Modelace zadečku pomocí implantátů
Pěkný zadeček patří k atributům sexy těla coby dnešního ideálu krásy stejně jako pevná a plná ńadra. V zemích Jižní Ameriky, kolébce plastické chirurgie, proto patří modelace zadečku k nejžádanějším operacím spolu se zvětšením prsou. Také u nás se tento zákrok stává stále oblíbenějším. Jaké jsou varianty modelace zadečku a jak probíhá rekonvalescence?
Vedoucí lékař MUDr. Roman Kufa sděluje velmi dobré zkušenosti: „Udělat líbivý zakulacený zadeček je doopravdy možné. Slouží k tomu implantační metoda podobně jako u augmentace prsou. Používají se stejné silikonové implantáty, jen jinak tvarované, aby se docílilo požadovaného tvaru.“
Co je to gluteoplastika?
Gluteoplastika je název pro několik estetických výkonů, jejichž cílem je úprava tvaru hýždí. Tyto výkony zahrnují nejen zvětšení, ale i zmenšení a modelaci hýždí, nebo kombinaci těchto výkonů. Operační augmentace hýždí je technicky velmi podobné zvětšení prsou, používají se stejné techniky. Zvětšení zadečku lze provést za pomoci implantátů, injekčních výplňových materiálů, je možné použít i vlastní tuk nebo tukové nebo kožně-tukové laloky.
Jaké jsou varianty modelací hýždí?
Hýždě je možné tvarovat i liposukcí, ale to jen v případě, že jde o přebytek tuku. Naopak zvýraznění siluety a dodání objemu plochým půlkám řeší právě modelace pomocí výplně. A tou je buď vlastní tuk anebo nejnověji implantát.
Zatímco u implantátu můžete čekat trvalý efekt, při aplikaci vlastního tuku je zákrok třeba opakovat několikrát, jelikož přenesené tukové buňky, které nestačí získat cévní zásobení, mají tendenci se vstřebávat. Kromě toho třeba do zadečku přenést poměrně velké množství tuku, což je u štíhlých pacientů, kteří mají sklony k plochému zadečku, často problém. Přestože silikonový implantát představuje pro organismus cizí materiál, výsledek má viditelný a trvalý efekt.
Doktor Kufa zdůrazňuje v souvislosti s kýženým efektem důležitost dodržení správného postupu a zároveň vhodné indikace. Vhodný kandidát je podle něho pacient s oploštělými hýžděmi, kdy kůže je pevná. „U hodně povolené a povislé kůže nemusíme vždy dosáhnout zvednutí a správného vyklenutí hýždí,“ varuje plastický chirurg a vysvětluje: „Vložením implantátu získáme lepší projekci hýždí, kulatost a zároveň se zvedne i povislá kůže pod zadečkem. To, jak moc, už záleží právě na míře poklesu kůže, ale také na velikosti implantátu. V žádné případě to není řešení celulitidy.“
I tady jsou na výběr různé velikosti implantátů a při jeho výběru rozhoduje jak přání pacienta, jeho představa o výsledném tvaru, tak i anatomické poměry v kvalitě kůže a hýždóvém svalu, jejichž posouzení je na zkušeném operatérovi.
Implantát se vkládá z řezu mezi hýžděmi, takže výsledná jizvička je skryta mezi nimi a je to jen nepatrná tenká čárka, která časem ztrácí na viditelnosti. „Implantát pak umísťujeme do prostoru pod hýžďový sval, který ho fixuje tak, aby nedocházelo k jeho posunu,“ říká MUDr. Kufa. Tady hodně záleží na správném odhadu operatéra, protože stačí udělat si o něco větší prostor než je implantát a může dojít k jeho posunu a změně tvaru hýždě. Sezením ale nic takového nehrozí. „Implantát se vkládá tak, aby nebyl v místě s největším tlakem na hýždě při styku s podložkou. Dává se výše, takže dotyčný si přímo na něm nesedí“, uzavírá doktor Kufa.
Jak je modelace hýždí náročná pro klienta?
Provádí se v celkové narkóze a trvá asi hodinu. Pobyt na klinice se doporučuje jeden až dva dny, po operaci pacient leží na břiše, posadit se může za tři dny a po týdnu už může ležet i na zádech. Po čtrnácti dnech je dovolená mírná zátěž a kancelářská práce. Cvičení, posilování hýžďových svalů a plná fyzická zátěž je možná po šesti týdnech. Stehy jsou vstřebatelné, takže není nutné jejich odstranění. Žádné omezení v pohybu po kompletním zhojení neexistuje.
Pokud by se implantát po čase vyjmul, došlo by, logicky, k poklesu hýždí. Řešení je v tento moment stejné, jako u poklesu prsou a tím je modelace či modelace s implantací. Nejsou-li však subjektivní potíže a nedochází –li k posunu a ztvrdnutí v místě s implantátem, není třeba implantát vyjímat či měnit.
Autorem článku je Perfect Clinic – Kufa, Pros & Co.