Odstraňování křečových žil za pomoci radiofrekvence

Odstraňování křečových žil za pomoci radiofrekvence
MUDr. Milan Bartášek je chirurg, který momentálně působí v Nemocnici Na Homolce a na klinice BB Klinik v Příbrami. Zaměřuje se především na cévní chirurgii a to na laparoskopické operace cév.
Vytvořeno: 5. 3. 2010 · Aktualizováno: 28. 10. 2022

Patří mezi několik málo odborníků u nás, kteří se věnují odstranění křečových žil radiofrekvenční technikou. Ve své profesi však zůstal věrný také klasické chirurgii. O unikátnosti radiofrekvenční metodě hovoří MUDr. Milan Bartášek.

Pane doktore, jaká byla Vaše cesta k cévní chirurgii?

Ta cesta vedla samozřejmě přes všeobecnou chirurgii. Kromě soukromé kliniky Laser Esthetic pracuji v nemocnici v Příbrami a cévní chirurgie z toho spontánně vyplynula. Všeobecná chirurgie je dnes tak široký pojem, že prakticky není možné, aby ji člověk celou obsáhl (pozn.: v současné době MUDr. Bartášek působí na kliniceBB Klinik v Příbrami a v Nemocnici Na Homolce).

Specializujete se na odstraňování křečových žil za pomoci radiofrekvence - VNUS closure, které provádí jen několik pracovišť v republice. V čem tato metoda spočívá?

Metoda spočívá v uzavření křečových žil pomocí speciálního katetru, který se zavede do křečové žíly. Následně se žíla prostřednictvím radiofrekvenčního vlnění uzavře. Na rozdíl od klasické chirurgické metody zde není třeba odstranit celý žilní kmen. Energie potřebná k tomuto uzávěru je přenášena do příslušné lokality speciálním katétrem. Při radiofrekvenční metodě nejsou poškozeny okolní tkáně a je o polovinu šetrnější než klasická metoda, recidiva může nastat v případě 3 až 4 % oproti klasické, kde bývá až 15 %. recidiv

1. kolínské sanatorium s.r.o.
Kolín, Středočeský kraj
Brno, Jihomoravský kraj
Praha, Praha (kraj)

Jaký je tedy pro klienta rozdíl mezi chirurgickou cestou odstranění varixů a touto metodou?

Rozdíl je především v šetrnosti této metody a v době, než se končetina navrátí k dobrému stavu. U  klasické metody trvá podstatně delší dobu, než se operovaná končetina zhojí.

varixy
Křečové žíly je možné odstranit pomocí radiofrekvence

Lze porovnat bolestivost obou technik?

Jak klient snáší zákrok a eventuální bolesti po zákroku, závisí především na jeho prahu vnímání bolesti, který je u každého jedince různý. Obecně platí, že miniinvazivní techniky, tedy i radiofrekvenční metoda, jsou méně bolestivé.

Na základě čeho se klienti rozhodují právě pro radiofrekvenční techniku?

Ke mně přicházejí většinou klienti, kteří jsou pro tuto metodu  již rozhodnuti. Obvykle se o ní dozvěděli z internetu nebo si například přečetli článek v časopisech. Stává se také, že chtějí vyřešit svůj problém s varixy jinou cestou, než je klasická operace, nemohou si dovolit dlouhou pracovní neschopnost a další omezení, mezi které se řadí i minimum estetických následků, což oceňují zejména ženy. Ptají se na to, co bych jim doporučil a když jim předestřu možnosti, zvolí tuto metodu.

V jakém poměru klienti požadují odstranění křečových radiofrekvenční technikou oproti klasické metodě?

Řekl bych, že je to tak půl na půl.

A co je ovlivňuje v rozhodování?

Jsou lidé, kteří jsou ochotni do zákroku investovat, jiní si raději řeknou, že využijí možnosti klasického chirurgického zákroku, který plně hradí pojišťovna. Běžná chirurgická metoda je samozřejmě levnější a je správné, že nadstandardní techniku si hradí sám klient. Někteří lidé zkrátka upřednostní plně hrazený zákrok, nadstandardní prostředí, péči a individuální přístup.

Neprodražuje se potom ale klasická technika v následné pracovní neschopnosti?

Ano, samozřejmě. Na druhé straně jsou ale i lidé s vysokým prahem bolesti, kteří i po klasické operaci nastoupí do zaměstnání velmi brzy. Je to vždy individuální.

Jaký je poměr mužů a žen, kteří se na Vás obracejí s problémem křečových žil?

Ten poměr je stejný jako poměr výskytu varixů v populaci. Častěji jsou to tedy ženy. Velký vliv má samozřejmě genetika, proti které se bojuje velmi těžko. Ale samozřejmě je třeba dodržovat běžná preventivní opatření, jako je racionální strava, dostatek pohybu a udržování si optimální tělesné hmotnosti.

bartasek
MUDr. Milan Bartášek

Práce cévního chirurga je velmi náročná, jak vlastně relaxujete?

Ve svém volném čase, i když ho mnoho není, se věnuji myslivosti a druhým velkým koníčkem jsou vína. Pravidelně jezdíme na jižní Moravu, ale zajímají mě i vína celé Evropy.

Není myslivost trochu neobvyklý koníček pro chirurga?

To si nemyslím. Člověk si v lese vyčistí hlavu, odpočine. Nezvoní tam žádné mobily, člověk může jít jen tak lesem, zvolit si, jestli se bude jen dívat nebo lovit. Dobíjí to energii, aby se potom mohl vrátit do běžného pracovního života.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.