Jak snadno odstranit chloupky pomocí Fotoepilace
Co je to fotoepilace?
Dnes je fotoepilace nejúčinnějším a nejlevnějším způsobem odstraňování nežádoucích chloupků. Fotoepilace umožňuje ošetření, které lze aplikovat téměř na všechny typy pleti a také na různé barvy chlupů. Metoda IPL je méně bolestivá než laserové odstranění chloupků, je dostupnější a nabízí dlouhodobé výsledky s laserovou metodou srovnatelné. Samotný proces odstraňování chloupků metodou IPL je založen na principu fototermolýzy. To znamená, že je IPL světlo aplikováno na kůži, automaticky se transformuje a ničí tak zárodečné buňky vlasových kořínků. Po eliminaci těchto buněk chloupky padají a umírají. Doba léčby se liší v závislosti na typu pokožky.
Fotoepilace vás trvale zbaví chloupků
Fotoepilace vás trvale zbaví chloupků na celém těle. Ošetření IPL přístrojem je však nutné několikrát opakovat, jelikož fotoepilace je účinná v období růstu chloupku. Několika sezeními se tak ujistíte, že byly ošetřeny i chloupky, které byly při předchozích sezeních v klidové fázi. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud jsou vaše chloupky tmavé a Vaše kůže světlá. Pokud se pro odstranění chloupků fotoepilací rozhodnete, je nejprve nutná odborná konzultace, zda jste vhodným kandidátem, popřípadě jaká metoda odstranění chloupků je pro Vás nejvhodnější.
Fotoepilaci je možné provést na celém těle. U žen převládá především fotoepilace lýtek, obličeje (chloupky nad horním rtem, bradě, výjimkou není ani fotoepilace kotlet), intimních partií či fotoepilace podpaží.
Pro odstranění chloupků v obličeji je možné také podstoupit epilaci elektrickou jehlou.
Jak zjistím, zda jsem vhodný kandidát na fotoepilaci?
Fotoepilace je vhodná pro ženy i muže s blond nebo tmavými chloupky. Pokud jsou chloupky nepigmentované, tedy bílé, fotoepilaci nelze provést. Pacienti s tmavými chloupky a světlou pokožkou jsou ideálními kandidáty na fotoepilaci. Rostoucí chloupky jsou často tenčí a světlejší. Obecně se věří, že vlasové folikuly reagují více na léčbu, zatímco jsou v rostoucí fázi.
Existují lidé, kteří nejsou vhodnými kandidáty na IPL. Lidé s tmavou kůží, kteří jsou náchylní k hyperpigmentaci musí fotoepilaci nejprve konzultovat s dermatologem. Ošetření fotoepilací se dále nedoporučuje těhotným ženám, lidem trpícím epilepsií, lidem s tetováním, lidem s opálenou pokožkou, osobám, které užívají léky na ředění krve nebo léky způsobující přecitlivělost na světlo. IPL není vhodné ani pro osoby s cukrovkou, herpesem, ani pro lidi, kteří měli v minulosti kožní vyrážku způsobenou reakcí na světlo.
Jak si vybrat vhodného lékaře?
Estheticon nabízí řadu klinik a lékařů, kteří odstranění nežádoucích chloupků fotoepilací provádí. S vybranou klinikou je nutné konzultovat, zda jste vhodným kandidátem k odstranění chloupků touto metodou. Na konzultaci se vhodné probrat jakého výsledku provedeným zákrokem docílíte. Kliniku můžete vybírat i dle typu IPL přístroje, který je k zákroku využíván či vzájemného porozumění si s ošetřujícím.
Jak probíhá první schůzka s lékařem?
Před každým zákrokem je nutná důkladná konzultace. Lékař tak může důkladně posoudit, zda je pro Vás fotoepilace vhodná. Při první schůzce je také důležité s vybraným lékařem prodiskutovat Vaše očekávání ohledně konečného výsledku fotoepilace. Na schůzce je vhodné probrat i veškerá potencionální rizika.
Jak se připravit na zákrok?
Před provedením fotoepilace a během celého ošetření je nutné 6 až 8 týdnů vynechat jakýkoliv druh epilace, jako je vosk či trhání chloupků. Chloupky lze odstranit pouze holením. Vyhněte se také slunečnímu záření, pokud se vystavujete slunečnímu záření, aplikujte opalovací krém s vysokým UV faktorem. Pokožka by měla být co nejsvětlejší pro dosažení co nejlepšího efektu. Před ošetřením očistěte pokožku v místě ošetření a neaplikujte na ni žádné krémy. Pokud použijete deodorant, bude před ošetřením odstraněn. Pokud je pokožka po ošetření citlivá, v těsném oděvu se budete cítit nepohodlně, proto je vhodné zvolit volnější oblečení. Pokud trpíte jakoukoliv zdravotní indikací a berete medikamenty, poraďte se s lékařem, zda je pro Vás fotoepilace bezpečná. Před fotoepilací se řiďte především konkrétními pokyny kliniky.
Jak se provádí fotoepilace?
Ošetřovaná oblast se nejprve očistí a vydezinfikuje. Kůže je poté potřena vrstvou transparentního gelu, který vyrovnává strukturovanou kůži. Fotoepilace je téměř bezbolestná. Při ošetření je celá plocha aplikátoru aktivně ochlazována, kůže je tak před každým impulzem a během něj i po něm zchlazována. Doba ošetření je závislá na ploše ošetřované oblasti. Ošetření podpaží či třísel trvá přibližně 10 minut, ošetření větších oblastí, jako jsou například nohy a záda mohou trvat až jednu hodinu.
Výhody zákroku
Výhodou je dlouhá doba efektu po ošetření. Chloupky jsou viditelně tenčí, rostou velmi pomalu, až postupně vymizejí. Další výhodou IPL epilace je cena zákroku, která je nižší než laserová epilace a navíc je ošetření téměř bezbolestné.
Jak probíhá zotavení po fotoepilaci?
Po ukončení fotoepilace je opět nutné vyhýbat se slunečnímu záření či jakékoliv formě opalování. Po zákroku se také doporučuje pokožku hydratovat, jelikož může být sušší. Není vhodné užívat krémy s chemickými látkami. Vždy je nutné konzultovat, jakými prostředky jde ošetřované místo hydratovat. Je také vhodné dodržovat pitný režim.
Doba rekonvalescence
Hojení po zákroku probíhá postupně, nejdříve odezní otok, potom se z pleti odlupují drobné stroupky. Nejvýraznější začervenání odezní již po 2 až 3 dnech, ale mírný erytém může přetrvávat několik dní. Po fotoepilaci je velmi důležitá ochrana kůže na slunci, aby nevznikla hyperpigmentace. Je důležité používat vhodný make up s vysokým faktorem ochrany a to včetně ochrany před UVA zářením. Je vhodné používat reparační krémy např. s panthenolem a dostatečně hydratovat pokožku.
Výsledky fotoepilace
Účinnost fotoepilace závisí na mnoha faktorech. IPL funguje lépe na bílé nebo světle hnědé kůži než na černé. Dalším faktorem je druh vybavení, které zdravotnický pracovník používá během procedury. Každý reaguje na IPL odlišně a většina lidí bude potřebovat několik sezení, než si začne všímat výsledků.
Komplikace nebo možné vedlejší účinky
Fotoepilace je pro většinu lidí bezpečná, ale přesto není vhodná pro všechny. Těhotné ženy a lidé, kteří užívají léky na ředění krve, by se například IPL epilaci měli vyhnout. Všechny dermatologické laserové a IPL ošetření mají prakticky stejný rozsah komplikací, liší se však v míře jejich výskytu.
Mezi nejčastější komplikace se řadí změna barvy kůže, otok, infekce, krvácení, jizvení a krustování. Komplikace se mohou objevit pokud ošetření provedl neodborník bez dohledu kvalifikovaného lékaře. Většina vedlejších účinků po fotodepilaci je mírná a přechodná. Trvalé vedlejší účinky, jako jsou jizvy, jsou nepravděpodobné, ale mohou se objevit.
Časté otázky
- Pro koho se hodí IPL fotoepilace? Epilace se hodí pro všechny, kteří se chloupků chtějí zbavit. Každý člověk je individualita, fotoepilace u každého funguje jinak. Všeobecně je nejvhodnějším kandidátem člověk se světlou kůží a tmavými chloupky.
- Jak trvanlivá je IPL fotoepilace? Jednorázové ošetření určitě nestačí. Efekt epilace má při opakování dobrou trvanlivost v řádu měsíců. Efekt je však individuálně odlišný. Fotoepilace se doporučuje vždy jednou za rok zopakovat.
- Je fotoepilace bolestivá? Pokud ošetření IPL provádí profesionální klinika, fotoepilace je bezpečná a nebolestivá. Jestliže máte velmi citlivou pokožku, můžete cítit lehké šťípnutí či pálení.
Bibliografie
ResearchGate, Photo-epilation: Guidelines for care from the European Society for Laser Dermatology (ESLD) [online]. Dostupné na: https://www.researchgate.net/p... [Datum: 22. listopadu 2020].