Biofibre hair - implantace umělých vlasů
Biofibre hair jsou umělé vlasy, které se implantují do kůže hlavy u lidí s výrazně prořídlými vlasy nebo pleší zejména v případech, kdy není dostatek vlastních vlasů k odběru a transplantaci.
V současnosti existují dvě firmy vyrábějící umělé vlasy - firma Medicap z Itálie (Biofibre) a Nido Corporation v Japonsku (Nido). Současná vlákna jsou vyráběna z polyamidového materiálu Biofibre CE0373, který je prezentován jako inertní a bezpečný s minimálním rizikem reakce na cizí těleso (méně než 2 %).
Umělé vlasy byly v minulosti zakázány
Umělá vlákna k náhradě vlasů byla v minulosti zakázána úřadem FDA v USA a Kanadě od roku 1983 s revizí rozhodnutí v roce 2004. Ve Spojených státech amerických zamítlo FDA použití umělých vlasů z následujících důvodů:
- Vlákna znamenají riziko nemoci nebo poškození z důvodu nedostatku biokompatibility a nepředvídatelného chování po implantaci.
- Vlákna znamenají v jistém smyslu podvodné charakteristiky z důvodu nepravdivé firemní reklamy o účinnosti a výsledku, nedostatku informací o rizicích s nimi spojenými, a taky nepředstavují žádný benefit pro zdraví populace.
Výrobce Biofibre požádal o přehodnocení stanoviska FDA z důvodu nových technologických postupů při výrobě a uváděném odstranění většiny nedostatků, které měla předchozí vlákna. V současnosti uvádí firma Medicap na svých stránkách, že vlákno Biofibre má FDA certifikát k bezpečnému použití. V Evropě získala metoda CE certifikaci.
Umělé vlasy jsou vhodné pro muže i ženy
Užití umělých vlasů Biofibre je vhodné pro ženy i muže. Technika aplikace je velice jednoduchá, vlasy jsou zakotveny uzlem do silné povázky kryjící lebeční kosti (galey) pomocí speciálního aplikátoru. Výkon je téměř nekrvavý a nebolestivý a má okamžitý efekt. Vlasy se mohou česat, umývat a sušit jako normální vlasy, ale s přiměřenou opatrností.
Umělé vlasy jsou vyráběny v 21 různých odstínech a třech typech od rovných přes vlnité až po kučeravé. Vlákna mají délku od 15 až 45 cm a tloušťku 0,08 mm, což je průměrná tloušťka vlasů, jsou jemné a ohebné. Existují ještě tzv. Medicap High Density vlákna, která jsou tlustší a zajišťují až 3x vyšší hustotu vlasů při implantaci stejného počtu vláken. Biofibre jsou velice odolné vůči chemickým, fyzikálním a mechanickým vlivům.
Na rozdíl od normálních vlasových transplantátů ale tyto umělé vlasy nerostou. Střihání nebo holení je tedy nezvratné. Další nevýhodou je nutnost občasného doplnění implantátů k zachování estetického výsledku. Taky je nutná dostatečná hygiena a péče o vlasy k zabránění zejména zánětlivých komplikací. Klient by rovněž měl být celkově v přiměřené zdravotní kondici a neměl by mít onemocnění kůže hlavy.
Nejprve je potřeba provést zkušební test
Před vlastním výkonem se provádí zkušební test s aplikací cca 100 umělých vláken, aby se ověřila snášenlivost implantátů. Přibližně 1 až 2 % lidí totiž materiál netoleruje a dochází k alergické reakci s vyloučením implantátů. Během vlastní procedury se denně implantuje přibližně 800 až 1500 vláken. Průměrné množství potřebných implantátů je kolem 6000 až 8000, výkon se proto provádí na několik etap, doporučená přestávka mezi etapami je 3 až 4 týdny. K plnému dohojení kůže dochází cca za 2 až 3 dny, vlasy se zcela a pevně přihojí za 20 až 30 dnů. Přibližně 5 až 6 dnů po výkonu se doporučuje užívat antibiotika. Pokud je potřeba vlasy odstranit, technika odstranění je velice jednoduchá a bez jizev.
Rizika a komplikace umělých vlasů
Umělé vlasy mají samozřejmě svá rizika a komplikace. Nejčastější jsou opakované a úporné zánětlivé komplikace, odmítnutí implantátu s jejích ztrátou, možnost alergické reakce vedoucí ke kontaktní dermatitidě, vznik zánětlivé jizevnaté alopecie, granulomatozní zánět nebo formování cyst.
Jistým nedostatkem techniky je to, že stále je k dispozici jen malé množství klinických studií, které se problematikou zabývají. Vzhledem k tomuto faktu se Mezinárodní společnost pro obnovu vlasů vyjádřila, že nelze vyslovit medicínsky jednoznačné stanovisko a aplikace umělých vlasů se musí řídit nařízeními platnými v jednotlivých zemích. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah do organizmu srovnatelný s operací a vzhledem k možným komplikacím by výkon měl provádět erudovaný lékař, který je trénovaný a zaškolený v technice, a který je schopen zajistit bezproblémový průběh výkonu za sterilních podmínek a také je schopen řešit vzniklé komplikace.