Jste vhodným kandidátem pro fotorejuvenaci či pro resurfacing?

Jste vhodným kandidátem pro fotorejuvenaci či pro resurfacing?
Podle Aspen Aesthetic Clinics, Klinika Praha
Aspen Aesthetic Clinics nabízí nejmodernější metody v oblasti odstraňovaní a přenosu vlastního tuku. Jedná se o minimálně invazivní zákroky, které se provádějí v lokální anestézii.
Vytvořeno: 25. 2. 2021 · Aktualizováno: 18. 8. 2021

V průběhu času a působením zemské gravitace se naše pokožka stává uvolněnější, objevují se vrásky, pigmentové skvrny a další projevy stárnutí. Fotorejuvenace/resurfacing je vynikající metoda k dosažení výrazně mladistvějšího vzhledu.

Co je to fotorejuvenace a co je to resurfacing?

Fotorejuvenace je souhrnný název pro několik postupů. Hlavním principem této metody je tepelné narušení kolagenu v kůži. Důsledkem toho se v pokožce je aktivuje proces hojení a uvolňování látek, které ovlivňují regeneraci kožních buněk. Dochází k povzbuzení buněčné činnosti a tím k tvorbě nových kolagenních vláken. Zlepšuje se tak pevnost a pružnost pokožky. K dalším efektům fotorejuvenace patří vymizení pigmentových skvrn a drobných žilek, vyplnění jemných vrásek i jizviček a celkové zlepšení kvality pokožky. Fotorejuvenace je velmi šetrný postup, a proto jej lze kombinovat s chemickým peelingem, ošetřením lasery, aplikací botulotoxinu, kožních implantátů a lze jej také provést po operačních zákrocích.

Resurfacing je laserová metoda ošetření pleti, při níž je pomocí paprsku erbiového nebo CO2 laseru odstraněna svrchní vrstva pokožky. Výsledkem resurfacingu je vyhlazení vrásek a jizviček, vypnutí pleti a celkové omlazení. Resurfacing je oproti fotorejuvenaci více invazivní.

Fotorejuvenace

Jedná se o šetrné zahřívání škáry nízkými dávkami světelné energie. Zdrojem světla je buď intenzivní pulzní světlo (IPL), pulzní barvivový laser nebo diodový laser. Zahříváním dochází k povzbuzení buněk, které produkují kolagenní vlákna. Tím je probuzena nová tvorba kolagenu, vyhlazují se drobné vrásky a pleť se vypíná. Světelná energie je částečně pohlcena v rozšířených žilkách obličeje, čímž dojde k jejich zatavení a následně v několika týdnech k jejich vstřebání. Při fotorejuvenaci jsou částečně odstraněny i pigmentové skvrny na kůži. K zahojení po fotorejuvenaci dochází asi po 7–14 dnech.

Praha, Praha (kraj)
MUDr. Dagmar Větěchová
Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj

Resurfacing

Metoda využívá tzv. ablačních laserů, jako je CO2 laser a erbiový laser. Tyto lasery šetrně odpaří svrchní vrstvy pokožky a tím dosáhnou obnovení povrchu kůže. Tento postup je nejčastěji užíván k ošetření jizev po neštovicích nebo akné, k vyrovnání hlubších vrásek nebo zhrublého povrchu kůže. Vynikající je k vyhlazení vrásek kolem očí a na horním rtu. Zákrok může být i ambulantní, lékaři obvykle doporučují 1 denní hospitalizaci s dalším ošetřením například biostimulačním laserem či intenzivním červeným světlem pro rychlejší hojení. Doba hojení v 2–4 týdny, následně nutná důsledná fotoprotekce (krémy s vysokým UV filtrem – 50+) několik měsíců. Zákrok se dá dobře kombinovat s chirurgickými zákroky v celkové narkóze, například s faceliftem.

Resurfacing
Resurfacing

Jste vhodným kandidátem pro fotorejuvenaci či resurfacing?

Pokud vás trápí zhrublý povrch kůže obličeje, vrásky, jizvy po akné či neštovicích nebo pigmentové skvrny, můžete být vhodným kandidátem pro fotorejuvenaci či pro resurfacing. Je třeba však mít realistická očekávání a uvědomit si, že tyto metody nepřinášejí tak radikální výsledky, jako zákroky estetické chirurgie (např. face-lift).

Před ošetřením

Při první konzultaci s vámi bude lékař hovořit o vašich představách a očekáváních od fotorejuvenace/resurfacingu. Zhodnotí stav a elasticitu vaší pokožky. Pokud jsou vaše vrásky příliš výrazné a pleť příliš volná, může lékař doporučit kombinaci ošetření s dalším typem ošetření nebo radikálnější postup, jako je například face-lift tak, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků. Lékař vám také poskytne veškeré instrukce k péči o pleť před a po ošetření.

Fotorejuvenace se provádí v místním znecitlivění obvykle pomocí anestetické masti a ihned po zákroku můžete odejít domů. Resurfacing se oproti tomu provádí obvykle v tzv. analgosedaci (řízeném spánku) a po zákroku je obvykle doporučována jednodenní hospitalizace.

Po ošetření

Obě ošetření jsou velmi rychlá. Bezprostředně po ošetření je kůže zarudlá a lehce mokvá (u resurfacingu je narušení pokožky znatelnější). V tomto období je nutno věnovat pokožce zvláštní péči, jako je přikládání studených obkladů ze sterilní vody a promašťování. K úplnému zahojení po fotorejuvenaci dochází asi po 7–14 dnech, u resurfacingu po 2–4 týdnech. Po fotorejuvenaci i resurfacingu je třeba chránit ošetřované plochy před slunečním zářením a používat ochranné krémy s vysokým UV filtrem (50+) minimálně 2 měsíce. Žádná další opatření nejsou nutná.

ošetření pleti
Ošetření pleti

Jaké jsou výsledky fotorejuvenace a resurfacingu?

V případě resurfacingu jsou výsledky vynikající. Vaše pleť může vypadat o 5–10 let mladší. Pokud jste podstoupili fotorejuvenaci, můžete počítat s velmi dobrými výsledky ve zlepšení vzhledu povrchu kůže, vymizení rozšířených žilek a pigmentových skvrn. Výsledky vyhlazení hlubokých vrásek jsou spíše průměrné. Nejlepší výsledky jsou ve vyhlazení vrásek v očním okolí.

K dosažení co nejlepšího výsledku je u fotorejuvenace nutno podstoupit přibližně čtyři ošetření v rozmezí minimálně 6 týdnů. Konečný výsledek je možno hodnotit asi 3 měsíce od ukončení procedury.

Výsledky jsou dlouhodobé, ale nezabrání dalšímu stárnutí pleti, tvorbě nových vrásek, rozšířených žilek či pigmentových skvrn. Po čase tedy možná pocítíte potřebu fotorejuvenaci či resurfacing podstoupit znovu.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.