Jak se zbavit vrásek pomocí injekčních výplní

Jak se zbavit vrásek pomocí injekčních výplní
MUDr. Elizabeth Adenubiová se specializuje na estetickou dermatologii, anti-aging medicínu a trichologii (řeší problémy s vlasy a vlasovou pokožkou). Absolvovala praxi v ČR i zahraničí.
Vytvořeno: 12. 5. 2020 · Aktualizováno: 12. 9. 2021

Hledáte způsob, jak se vypořádat s vráskami? Jednou z možností k jejich odstranění jsou injekční výplně. A právě o nich jsme se bavili s MUDr. Elizabeth Adenubiovou Ph.D., odbornicí pro výkony estetické medicíny. Jak často by se mělo ošetření opakovat a jaké jsou další tipy k urdžení mladistvého vzhledu?

Vývoj injekčních výplní

Výplňové preparáty neboli fillery mají za sebou zajímavou historii. Nejprve se v 80. letech 20. století objevily silikony, což byly ještě látky neživočišné povahy, které pro pacienty znamenaly časté komplikace. Později se začaly používat kolageny, které se získávaly ze skotu nebo z prasat a jež se jevily jako nepraktické (např. vzhledem k možné alergii). V dnešní době se nejčastěji využívá kyselina hyaluronová, látka přirozeně se vyskytující v oku, kloubech a kůži. Je důležitá pro lubikaci, ochraně a udržení struktury tkání těla. Jednou z jejích vlastností je schopnost vázat velké množství vody. Toho také využíváme v estetické medicíně. V současnosti se kyselina hyaluronová vyrábí synteticky a výhodou je, že u ní nehrozí riziko vzniku alergické reakce. Kromě využití v estetické medicíně se injekce kyseliny hyaluronové používají také při bolestech kloubů.

Použití injekčních výplní

Pomocí injekčních výplní lze odstranit jemné i hlubší vrásky (např. nosoretní rýhu), vymodelovat kontury obličeje, pozvednout koutky úst nebo vyplnit objem tváří. Dále s ní můžeme vyplnit rty a zvětšit tak jejich objem, vyplnit nehezké jizvy a různé nerovnosti na kůži.

Fillery rozdělujeme na vstřebatelné, permanentní a semipermanentní.

Vstřebatelné výplně: Jejich výhodou je postupné biologické odbourávání v těle, a proto obvykle nedochází ke komplikacím, ani kontraindikací není mnoho. Aplikaci je třeba opakovat po šesti a dvanácti měsících. Patří sem kyselina hyaluronová a kolagen.

Semipermanentní výplně: Tyto preparáty jsou v těle odbourávány v řádu několika let (zhruba 2 - 4 roky). Tyto výplně jsou vhodné pro modelaci kontur v obličeji, používají se i ke korekci kosmetických asymetrií obličeje. Nepoužívají se však k vyplňování rtů.

Permanentní výplně: Obecně se nepovažují za bezpečné vzhledem ke komplikacím, které mohou vyvolat. Jedná se totiž o látky, které se v těle nevyskytují přirozeně. Například injekční výplně na bázi silikonu nejsou v České republice povoleny pro použití v oblasti obličeje.

injekční výplně
Výplně rozdělujeme na permanentní, semipermanentní a vstřebatelné

Pravidelná péče je důležitá

Paní doktorko, v dnešní době chce každá žena vypadat ve svém věku co nejlépe. Jak tedy dosáhnout, za pomoci estetické medicíny, pěkných výsledků a dodat ošetřovaným partiím tolik potřebný objem?

V první řadě taková žena chodí pravidelně, protože tak můžeme vytvořit individuální plán u každé klientky a dosáhnout tak výsledků, jakých si přeje. Nikdo neumí kouzlit během chvilky a i objemová výplň se časem vstřebá.

Proto je důležitá pravidelná péče a volba správného preparátu u konkrétní klientky. Navíc různé ošetřované partie vyžadují různé techniky vpichu, to vše je nutné přizpůsobit individuálním případům.

Jak často aplikovat výplně ?

Má na žádoucí objem vliv počet opakování a interval ošetření? Pokud ano, kolik opakování doporučujete, aby byl efekt co nejlepší a nejtrvalejší?

Určitě ano. Nejsem zastáncem příliš častého aplikování výplní a snažím se pracovat spíše s menším množstvím kyseliny hyaluronové. Většinou klientky dochází 1-2x ročně a jsou maximálně spokojené. Vyhýbáme se tak „přefouklému” vzhledu obličeje.

O co vše by se měl pacient, v případě konzultace, zajímat?

Rozhodně by měl vědět, kdo bude aplikovat materiál – musí to být lékař, ideálně dermatolog nebo plastický chirurg, který má zkušenost v estetické medicíně a prošel si nutnými kurzy s certifikáty. Jedině tak lze minimalizovat komplikace, které mohou nastat. Navíc takový lékař si s nimi poradí a může předepsat nutné léky, což například kosmetičky nemohou.

filler
Aplikace filleru

Je pravda, že ošetření stejné zóny se nedoporučuje provádět častěji než dvakrát ročně?

Záleží na oblasti a typu preparátu, ale obecně se to nedoporučuje. Může například dojít k dlouhodobému otoku způsobeném útlakem mízních cév.

Existují tipy týkající se správné životosprávy, masáží obličeje, speciální kosmetiky apod., které po zákroku mohou udržet efekt co nejdéle?

Správná životospráva je základ, protože přináší dostatek živin pro tvorbu kolagenu a elastinu v kůži. Existují různé techniky masáží obličeje, které rovněž pomahájí, ovšem efekt je krátkodobý a je třeba je často opakovat. Základem domácí péče jsou tzv. kosmeceutika – kosmetické produkty, které mají částečné vlastnosti léků a pomáhají udržet efekt.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.