Křečové žíly na nohou a na rodidlech v těhotenství. Co s nimi?
Křečové žíly nejsou jen estetickým problémem, ale především chronickým onemocněním, které je třeba řešit s cévním specialistou. Mnoho žen postihne výskyt křečových žil na dolních končetinách, ale také v oblasti rodidel, během období těhotenství.
Proč během těhotenství častěji vznikají křečové žíly nebo se problémy s nimi zhoršují?
Ženské tělo prochází během období těhotenství značnými proměnami, aby se utvořil dostatečný prostor pro rostoucí miminko. Hormonálními změnami dochází k rozvolnění tkání a s tím dochází i povolení tonusu (napnutí) žilní stěny, což může mít za následek i vznik a rozvoj varixů. Proto je období těhotenství a porodu více rizikovým obdobím pro vznik křečových žil nebo zhoršení stávajících varixů.
Křečové žíly v tříslech a na genitáliích v těhotenství. Jde o častý problém?
K výskytu křečových žil v oblasti vulvy a podbřišku dochází asi u 4 % těhotných žen. Varixy mohou vznikat i v oblasti pánve vlivem hormonálních změn a tlakem zvětšující se dělohy. Ženy nejčastěji popisují pnutí, bolesti, pálení či křeče v postižené oblasti, které se zhoršují dlouhodobým stáním nebo naopak sezením. Na kůži mohou být viditelné projevy v podobě nafialovělých rozšířených žil, tmavých uzlíků nebo místního otoku. Tyto problémy se mohou vyskytnout ale i u žen netěhotných.
Jak se odstraňují křečové žíly v intimních partiích?
Pro odstranění křečových žil na rodidlech se využívají miniinvazivní moderní metody, jako je laserová nebo radiofrekvenční ablace, sklerotizace či systém Clarivein. Nejvhodnější a nejšetrnější postup volí cévní chirurg na základě důkladného ultrazvukového vyšetření.
Zmizí křečové žíly po porodu?
Nelze říci, že pokud se problémy s křečovými žilami objevily během těhotenství, tak okamžikem porodu opět zcela pominou. Je pravda, že u někoho do cca 3 až 6 měsíců po porodu může dojít ke zlepšení cévního nálezu, nebo i k úplnému vymizení cévních potíží. Pokud ale potíže přetrvávají (což je, bohužel, ta častější varianta), je vždy na místě absolvovat vyšetření u cévního specialisty a pokud se prokáže onemocnění křečových žil, tak ho řešit. Pokud žena plánuje další těhotenství, je vhodné problém s varixy řešit ještě před dalším těhotenstvím.
Jak pečovat o křečové žíly v těhotenství?
Cévní specialisté nastávajícím maminkám radí vyvarovat se dlouhodobému stání či sezení a při něm si nedávat nohu přes nohu. Pro zlepšení krevního oběhu je vhodné denně chodit, pomáhá také sprchování střídavě studenou a teplou vodou, přičemž studenou vodou by se mělo končit. Při odpočinku je dobré mít zvednuté (podložené) dolní končetiny a nošení kompresních punčoch též přináší úlevu.
Pokud se v těhotenství objeví zánět v podkožních žilách, což se projeví tvrdšími tmavými žilami a bolestí, je vhodné udělat ultrazvuk, který vyloučí postižení hlubokých žil. Pokud je zánět skutečně pouze v podkoží, léčí se lokálně Lioton gelem nebo Heparoid gelem, kompresní punčochou nebo podkolenkou a přiměřeným pohybem (chůzí). Důležité je sledovat, zda nevznikl na dané končetině otok, to by i na ultrazvuku mohlo být vidět postižení hlubokých žil. V takovém případě by bylo nutné léčit injekcemi nízkomolekulárního heparinu. Vždy ale samozřejmě po domluvě s ošetřujícím gynekologem.
Co pomáhá na bolest křečových žil?
Péči o křečové žíly v těhotenství lze doplnit i o vhodné gely nebo masti, které obsahují účinné látky, které jsou bezpečné pro nastávající maminku i dítě, které dokáží krátkodobě snížit pocit bolesti, otoku a těžkých nohou. Vhodná je také strava bohatá na rutin, který má příznivé účinky na pružnost cév a snížení křehkosti cévních kapilár. Nejvýznamnějším přírodním zdrojem rutinu u nás je pohanka, dále je hojně obsažen i v jablečné slupce, chřestu, nektarinkách či lesních plodech.
Operace křečových žil (sklerotizace) v těhotenství?
U těhotných žen se křečové žíly neoperují, ve většině případů se obtíže řeší konzervativně. Při přetrvávajících potížích i v době po porodu je vhodné vyšetření na cévním oddělení a dle nálezu pak zvolit vhodnou metodu odstranění křečových žil.
Jaká metoda léčby křečových žil je nejlepší?
Nejprve je třeba říci, že varixy - křečové žíly nelze zcela vyléčit žádným lékem, mastí nebo speciální dietou. Neexistuje ani žádná operace, která by z nemocné žíly dokázala udělat žílu zdravou. Nemůžeme proto hovořit o léčbě křečových žil, ale o jejich odstranění, kdy pak její funkci převezme a nahradí zbytek žilního systému.
Při klasickém operačním postupu se postižené žíly z těla vytrhávají, avšak tento postup je dnes již překonaný moderními metodami, které jsou šetrnější, efektivnější a pacient se po nich rychleji vrací do běžného života. Tyto postupy se zaměřují na uzavření postižené žíly zevnitř, ať již působením tepla laserového paprsku nebo radiofrekvence, sklerotizační látkou nebo speciálním žilním lepidlem. Jelikož jde o miniinvazivní šetrné postupy, není nutná celková anestezie a nezanechávají nápadné jizvy. Všechna ošetření se provádí za kontroly pomocí ultrazvuku.