Hladká pokožka bez chloupků
Lasery k odstranění nežádoucího ochlupení (depilační lasery) se v estetické dermatologii užívají již téměř 30 let. Zbavte se nežádoucích chloupků pomocí laserové epilace a zapomeňte na žiletky či vosky.
Je potřeba absolvovat několik sezení
V koříncích se světelná energie mění na tepelnou a toto krátkodobé zahřátí chlupových cibulek způsobí jejich těžké poškození. U chloupků v růstové (anagenní) fázi se nenávratně zničí i jejich zárodečné buňky. Tento požadovaný proces není možné očekávat u kořínků, které jsou při ošetření ve fázi klidové (katagenní a telogenní). Procento chloupků v růstové fázi je individuální, obvykle jde, bohužel, jen o 20-30 % z celkové populace chloupků. Z toho vyplývá, že jedno ošetření depilačním laserem nemůže v žádném případě zničit všechny přítomné chloupky. V průměru jsou nutná čtyři až šest sezení v odstupech předepsaných lékařem, abychom postupně všechny kořínky v růstové fázi zachytili a zničili (nové chlupové cibulky již nevzniknou). U obličeje se jedná o interval 8-10 týdnů, na trupu a horních končetinách 2,5-3 měsíce, na dolních končetinách 3-4 měsíce. Pokud nejsou tyto časové rozestupy dodrženy, klesá účinnost ošetření a obvykle se zvyšuje jejich celkový počet.
Chloupky zcela bez pigmentu laserový paprsek nezasáhne. Významný je tento fakt především pro obličej žen - laserová epilace postupně odstraní všechny pigmentované chloupky, světlé, resp. bezbarvé, zůstávají. Pokud však žena nezačne užívat určitý typ antikoncepce s tzv. antiandrogenním účinkem, nezabrání se v následujících letech riziku tmavnutí a zesilování chloupků původně světlých, laserem nepoškozených.
Kromě procenta chloupků v růstové fázi, přítomnosti alespoň malého množství hnědého pigmentu v koříncích a dodržování pravidelných odstupů mezi opakováními je zásadní i použití dostatečně výkonného přístroje se správnou vlnovou délkou. V současné době tuto podmínku splňují lékařské vysokovýkonové lasery. Zlatým standardem jsou t.č. diodové přístroje s vlnovou délkou 810nm, schopné produkovat energii 50-70 J/cm2, vybavené navíc účinným chlazením povrchových vrstev kůže. Mezi zástupce této skupiny patří laser MeDioStar XT německé firmy ASLCEPION a laser Soprano XL společnosti ALMA LASERS. Druhý jmenovaný laser navíc nabízí alternativní ošetření patentovaným modem „in motion“, který dodává potřebnou laserovou energii kořínkům v menších dávkách, ale ve vysoké frekvenci až deseti pulzů za sekundu.
Ošetření nelze provádět: v těhotenství v oblasti břicha (nad dělohou), během rizikového těhotenství vůbec, na extrémně opálené pokožce a při aktivním kožním zánětlivém onemocnění.
Nevytrhávat, pouze holit
Před zákrokem nesmí být chloupky minimálně měsíc vytrhávány, jinak se snižuje efektivita výkonu. V den ošetření ráno musí být ochlupení v plánované oblasti hladce oholeno. V opačném případě roste riziko tvorby puchýřků, stroupků a následných posunů pigmentu.
Během zákroku klient individuálně vnímá mírné až středně silné píchání či palčivost v místě laserové epilace. Tyto nepříjemné pocity odezní s ukončením výkonu. Ke zmírnění bolestivosti při ošetření je možné použít chlazení kožního povrchu, event. kombinaci s povrchově znecitlivujícím preparátem (Emla crm.). Lék Emla crm. je velmi dobře tolerován, zcela výjimečně může dojít ke kontaktní iritační nebo alergické kožní reakci. Zrak klienta je chráněn během celé laserové epilace ochrannými brýlemi.
Bezprostředně po zákroku může být kůže v místě ošetření lehce zarůžovělá, až zarudlá, začervenání přetrvává obvykle jen několik hodin. Následně asi dva týdny trvá, než jsou zničené chlupové kořínky „vytlačeny" z kůže ven na povrch. Situace připomíná růst chloupků, zasažené zbytky chloupků však po tomto období spontánně vypadnou. Po tuto dobu je nutné chránit ošetřenou kůži před UV světlem, při osvětlení UV paprsky může totiž pokožka v místě ošetření dlouhodobě změnit barvu oproti okolní neošetřené pleti.
Laserová epilace je efektivní
Závěrem lze shrnout, že laserová depilace je výkon velmi žádaný a efektivní. Starší laserové přístroje (rubínové a alexandritové) využívaly stejného principu jako ty nejmodernější dnešní lasery (diodové a Nd:Yag), nicméně byly poměrně nešetrné, při výkonu se spálilo i okolí chloupků a zákrok byl mnohem nepříjemnější. Ošetření moderním depilačním laserem bývá dobře snášeno, bolestivost nepřesahuje stupeň bolesti provázející např. mechanickou depilaci (vosk, depilátor). Okolní tkáně nejsou laserem významněji zasaženy, tvorba puchýřků a stroupků je zcela výjimečná. K dosažení trvalého odstranění chloupků je nezbytně nutné použít jen lékařské vysokovýkonové lasery v předepsaných intervalech. Nelékařské fototerapeutické přístroje typu kosmetických pulzních světel (IPL) nemají pro dosažení trvalé depilace dostatečnou sílu ani optimální vlnovou délku.