlastního tuku
Na které oblasti/na jaký druh vrásek se tento zákrok nejčastěji využívá?
Nejvhodnější je aplikace tuku do hlubokých vrásek, které jsou spojeny s procesem stárnutí. Méně vhodný je do míst drobných mělkých mimických vrásek, kde vzhledem ke své struktuře je náročné ho aplikovat přímo pod škáru (nejhlubší vrstvu kůže).
Jaké jsou výhody použití vlastního tuku jako výplň vrásek?
Výhodou aplikace vlastního tuku je vždy určité procento přežití přenesených tukových buněk. Navíc tuková tkáň obsahuje nejen buňky tukové, ale rovněž celou řadu dalších buněk modulujících i procesy hojení. Jedná se o tzv. buňky perivaskulární frakce, mylně nazývané buňkami kmenovými. Díky přítomnosti těchto buněk dochází k podkoží i regeneračním procesům, které celkově zlepšují stav kůže. Tuto vlastnost samozřejmě výplňové materiály nemají.
Existují nějaká rizika aplikace vlastního tuku jako výplň vrásek?
Jako u každé metody i zde jsou určitá rizika. Zánět kolem aplikovaného tuku se vznikem hnisavých abscesů, vznik tzv. granulomů (tuhých jizevnatých infiltrátů) kolem větších částí odumřelého tuku, možnost vpravení tuku do tepny s rizikem tukové embolie. Všechna zmíněná rizika jsou vzácná až extrémně vzácná.
Kdo je vhodným kandidátem pro tento zákrok? Existuje nějaké věkové omezení?
Vhodnými kandidáty jsou pacienti s velkou mírou atrofie podkožních měkkých tkání. Věkové omezení neexistuje, limitujícím faktorem je množství potenciálních odběrových míst.
Je zákrok pro pacienta bolestivý?
Zákrok je minimálně bolestivý, lze jej srovnat s aplikací jakéhokoliv jiného výplňového materiálu.
Jaký je výsledný efekt ošetření? Je účinek trvalý? Pokud ne, po jak dlouhé době je možné zákrok zopakovat?
Výsledkem výkonu by mělo být "omlazení" kůže ošetřované oblasti (a to nejen z důvodu objemového vyplnění, ale rovněž z výše zmíněných procesů regenerace podkoží). Výsledek se časem samozřejmě stírá, jak probíhá další přirozené stárnutí. Určitá část buněk však zpravidla přežívá dlouhodobě. Míra přežití je velmi individuální. Je-li potřeba, opakovat proceduru lze s odstupy cca 1/2 roku
(ilustrační fotografie - tuk jako výplň vrásek)