Aplikace obohacené vlastní plazmy (ACP) v estetické dermatologii
ACP metoda (autologous conditioned serum) nebo také PRP metoda (platelet rich plazma) je přirozenou revitalizací a regenerací ošetřované tkáně pomocí protizánětlivých a růstových faktorů obsažených v aktivovaných krevních destičkách vlastní plazmy. Jak přesně tato metoda funguje a na jaké oblasti těla se ošetření hodí?
Jakým způsobem se z těla získá krevní plazma?
Nejprve se pacientovi odebere z žíly krev do speciální zkumavky. Tento proces je stejný jako při běžných odběrech. Množství odebrané krve záleží na rozsahu ošetřované oblasti, avšak obvykle se jedná o 8 až 16 mililitrů. Následně je krev odstředěna pomocí centrifugace, posléze je doplněna dalšími speciálními látkami a ihned aplikována. Růstové faktory působí biostimulačně, zlepšují vaskularizaci a diferenciaci buněk, aktivují vlastní fibroblasty, stimulují produkci kolagenu a kyseliny hyaluronové.
Všechny tyto vlastnosti aplikované obohacené krevní plazmy je možno s výhodou využít jak v estetické dermatologii, tak v oftalmologii, chirurgii a ortopedii. Využití obohacené vlastní plazmy v estetické dermatologii vychází z práce Cohena (1960,1962) o epidermálních růstových faktorech /EGF/.
Průběh ošetření PRP metodou
Před procedurou je možné ošetřované oblasti znecitlivit pomocí anestetického krému. Krevní plazma se pak do kůže aplikuje drobnými vpichy ve vzdálenosti zhruba 1 cm od sebe. Další způsobe aplikace představuje metoda mikrojehličkování. V tomto případě se plazma nanese na obličej a následně se zapracuje do kůže pomocí jemných vpichů speciálním perem. Krevní plazmou lze ošetřit obličej, dekolt, hřbety rukou, ale i další oblasti těla.
Ošetření trvá maximálně hodinu - odběr a příprava plazmy zabere zhruba 20 minut, samotná aplikace krevní plazmy pak obvykle zabere 20 až 30 minut. Délka trvání aplikace závisí především na velikosti ošetřované plochy.
Po ošetření bývá pleť mírně zarudlá, mohou se objevit otoky a modřinky. Do 24 hodin by však tyto projevy měly vymizet, pleť se za tuto krátkou dobu dobře zregeneruje. Návrat k běžným činnostem je obvykle druhý den po zákroku, následující den také pacient může na pleť nanášet make-up.
Využití PRP metody v estetické dermatologii
V estetické dermatologii je aplikace obohacené vlastní plazmy (ACP či PRP metody) využívána k redukci vrásek obličeje, zejména v oblasti radiálních vrásek horního rtu, dále pak brady, jemných vrásek kolem očí i v oblasti čela a glabely (oblasti čela nad kořenem nosu mezi obočím). Tato metoda je zde velmi šetrná k pokožce a aplikace je minimálně bolestivá. Výborný efekt ve smyslu regenerace pokožky je pozorován i po aplikaci v oblasti krku, dekoltu a také hřbetů rukou.
Další indikací v dermatologii je korekce všech typů jizev a léčba chronických ran.
Ošetření pokožky aplikací vlastní obohacené plazmy je možno provést i formou mezoterapie, tzv. napage technikou (rychlými povrchovými vpichy do pleti) nebo formou obkladů či laváží (výplachy špatně se hojících ran).
Výsledky aplikace vlastní plazmy
Po aplikaci obohacené vlastní plazmy dochází velmi rychle, prakticky ihned po aplikaci, k vypnutí pokožky, jejímu zjemnění a projasnění. Komplikace nejsou známé, alergie prakticky nehrozí. Jedná se proto o velmi bezpečnou metodu.
Pro dosažení optimálních výsledků se doporučuje ošetření zopakovat jednou či dvakrát, a to po třech až čtyřech týdnech od předešlého zákroku. Výsledky vydrží rok až rok a půl.
Aplikaci obohacené krevní plazmy /ACP metodou či PRP metodou/ můžeme kombinovat s jinými korektivně léčebnými postupy v rámci kombinovaných technik v estetické dermatologii, např. s výplňovými materiály s obsahem kyseliny hyaluronové, injekční výplní Metacrill nebo ošetřením různými typy laserů nebo radiofrekvencí.
Vedlejší účinky a kontraindikace
Nežádoucí projevy po aplikaci jsou omezeny pouze na mírnou bolestivost v místě vpichu, kterou lze minimalizovat lokální anestezií formou krému. Může se objevit lehký otok či drobné hematomky, které lze redukovat aplikací krému s vitaminem K.
Kontraindikací aplikace obohacené vlastní plazmy je trombocytopenie, hyperfibrinonémie, hepatopatie, poruchy koagulace, léčba antikoagulanty, nekompenzovaný diabetes mellitus a virová infekce.
Text byl připraven s přispěním MUDr. Jiřiny Cabalové