Lékař mi doporučil odstranění xantelasmat. Nevím, zda zvolit klasickou chirurgickou cestu nebo laser. Prosím o radu.
Vážený pane, zahrnul jste tuto rubriku množstvím dotazů na stejné téma, nemá smysl odpovídat na jednotlivé otázky, pokusím se problém charakterizovat z pozice plastického chirurga, tedy operatéra. Jak se můžete dočíst, xanthomy jsou abnormálním nahromaděním lipidů ve velmi tenké a jemné kůži víček. Projevuje se to typickými žlutavými mapami v kůži. Xanthomy /xantellasmata/ mohou být jedním z projevůvyšší hladiny cholesterolu v krvi. Tento problém může mít i dědičnou vazbu.
Problém chirurgického řešení spočívá v celkové ploše, jakou xanthomy zabírají. Základem chirurgické léčby je vyříznutí pruhu kůže obsahujícího právě tuto změněnou tkáň. Jde o to, že rozsah vyříznutí je limitován faktem, že chirurg nemůže dopustit nějakou omezenou hybnost víčka, případně jeho nedovření nebo dokonce odchlípnutí. Vždy musí být rozsah resekátu přizpůsoben tomuto faktu. Ideálním stavem je, když se plocha xanthomu vejde do rozsahu redukované kůže při horní a nebo dolní blepharoplastice. Pokud je plocha velká, pak musí být odstranění postupné, na několik etap, obvykle v půl-ročním intervalu. Ačkoli se nejedná z pohledu zdravotního o závažný problém, za jistých okolností může být řešení docela náročné a mnohaetapové. Ani pak nelze vyloučit, z dlouhodobého pohledu, riziko recidivy. Pokud nějaká pracoviště ve své propagaci inzerují odstranění xanthomů neoperační technikou, laserem ap., nemohu se vyjádřit, nemám s těmito procedurami zkušenosti. Z toho vyplývá, že byste měl absolvovat více konzulta
Xantelasmata se objevují ve věku, kdy pacient už má problém také s poklesem kůže v oblasti očí. Obvykle jim doporučuji klasickou chirurgickou cestu. Umožňuje totiž spojit odstranění xantelasmat s plastikou očních víček. Výhodou klasické chirurgické léčby je, že po odstranění nežádoucích výrůstků lékař ranku zašije, takže po zhojení nezůstávají stopy. Ošetří se celá oblast očí, odstraní se nadbytečná kůže, což pacientovi celkově přináší zvýšený komfort. Vylepšení je nejen estetické, ale také funkční. Po zákroku mnoho lidí přizná, že se jim rozšířilo zorné pole, které poklesávající kůže zužovala. Uleví se jim, zmizí bolest očí a hlavy, kterou způsoboval tlak přebytečné kůže na oči.
MUDr. Lenka Ottová, Centrum oční a estetické medicíny OTTLENS
Dobrý den, na pravém horním očním víčku mám už pár let asi čtyři takové malé bílo-žluté bradavičky. Milie to ovšem nejspíš nebudou. Byl jsem s tím na oční klinice u nás v Chebu a i na kožní a nikde mi nebyli schopní to vyndat, nebo mě toho nějak zbavit. Jednou jsem zkusil vyndat jednu sám a samozřejmě se nepodařilo a ještě mi ta boulička zůstala červená a malinko větší. Mohu tedy poprosit o radu?
Dobrý den Luboši,
nejjednoduším řešením je odstranění výrůstků pomocí jemného plasmatického výboje. Po odstranění zůstává na povrchu krusta, která se během pár dnů samovolně sloupne. Po zákroku nezůstávají žádné jizvy.
Tento zákrok u nás provádíme, pokud byste měl zájem na jeho provedení, domluvte si prosím u nás konzultaci nebo rovnou termín.
Budeme se těšit.
Zdravím Vás.
MUDr. Slavka Slaninová
Okuloplastický chirurg, estetika oblasti očí
ABClinic Art & Beauty
Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.