„Musím dělat vždy něco navíc," říká MUDr. Věra Terzijská
MUDr. Věra Terzijská je renomovanou estetickou dermatoložkou a působí jako garant péče estetické dermatologie v Perfect Clinic. Jak jde estetická medicína dopředu? Co vše dokáže estetický dermatolog s laserem?
Kde se vzala ve Vašem životě touha studovat medicínu?
Od malička mě lékařské prostředí lákalo a nikdy nepřestalo přitahovat. Od svých šesti let jsem věděla, že chci být doktorka. Ovšem nejdřív jsem chtěla léčit zvířátka, protože jsem je milovala, a tak jsem se logicky chtěla stát veterinářkou. Od osmi let jsem měla jasno. Tehdy moje maminka vážně onemocněla a já zjistila, že doktoři jsou moc důležití, protože pomáhají lidem, a zatoužila jsem být také prospěšná. Jako holčička jsem potom stále „léčila" panenky a různě je obvazovala.
Jakou jste měla představu o své budoucnosti, když jste se na medicínu později skutečně hlásila?
Během studií jsem nejprve uvažovala o chirurgii, nebo porodnictví, ale nakonec jsem volila mezi menšími obory oční, krční, ušní a kožní. Vyhrála dermatologie a v roce 1983 jsem nastoupila na kožní kliniku Fakultní nemocnice Na Bulovce. Se svým výběrem jsem stále spokojená.
Co rozhodlo o tom, že se vydáte ve své profesi na svou dnešní cestu estetické dermatologie?
Na klinice jsem dělala klasickou kožní medicínu, ale vždycky jsem tíhla ke korektivním operacím. Ještě jsem ani nesložila atestaci a už jsem měla privilegium pracovat na kožním sále, kde se prováděly drobné operace, jako odstranění různých nádorků, mateřských znamének a tak podobně. A to mě moc bavilo. Takový operační sálek jsem si pořídila ihned, sotva jsem začala se soukromou praxí, a postupně jsem přecházela na estetickou dermatologii, které jsem naprosto propadla. Možná to tehdy souviselo i s tím, že se tenhle obor začínal vyvíjet a postupoval velmi rychle kupředu, což se mi líbí dodnes. Kupříkladu kožní medicína takový progres nezná.
Znamená to, že estetická medicína byla něčím výjimečným v době, kdy jste s ní u nás začínala?
Před pětadvaceti lety sice estetická dermatologie fungovala, ale velmi omezeně. Pro většinu kožních lékařů to naopak tehdy nebylo nic mimořádného. Nepoužíval se botulotoxin ani kyselina hyaluronová. Dělaly se sice peelingy, ale nikoliv kyselinou glykolovou jako dnes, nýbrž kysličníkem uhličitým s acetonem. Už jsme ale uměli odstraňovat degenerativní projevy a začaly se používat první lasery.
Co vám na takovém miminku v plenkách imponovalo?
Fascinovalo mě, že je neustále třeba se něčemu novému učit, stále něco objevovat. To mě baví dodnes. Pořád mně také imponují možnosti, které pacientům náš obor přináší. Estetickou dermatologii lze využívat nejen v boji s příznaky stárnutí, ale i pro odstraňování různých vad a nedostatků, které nemají s věkem nic společného.
Estetická dermatologie je cestou k omlazení
To mě vede k otázce, zda se skutečně metodami estetické dermatologie dá dosáhnout „zázračného" omlazení?
Zázračného omlazení nedosáhne nikdo, protože vliv věku zastavit nelze. Co ale dokážeme, je zmírnit ho. Dnes existuje celá řada ošetření, které pomohou. Kombinací několika metod pak můžeme dosáhnout velmi slušného omlazení. Troufám si tvrdit, že někdy i o pět až sedm let.
Je pro vás osobně dnešní trend mládí, resp. mladosti dobrý směr?
To si žádá obšírnější odpověď. Vzhled dnes sehrává mnohem významnější roli než kdykoliv v minulosti. V kurzu je mládí, hranice středního věku se posunuje. Ženy vypadají úžasně i v pokročilejším věku, protože o sebe pečují, dbají na životosprávu a sportují. Je to možná dáno i pracovní poptávkou, protože dnes mají všude přednost mladí lidé. Člověk má pocit, že musí být dokonalý, aby ve společnosti obstál. Vypadat mladě a atraktivně si přeje většina žen a dnes již i mužů a jejich touha nemusí být na škodu. Vede je k lepší péči o tělo, zdravé životosprávě a pohybu.
Nic se ale nemá přehánět, a to platí i pro boj se stárnutím. Z některých lidí, kteří se usilovně snaží zastavit stáří, mrazí. Na druhou stranu jsou dnes estetická dermatologie i plastická chirurgie obory, které pomáhají vylepšovat to, co třeba dříve bránilo psychické pohodě. Takže, abych to shrnula: Určitě je dobré podstoupit úpravu, která zlepší sebevědomí a pomůže zbavit se mindráků, ale je naprosto nevhodné absolvovat zákrok, který vás pozmění a zničí vaši osobitost.
Anti-aging: Nechci měnit přirozený výraz tváře
Co je konkrétně vaším cílem anti-aging zákroků?
Zakládám si na tom, že nechci ženy měnit. Chci, aby vypadaly přirozeně a aby při pohledu na ně nikoho nenapadlo, že podstoupily nějaký zákrok. Stačí, že vypadají odpočatě. Proto se docela často stává, že klientkám nějakou úpravu rozmlouvám a nakonec ji neprovedu. Většinou se ale ženy přicházejí poradit a já se snažím vysvětlit, proč ten či onen výkon pro ně není vhodný. Přirozená krása by se neměla potlačovat. Cílem je, aby žena vypadala dobře, ale aby se přitom nezměnil výraz a tvar jejího obličeje. Dám vám příklad. Pokud se podíváme na herečky Meryl Streepovou nebo Julii Robertsovou, vidíme spokojené a krásné ženy. Obě jistě podstoupily nějaký zkrášlující zákrok, ale znají míru. Chtějí vypadat dobře, ale nikoliv směšně. Přirozenost je pro ně, stejně jako pro mne, prioritou.
V čem tkví ono nejcennější know-how estetického dermatologa?
Musí být kvalitním dermatologem, musí rozumět kůži a rozpoznat, jaký typ pokožky má v rukách. Jen tak pozná, co konkrétnímu člověku může pomoci a co naopak uškodit. Musí mít i estetické cítění, které umožní dosáhnout přirozeného výsledku. Dobrý lékař ať již estetický dermatolog nebo plastický chirurg musí být i dobrý psycholog. Pokud je zákrok zástupným řešením jiného problému, lékař to během konzultace s pacientem pozná.
Hraje tedy klíčovou roli zkušenost?
Zkušenost a celoživotní vzdělávání je k nezaplacení. Proto se i já, kromě své praxe, věnuji výuce lékařů v některých sekcích korektivní dermatologie a dlouhodobě také odborně publikační činnosti v oboru dermatovenerologie. Pořádám a vedu odborná školení v oblasti využití laseru, kožní regenerace a dermatochirurgie. Absolvovala jsem řadu stáží a kongresů jen namátkou v Paříži, Římě a New Yorku.
Rizika omlazení pleti
Přesto, existují i ve vaší práci s obrovskou zkušeností za zády, rizika?
Každý výkon přináší možná rizika. Zkušený lékař se je snaží předvídat a musí pacienta předem informovat. Proto je vhodné nejprve s pacientem probrat motivaci k danému zákroku, zhodnotit celkový zdravotní stav a případné kontraindikace a nabídnout nejvhodnější postup řešení.
Co se musí stát, aby některé tváře po zásahu estetického dermatologa vypadaly jako jeho antireklama?
Bohužel se stává, že vídáme ženy, kterým se změnila jejich tvář a podobají se sobě navzájem. Mají přefouklé rty, nepřirozeně vytažená obočí, zapadlé šikmé oči a velké tváře. Vypadají jako svoje vlastní karikatura. Může to být způsobeno nezkušeností lékaře nebo také absencí estetického cítění jeho i klienta. Proto tolik varuji, že rozhodně není dobré snažit se vyhovět klientům za každou cenu a plnit všechna jejich, často nerealistická přání. Velkou chybou také může být používání nekvalitních a necertifikovaných materiálů.
Obor estetické dermatologie jde rychle dopředu. Co je tou hybnou silou?
Technologie se v našem oboru vyvíjejí raketově. Jen v oblasti estetické prošla korektivní dermatologie za posledních deset let ohromným vývojem. Významně se třeba zlepšila léčba vrásek. Dnes je dokážeme redukovat, respektive úplně odstranit, a to jak mimické, tak i ty stařecké. Umíme omlazovat a regenerovat kůži lasery. Dovedeme nově tvarovat kontury a doplnit chybějící objem, a tím výrazně omladit celkový vzhled. Zjednodušeně se dá říci, že dnes formujeme celý obličej. Největšího pokroku jsme dosáhli v technice používání botulotoxinu, výplňových materiálů a implantátů. Dokážeme se pohybovat v různých vrstvách kůže.
Objevnou a účinnou metodu představuje lifting pomocí nití. Během posledních let došlo také k významnému posunu v kvalitě výplňových materiálů. Kupříkladu před deseti lety se kyselina hyaluronová vyráběla z kohoutích hřebínků, dnes jsou všechny výplňové materiály, které se k nám dovážejí, vyráběné synteticky. Jsou naprosto dokonalé a identické s tou kyselinou hyaluronovou, kterou máme v těle.
Estetická dermatologie a účinky laseru
Když zmiňujete lasery, co vlastně přináší do estetické dermatologie jejich paprsky?
Dnes se bez nich neobejde žádná ordinace estetického dermatologa a je jich celá řada kupříkladu frakční, rejuvenační či bio. Bylo by to na samostatnou kapitolu, ale nejdůležitější je říci, že neslouží jen k regeneraci kůže a omlazení, ale odstraňují také stařecké skvrny, jizvy po úrazech a jizvičky po akné. Dobré výsledky jsou také u chirurgických a popáleninových jizev.
Lze odpovědět na otázku, kterou omlazovací metodu pokládáte za nejefektivnější?
Nelze mluvit o jediném zákroku, vždy záleží na individuálních potřebách člověka. Ideální je většinou kombinace více metod. Tak se výrazně zvyšuje účinnost jednotlivých procedur. Základem bývá hloubková hydratace metodou Skinbooster, která je rovněž určena k omlazení pleti a zlepšení elasticity kůže. U nevýrazných obličejových kontur či povadající kůže lze dále aplikovat liftující nitě. Pro zlepšení kvality pokožky pak mohu použít frakční laser, chemický peeling nebo microneedling.
S plastickou chirurgií spolupracujete, dokonce v rámci jedné kliniky, ale přesto, nefušujete občas sobě navzájem do řemesla?
Spolupráce mezi oběma obory je velmi těsná. Oba se vzájemně doplňují a plynule mezi sebou přecházejí. Lidé, kteří stále častěji hledají možné postupy omlazení, většinou nejprve upřednostňují neinvazivní metody, kterými disponuje estetická dermatologie. S postupujícím věkem ovšem přichází čas na možný zásah plastického chirurga. Zkušený estetický dermatolog pozná, kde končí jeho práce, a pošle pacienta k plastikovi a naopak špičkový plastický chirurg pozná, kdy ještě nenastal čas pro jeho práci, ale doporučí zásah estetického dermatologa. Ve světě je oboustranná spolupráce zcela běžná. Možná i proto se většina světových kongresů pořádá pro oba obory. Doufám, že i u nás bude vzájemná kooperace stále běžnější.