Můžete mi, prosím, vysvětlit rozdíl mezi ablačním a neablačním frakčním resurfacingem?Jaký je rozdíl v ošetření a výsledku? Děkuji.
Dělení laserů na ablativní a neablativní se týká silných, vysokovýkonových operačních laserů podléhajících přísným hygienickým normám a určených výhradně do rukou lékařů. Oba typy laserů díky silnému laserovému záření kůži léčí a prohřívají ji uvnitř, a tím se kůže zpevní. Jak to probíhá?
Neablační laser kůži léčí, aniž by ji narušoval. Silné laserové záření se uvnitř kůže promění v intenzivní teplo, takže laser kůži uvnitř mohutně prohřívá, tím se stimuluje obnova kolagenu a elasticity a dojde k restrukturalizaci starých „polámaných“ kolagenních vláken. To se na povrchu projeví vypnutím , zhutněním a zpevněním kůže. Neablační laser integritu kožního povrchu nenaruší.
Ablační laser aplikujeme pro obnovení povrchu (resurfacingu) a ev. odstranění různých nežádoucích projevů na povrchu. Laser kůži na povrchu do různého stupně odpaří, to znamená, že pokožku naruší, čímž vyvolá její obnovu (hojení). Obnova po laserovém narušení povrchu probíhá rychle, sterilně, bez jizvení, velmi účinně a výsledkem je obnovená, mladá, rozzářená kůže zbavená pigmentací, nerovností, jizviček a výrůstků. Dovolím si poznámku: Nelze srovnávat běžné hojení s hojením po laseru; běžné hojení probíhá pomalu, dlouho, s jizvením a mnohdy se zánětem! Laserový resurfacing celého obličeje ablačním laserem se doporučoval opakovat ještě jednou či 2x. I když ablační laserový resurfacing dával sice dobré výsledky, trvala rekonvalescence dlouho (ošetřování a hojení kůže v domácí péči 3 týdny) a zarudnutí p
Ablační reurfacing odstraní svrchní pokožku, je účinější, ale déle se hojíte. Vždy ale musí rozhodnout lékař, pro jaký typ se hodíte.
Při ablačním resurfacingu dochází při zákroku k vaporizaci (odpaření) povrchové vrstvy kůže, jejímu poškození a následné regeneraci z nepostižených částí. Při frakčním ošetření laserový paprsek působí jen v drobných bodech ve tvaru mřížky a okolitá kůže zůstane nepoškozena, což je velkou výhodou vzhledem k rychlejšímu hojení a méně častým komplikacím, jak tomu bylo u nefrakčních ablačních laserů, a výbornému výslednému efektu.
Současně dochází k zahřívání hlubších vrstev kůže, kde následně probíhá remodelace kolagenních a elastických vláken. Ošetření je radikálnější než u neablačních laserů, kde zůstává povrch kůže nedotčen a působíme jen v hlubších partiích.
Výsledný efekt je po ošetření ablačním laserem sice výraznější, ovšem je nutný delší čas na regeneraci kůže (5-7 dní trvá zarudnutí a odlučování stroupků) a je nutná déle trvající následná ochrana kůže před slunečním zářením (4-6 měsíců, u neablačních laserů 2-3 měsíce).
V případě ablačních laserů již po jednom ošetření dosáhneme výrazného efektu omlazení. Neablační lasery jsou šetrnější k pokožce, hojení je rychlejší, zákrok však musíme většinou opakovat 2-3krát a výsledný efekt je o něco méně výrazný než u laserů ablačních.
MUDr. Lucia Mansfeldová, dermatolog
Perfect Clinic Dermatology
Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.