Biorevitalizace představuje neinvazivní metodu omlazení pleti

Biorevitalizace představuje neinvazivní metodu omlazení pleti
Založila soukromou praxi dermatologie a korektivní dermatologie Veramedica, kde působila jako vedoucí lékařka. Po sloučení s RPClinic vede sekci RPMedica. Absolvovala řadu odborných stáží a kongresů.
Vytvořeno: 25. 2. 2021 · Aktualizováno: 4. 11. 2021

První známky stárnutí pokožky na sobě pocítí s přibývajícím věkem každý z nás. Obvykle již před třicátým rokem věku se na povrchu pleti začnou projevovat první příznaky v podobě jemných linek, které se postupně prohlubují ve vrásky, pleť začíná ochabovat a ztrácet svojí hutnost. 

Ve všech vrstvách pokožky dochází ke změnám, které se na jejím povrchu projeví jako příznaky stárnutí.

Hlavní příznaky stárnutí

Vrásky:

Vznikají v důsledku ztráty pružnosti pokožky. Buněčný metabolismus se zpomaluje, kůže již nevytváří dostatečné množství kolagenu, který by vznikající rýhy v pokožce vyrovnával. V případě dlouhodobé nedostatečné hydratace pleti pronikne zvrásnění až do hlubších vrstev kůže. V takovém případě vznikají hluboké a velmi výrazné vrásky. Vznik vrásek ovlivňuje celá řada faktorů, přičemž nejvýraznějšími jsou kouření a UV záření. Časté slunění aktivuje v pokožce enzymy, které rozrušují strukturu kolagenu a narušují tak obnovu pokožky. Mezi další faktory patří nedostatek spánku, stress nebo zvýšená konzumace alkoholu.

Ztráta objemu a hutnosti:

V horních vrstvách kůže se snižuje tvorba kyseliny hyaluronové a lipidů neboť s věkem klesá výkonnost metabolismu kůže. To má negativní dopad na hydrataci a jas pleti. V hlubších vrstvách kůže dochází k úbytku kolageních i elastinových vláken, což vede ke snižující se pružnosti a pevnosti pleti. Zároveň se snižuje velikost a množství tukových buněk, které udržují pleť "vyplněnou" zevnitř. Výsledkem je ochablá pleť s propadlejšími tvářemi, povislými konturami oválu tváře, a to se projevuje změnou výrazu v obličeji. Tvář vypadá unaveně, smutně či ustaraně.

Jaké změny probíhají v jednotlivých vrstvách pokožky?

  • v epidermis: snižuje se vrstva lipidů, obnova kožních buněk se zpomaluje, zvyšuje se citlivost na UV záření, regenerace kůže je pomalejší, stejně tak proces hojení
  • v dermis: úbytkem kolagenu a elastinu dochází ke ztrátě pružnosti a špatné hydrataci
  • v nejhlubších vrstvách kůže: změny velikosti a množství tukových buněk, což má vliv na hutnost, dochází ke ztrátě objemu, poklesu kontur obličeje

Některé z příčin stárnutí pleti jsou nevyhnutelné. Vnitřní faktory, jako jsou naše genetické předpoklady či věkem se snižující krevní zásobení pokožky, ovlivnit nedokážeme. Pochopení procesu stárnutí pleti nám ale pomáhá v rozhodnutí o její péči. Dopady stárnutí lze minimalizovat ovlivněním vnějších faktorů, které souvisejí s tzv. oxidačním stresem ovlivňujícím rychlost, jakou naše pleť stárne. Jde především o úpravu životního stylu, stravování, celkový přistup k životu a také stylem péče o pleť a její výživu.

Zde nacházejí uplatnění moderní neinvazivní metody omlazení pleti, které dokáží navrátit pokožce objem i pružnost pomocí kyseliny hyaluronové a kolagenu.

Kyselina hyaluronová tvoří přirozenou součást lidské pokožky. Její hlavní funkcí je vázat na sebe vodu. Hydratuje pleť v hlubších vrstvách pokožky, ale také aktivuje růst kolagenových vláken, čímž zvyšuje pružnost a poddajnost pleti. Stárnoucí pokožka ztrácí kyselinu hyaluronovou a dochází k její dehydrataci, ztrátě pružnosti a objevují se vrásky.

Kolagen je bílkovina, která představuje cca 30 % z celkového množství lidských bílkovin a až 70 % bílkovin v lidské kůži. Kolagen spolu s elastinem tvoří ve škáře pružnou síť, která kůži dává pružnost i pevnost a také činí podporu pro fibroblasty. Navíc je kolagen schopen také neobvykle vázat vodu, což má vliv na správné zvlhčení pokožky. Kolagen povzbuzuje procesy obnovy, hloubkově regeneruje, zvlhčuje a zpevňuje pokožku. Kolagen je základní složkou kůže, svalů, šlach, vazů, cév a přispívá k pružnosti a tonu pokožky, vlasů a nehtů.

vrásky
S přibývajícím věkem se na pleti začínají objevovat první známky stárnutí

Nejmodernější neinvazivní metoda: Biorevitalizace

K nejmodernějším neinvazivním metodám omlazení pleti patři biorevitalizace, kerá omlazuje pokožku pomocí aplikace kyseliny hyaluronové v kombinaci s krevní plazmou.

Aplikací biologicky aktivních látek, tělu vlastních, dochází k přirozenému podnícení tvorby kolagenu, nových kožních buněk a stimulaci regeneračních procesů. Jedná se o látky, které jsou tělu vlastní, bezpečné, účinné, hypoalergenní a biokompatibilní s tkáněmi organismu bez nežádoucích účinků.

Při biorevitalizaci používáme mezokoktejly nové generace, které aktivují metabolické procesy, obnovují dermální struktury, maximalizují výživu a fyziologické omlazení kolagenové struktury pokožky. Jedná se o jedinečnou hlubokou výživu pokožky přímou aplikací kyseliny hyaluronové a stavebního materiálu kůže tzv. klastru, tedy o vyváženou směs aminokyselin, základních kamenů syntézy a rejuvenace pokožky a syntézu kolagenu. Tento unikátní preparát tak vytváří a znovu obnovuje tvorbu kolagenu a fibroblastů, které hrají důležitou roli v obnově pokožky a jsou zodpovědné za proces stárnutí.

Další složkou biorevitalizace je pacientova vlastní plazma, která obsahuje proteiny a krevní destičky s velkým množstvím růstových faktorů, které přirozeně podporují revitalizační a regenerační procesy buněk. Výsledkem je pak dlouhodobé zlepšení elasticity pokožky a vyhlazení vrásek.

Průběh ošetření

Zákrok je díky použití vlastní krve maximálně bezpečný, celý proces od odběru po zpracování krevní plazmy probíhá přímo v ordinaci, přičemž se odebírá 8-16 ml krve v závislosti na množství plazmy potřebné k ošetření. Ambulantní ošetření trvá 30-60 minut podle velikosti ošetřované oblasti. Nejprve se odebere krev pacienta do speciálního setu, pomocí centrifugy se oddělí krevní plazma. Obsahuje růstové faktory, krevní destičky, bílé krvinky a kmenové buňky, které pokožku regenerují a startují tak procesy omlazení zcela přirozenou cestou.

Následně se plazma smíchá s kyselinou hyaluronovou. Poté lékařka upravenou plazmu šetrně jemnou jehlou nebo kanylami (podle rozsahu a místa ošetření) aplikuje do kůže.

Před ošetřením je lokálně aplikován anestetický znecitlivující krém, vpichy jsou tak minimálně bolestivé.

Jaký je efekt biorevitalizace?

Výhodou je také rychlé hojení, bez nežádoucí reakce, která může nastat u běžných farmaceuticky vyráběných látek. Snadná, bezpečná příprava a komfortní rychlá aplikace jsou bezesporu jasnou výhodou pro klienta. Další den je možné pokračovat v běžných aktivitách. Drobné kožní podlitiny a zarůžovění pleti lze skrýt líčením, otok nebývá velký, infekční komplikace za dodržení sterility zcela vzácné, bolestivost po zákroku je minimální.

Výsledkem kombinovaného ošetření pleti kyselinou hyaluronovou a krevní plazmou, tedy biorevitalizace, je nejen hloubková hydratace, ale také dlouhodobé zlepšení elasticity pokožky a vyhlazení vrásek. Hydratace pleti je jedním ze základních faktorů, které ovlivňují krásnou a zdravě vypadající pleť. Biorevitalizace rovněž zesiluje účinek ostatních estetických procedur. Je ideální v kombinaci s liftingovou terapií 3D nitěmi. Umocníme totiž liftingový efekt ošetření.

Procedura by se měla aplikovat ve třech dávkách, v intervalu od 14 do 20 dnů mezi jednotlivými sezeními. Pokud se tento postup dodrží, je výsledek vidět po 2-3 týdnech a přetrvá 8-12 měsíců v závislosti na typu pleti, stavu kůže a samozřejmě celkové životosprávě pacienta.

biorevitalizace
Efekt biorevitalizace

Pro koho je biorevitalizace ideální?

V estetické dermatologii je biorevitalizace využívána k redukci vrásek obličeje, k výživě kůže ve všech jejích vrstvách, což vede k výraznému zlepšení jejího stavu. Vyživená pleť je daleko lépe hydratovaná, ochablost tváře mizí, pleť získává zpět svůj jas. Kromě obličeje lze metodu využít i k rejuvenaci kůže krku i dekoltu.

Kontraindikace

Kontraindikací biorevitalizace s použití vlastní plazmy jsou poruchy srážlivosti krve a poruchy krvetvorby, celková infekční onemocnění a nádorová onemocnění.

48 hodin před aplikací biorevitalizace s plazmou či samotné plazamaterapie se nedoporučuje užívat nesteroidní antirevmatika (Ibalgin, Aulin, Surgam, Diclofenac).

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.